Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 października 2017 r.
9:27

Jak działają okna życia? "Może inaczej potoczyłaby się historia dziecka znalezionego w rzece"

51 12 A A

Szpitale i kościół pomagają matkom, które decydują się na oddanie dziecka po urodzeniu. Z takiej możliwości korzysta jednak niewiele kobiet.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Może inaczej potoczyłaby się historia dziecka znalezionego w rzece, gdyby działało „okno życia” – napisał do nas jeden z Czytelników po naszym wtorkowym artykule o noworodku utopionym w rzece.

Sprawdziliśmy, ile takich miejsc działa w województwie lubelskim.

– Od 2005 do ubiegłego roku było w naszym szpitalu łóżeczko, w którym kobiety mogły zostawić dzieci. Zrezygnowaliśmy z tego, bo przez ten czas nikt z tej możliwości skorzystał – tłumaczy Marta Podgórska, rzeczniczka SPSK4 w Lublinie. – Działa natomiast procedura, którą uruchamiamy, jeśli jakaś kobieta zdecyduje się na zostawienie dziecka. Zaangażowana jest w nią pielęgniarka, która pośredniczy w kontakcie z ośrodkiem adopcyjnym. Zapewniamy też opiekę psychologa.

Jak dodaje, takie sytuacje zdarzają się jednak sporadycznie. – Mamy około trzech takich przypadków rocznie – informuje rzeczniczka szpitala przy ul. Jaczewskiego.

Podobna procedura działa w szpitalu przy ul. Staszica w Lublinie. W SPSK1 w ubiegłym roku na zostawienie dziecka zdecydowało się kilka kobiet, a w tym roku żadna.

Jak informuje ks. Adam Sobczak, dyrektor Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, takich przypadków nie było też od kilku lat w klasztorze Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Zamościu, w którym cały czas działa „okno życia”. – Jest otwarte całą dobę. Gdyby dziecko tam teraz trafiło, miałoby zapewnioną opiekę – zapewnia ks. Sobczak.

W takich sytuacjach pomocy udziela także Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Lublinie, który działa przy archidiecezji lubelskiej.

– Żadna z instytucji naszej archidiecezji nie posiada „okna życia” i na razie nie mamy takich planów – mówi ks. Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji lubelskiej. – Staramy się jednak pomagać osobom dotkniętym przemocą w swoich środowiskach. Po to właśnie powstał Ośrodek przy ul. Chmielewskiego 9. Zdarzało się, że matki zostawiały personelowi nowonarodzone dzieci.

W takich sytuacjach dyrektor ośrodka ma obowiązek powiadomić sąd i prokuraturę. – Ośrodek jest czynny całą dobę, również pod telefonem: 81 525 42 08 – dodaje ks. Jaszcz.

Procedura prawna zależy od tego, czy kobieta, która zdecydowała się na oddanie dziecka jest anonimowa, czy nie.

– W przypadku „okna życia” matka jest anonimowa, ale sąd musi uregulować sytuację prawną dziecka. Podejmuje więc działania zmierzające do ustalenia tożsamości biologicznego rodzica – tłumaczy Katarzyna Pszczoła, rzecznik ds. cywilnych w Sądzie Okręgowym w Lublinie. – Jeśli się to nie uda, dziecko zostaje umieszczone tymczasowo w pieczy zastępczej. Jest to pogotowie opiekuńcze lub rodzinny dom dziecka.

Kiedy matka biologiczna jest znana, po upływie 6 tygodni od porodu może złożyć oświadczenie o zrzeczeniu się praw do dziecka. Jest to czas na ewentualną zmianę decyzji. – Po złożeniu oświadczenia sąd ustala opiekuna prawnego i rozpoczyna się procedura adopcyjna – tłumaczy Katarzyna Pszczoła.

>>>

Zobacz także: Policja szukała matki dziecka pozostawionego w oknie życia.

Wideo: TVN 24 / x-news / Archiwum

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 grudnia 2017 o 10:52
do każdego klienta podchodzimy indywidualnie. doradzając wybór okna z bardzo bogatej oferty produktów i usług dostępnych u nas w lublinie. zapraszamy. ***oknadrzwi-lublin.pl
Avatar
Gość / 10 listopada 2017 o 11:27
astra lublin jest doświadczoną firmą, której cechą charakterystyczną jest solidne oraz rzetelne podejście do powierzanych przez klientów zadań. to my naprawimy twoje okna.  ***oknadrzwi-lublin.pl/
Avatar
zgroza / 24 października 2017 o 16:18
***biznes.interia.pl/wiadomosci/news/premier-w-tej-chwili-nie-przewidujemy-zmian-w-programie,2542378,4199 ".... w tej chwili nie przewidujemy zmian w programie 500 plus w zakresie poszerzenia go o rodziny z jednym dzieckiem - powiedziała we wtorek w tvn24 premier beata szydło. zaznaczyła, że rodziny z jednym dzieckiem mogą ubiegać się o programy socjalne...." no i po co mają sie męczyć i żębrać w opiece po chleb, gdzie bogaci i bardzo b ogaci dostają 500+ na patyczki do uszu. jak ona mogła tak powiedzieć, to matka mająca w tym dziecko ksiedzem, litości, ona karze żebrzać o chleb w opiece, boŻe czy ty widzisz co te pisowce wyczyniajĄ
***biznes.interia.pl/wiadomosci/news/premier-w-tej-chwili-nie-przewidujemy-zmian-w-programie,2542378,4199 ".... w tej chwili nie przewidujemy zmian w programie 500 plus w zakresie poszerzenia go o rodziny z jednym dzieckiem - powiedziała we wtorek w tvn24 premier beata szydło. zaznaczyła, że rodziny z jednym dzieckiem mogą ubiegać się o programy socjalne...." no i po co mają sie męczyć i żębrać w opiece po chleb, gdzie bogaci i bardzo b ogaci dostają 500+ na patyczki do uszu. jak ona mogła tak powiedzieć, to ma... rozwiń
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 23:57
Okno życia powinno być w każdym mieście. Ludzie czasami są w różnych sytuacjach i lepiej jak mogą zanieść dziecko do takiego Okna, niż myśleć, że jedynym wyjściem jest jego porzucenie gdziekolwiek lub pozbawienie życia.
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 11:59
W każdym oknie życia przydałby się punkt medyczny aby odciążyć publiczną służbę zdrowia i żeby dziecko nie musiało się stresować szpitalem
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 11:42
Myślę, że kobiety częściej by oddawały do okien życia swe dzieci gdyby nie wiązało się to z ujawnieniem matki dziecka. Kobiety przymuszone swą trudną sytuacją wstydzą się swej decyzji bądź wręcz boją reakcji otoczenia. Często chciałyby pod osłoną nocy anonimowo zostawić dziecko w oknie życia. A tutaj prokurator sąd często policja są zaangażowane w sprawę odnalezienia matki. I co, przyjeżdża policja pod dom, a kobieta w panice, bo osoby postronne bądź nieświadome niczego bliskie osoby dowiadują się prawdy. Jaka to anonimowość...gdy kobieta musi się liczyć z wizytą służb mundurowych
Myślę, że kobiety częściej by oddawały do okien życia swe dzieci gdyby nie wiązało się to z ujawnieniem matki dziecka. Kobiety przymuszone swą trudną sytuacją wstydzą się swej decyzji bądź wręcz boją reakcji otoczenia. Często chciałyby pod osłoną nocy anonimowo zostawić dziecko w oknie życia. A tutaj prokurator sąd często policja są zaangażowane w sprawę odnalezienia matki. I co, przyjeżdża policja pod dom, a kobieta w panice, bo osoby postronne bądź nieświadome niczego bliskie osoby dowiadują się prawdy. Jaka to anonimowość...gdy kobieta ... rozwiń
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 11:05
Nie bijmy piany bo to niczemu nie służy , były i są rodzące (nie nazwę ich matkami) które nawet jak nie chcą urodzonego dziecka to znajdą dla niego godne człowieka miejsce i są również prymitywy którym nawet gdybyś po ich dziecko przyjechał złotą karetą i jedwabną pościelą to go wyrzucą do śmieci albo utopią w rzece. Tak jest skonstruowany ten świat i nie ma na to dobrego wyjścia. A weźmy te które demonstrując z odsłoniętą twarzą domagają się prawnego przyzwolenia na zamordowanie płodu w ich ciele ,który ma już serce i czuje ból ? Czy to nie jest barbarzyństwo ( nie użyję słowa zezwierzęcenie bo obraziłbym zwierzęta)
Nie bijmy piany bo to niczemu nie służy , były i są rodzące (nie nazwę ich matkami) które nawet jak nie chcą urodzonego dziecka to znajdą dla niego godne człowieka miejsce i są również prymitywy którym nawet gdybyś po ich dziecko przyjechał złotą karetą i jedwabną pościelą to go wyrzucą do śmieci albo utopią w rzece. Tak jest skonstruowany ten świat i nie ma na to dobrego wyjścia. A weźmy te które demonstrując z odsłoniętą twarzą domagają się prawnego przyzwolenia na zamordowanie płodu w ich ciele ,który ma już serce i czuje ból ? Czy to nie... rozwiń
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 10:59
i 500+ nieraz to za mało...
Avatar
romek / 23 października 2017 o 10:53
undefined napisał:
To jest niespójny system. Z jednej strony okno życia rzekomo daje anonimowość, w praktyce niestety nie, bo zaraz cała Polska trąbi o tym, że ktoś zostawił tam dziecko (pamiętacie ostatnio, co zakonnica wezwała wszystkie służby do okna życia? Następnym razem taka matka tego nie zrobi, zostawi dziecko przy koszu na śmieci i tyle będzie z tej postawy obywatelskiej ludzi bez wyobraźni). Z drugiej strony jest nasz chory system adopcyjny - żeby procedura adopcyjna mogła się rozpocząć, biologiczni rodzice muszą się zrzec malucha (jeśli tego nie zrobią, pozostaje długie postępowanie sądowe). I takie kilkutygodniowe dziecko, które mogłoby znaleźć rodzinę leży w placówce przejściowej samo, niekochane. Bo procedura jest ważniejsza od dobra dziecka. I to ma być normalne? To jest chore. System powinien przede wszystkim chronić dziecko. Nie dążyć do znalezienia i ukarania rodziców.
 ależ bredzisz; to cała Polska nie będzie trąbić o matce, która zabiła swoje dziecko? Z brzuchem też chodzi anonimowo? ubiera się w wór po kartoflach, żeby brzucha nie było widać? W mniejszych miejscowościach każdy będzie wiedział, która była z brzuchem a teraz dziecka nie ma, w większych ten brak anonimowości tak przeszkadzać? Matka, kgtóra nie chce dziecka mówi po porodzie o tym, spisuje oświadczenie i może iść do domu, pojawi się pewnie w sądzie żeby potwierdzić dane i tyle! tylko i aż tyle, bo dziecko ma szanse trafić do normalnej rodziny a nie do domu dziecka, to po to się tych matek szuka, żeby dziecko mogło mieć normalny dom i życie. Dlaczego tak jest? nie masz wyobraźni i tyle, bo jeśli matka pod wpływem szoku (który nie jest rzadkością nawet jeśli matka nie pochodzi z patologicznego środowiska) zostawi dziecko, ale wróci do domu, minie kilka dni, szok ustąpi, obudzą się uczucia i chciałaby mieć to dziecko znów przy sobie to nie można jej takiej możliwości odbierać. Działa to właśnie z uwagi na dobro dziecka, a rodziców nie szuka się po to by ich karać. Za dziecko wyrzucone na śmietnik czy utopione w rzece z pewnością będą ścigani do skutku. Nie wszystko dzieje się tak jak w twoim najbliższym otoczeniu albo w serialach tv. Prawo działa dobrze, kłopot jest w tzw. "ludziach życzliwych", którzy przecież jako super porządni, dobrzy katolicy będą wytykać palcami i pluć twarz. Nie trzeba daleko szukać przykładów, wystarczy mieć inne poglądy czy to w kwestii wiary czy polityki żeby kolega został wrogiem.
 ależ bredzisz; to cała Polska nie będzie trąbić o matce, która zabiła swoje dziecko? Z brzuchem też chodzi anonimowo? ubiera się w wór po kartoflach, żeby brzucha nie było widać? W mniejszych miejscowościach każdy będzie wiedział, która była z brzuchem a teraz dziecka nie ma, w większych ten brak anonimowości tak przeszkadzać? Matka, kgtóra nie chce dziecka mówi po porodzie o tym, spisuje oświadczenie i może iść do domu, pojawi się pewnie w sądzie żeby potwierdzić dane i tyle! tylko i aż tyle, bo dziecko ma szanse trafić do n... rozwiń
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 10:13
Idea OKNA ŻYCIA poległa kompletnie. W tym miejscu każda matka miała mieć możliwość pozostawienia swojego dziecka ANONIMOWO. Tymczasem nie raz już po takich sytuacjach trąbi cała Polska..."szukajcie wyrodnej matki, kto to jest?, itd.). Jakaś kompletna pomyłka. I będzie ginąc coraz więcej dzieci, ponieważ coraz mniej (jak nie wogóle) matek zdecyduje się na możliwość dania dziecku nowego początku z oczywistych powodów (kompletny brak dyskrecji). Uważam, że OKNA ŻYCIA (W TAKIM SYSTEMIE DZIAŁANIA JAK BYŁO TO DO TEJ PORY) MOGĄ ZOSTAĆ ZAMKNIĘTE. Nie takie miało być ich przeznaczenie!!!! Służą one w tym momencie polowaniu na "wyrodne matki" i upublicznianiu tego
Idea OKNA ŻYCIA poległa kompletnie. W tym miejscu każda matka miała mieć możliwość pozostawienia swojego dziecka ANONIMOWO. Tymczasem nie raz już po takich sytuacjach trąbi cała Polska..."szukajcie wyrodnej matki, kto to jest?, itd.). Jakaś kompletna pomyłka. I będzie ginąc coraz więcej dzieci, ponieważ coraz mniej (jak nie wogóle) matek zdecyduje się na możliwość dania dziecku nowego początku z oczywistych powodów (kompletny brak dyskrecji). Uważam, że OKNA ŻYCIA (W TAKIM SYSTEMIE DZIAŁANIA JAK BYŁO TO DO TEJ PORY) MOGĄ ZOSTAĆ ZAMKNIĘT... rozwiń
Avatar
Gość / 12 grudnia 2017 o 10:52
do każdego klienta podchodzimy indywidualnie. doradzając wybór okna z bardzo bogatej oferty produktów i usług dostępnych u nas w lublinie. zapraszamy. ***oknadrzwi-lublin.pl
Avatar
Gość / 10 listopada 2017 o 11:27
astra lublin jest doświadczoną firmą, której cechą charakterystyczną jest solidne oraz rzetelne podejście do powierzanych przez klientów zadań. to my naprawimy twoje okna.  ***oknadrzwi-lublin.pl/
Avatar
zgroza / 24 października 2017 o 16:18
***biznes.interia.pl/wiadomosci/news/premier-w-tej-chwili-nie-przewidujemy-zmian-w-programie,2542378,4199 ".... w tej chwili nie przewidujemy zmian w programie 500 plus w zakresie poszerzenia go o rodziny z jednym dzieckiem - powiedziała we wtorek w tvn24 premier beata szydło. zaznaczyła, że rodziny z jednym dzieckiem mogą ubiegać się o programy socjalne...." no i po co mają sie męczyć i żębrać w opiece po chleb, gdzie bogaci i bardzo b ogaci dostają 500+ na patyczki do uszu. jak ona mogła tak powiedzieć, to matka mająca w tym dziecko ksiedzem, litości, ona karze żebrzać o chleb w opiece, boŻe czy ty widzisz co te pisowce wyczyniajĄ
***biznes.interia.pl/wiadomosci/news/premier-w-tej-chwili-nie-przewidujemy-zmian-w-programie,2542378,4199 ".... w tej chwili nie przewidujemy zmian w programie 500 plus w zakresie poszerzenia go o rodziny z jednym dzieckiem - powiedziała we wtorek w tvn24 premier beata szydło. zaznaczyła, że rodziny z jednym dzieckiem mogą ubiegać się o programy socjalne...." no i po co mają sie męczyć i żębrać w opiece po chleb, gdzie bogaci i bardzo b ogaci dostają 500+ na patyczki do uszu. jak ona mogła tak powiedzieć, to ma... rozwiń
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 23:57
Okno życia powinno być w każdym mieście. Ludzie czasami są w różnych sytuacjach i lepiej jak mogą zanieść dziecko do takiego Okna, niż myśleć, że jedynym wyjściem jest jego porzucenie gdziekolwiek lub pozbawienie życia.
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 11:59
W każdym oknie życia przydałby się punkt medyczny aby odciążyć publiczną służbę zdrowia i żeby dziecko nie musiało się stresować szpitalem
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 11:42
Myślę, że kobiety częściej by oddawały do okien życia swe dzieci gdyby nie wiązało się to z ujawnieniem matki dziecka. Kobiety przymuszone swą trudną sytuacją wstydzą się swej decyzji bądź wręcz boją reakcji otoczenia. Często chciałyby pod osłoną nocy anonimowo zostawić dziecko w oknie życia. A tutaj prokurator sąd często policja są zaangażowane w sprawę odnalezienia matki. I co, przyjeżdża policja pod dom, a kobieta w panice, bo osoby postronne bądź nieświadome niczego bliskie osoby dowiadują się prawdy. Jaka to anonimowość...gdy kobieta musi się liczyć z wizytą służb mundurowych
Myślę, że kobiety częściej by oddawały do okien życia swe dzieci gdyby nie wiązało się to z ujawnieniem matki dziecka. Kobiety przymuszone swą trudną sytuacją wstydzą się swej decyzji bądź wręcz boją reakcji otoczenia. Często chciałyby pod osłoną nocy anonimowo zostawić dziecko w oknie życia. A tutaj prokurator sąd często policja są zaangażowane w sprawę odnalezienia matki. I co, przyjeżdża policja pod dom, a kobieta w panice, bo osoby postronne bądź nieświadome niczego bliskie osoby dowiadują się prawdy. Jaka to anonimowość...gdy kobieta ... rozwiń
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 11:05
Nie bijmy piany bo to niczemu nie służy , były i są rodzące (nie nazwę ich matkami) które nawet jak nie chcą urodzonego dziecka to znajdą dla niego godne człowieka miejsce i są również prymitywy którym nawet gdybyś po ich dziecko przyjechał złotą karetą i jedwabną pościelą to go wyrzucą do śmieci albo utopią w rzece. Tak jest skonstruowany ten świat i nie ma na to dobrego wyjścia. A weźmy te które demonstrując z odsłoniętą twarzą domagają się prawnego przyzwolenia na zamordowanie płodu w ich ciele ,który ma już serce i czuje ból ? Czy to nie jest barbarzyństwo ( nie użyję słowa zezwierzęcenie bo obraziłbym zwierzęta)
Nie bijmy piany bo to niczemu nie służy , były i są rodzące (nie nazwę ich matkami) które nawet jak nie chcą urodzonego dziecka to znajdą dla niego godne człowieka miejsce i są również prymitywy którym nawet gdybyś po ich dziecko przyjechał złotą karetą i jedwabną pościelą to go wyrzucą do śmieci albo utopią w rzece. Tak jest skonstruowany ten świat i nie ma na to dobrego wyjścia. A weźmy te które demonstrując z odsłoniętą twarzą domagają się prawnego przyzwolenia na zamordowanie płodu w ich ciele ,który ma już serce i czuje ból ? Czy to nie... rozwiń
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 10:59
i 500+ nieraz to za mało...
Avatar
romek / 23 października 2017 o 10:53
undefined napisał:
To jest niespójny system. Z jednej strony okno życia rzekomo daje anonimowość, w praktyce niestety nie, bo zaraz cała Polska trąbi o tym, że ktoś zostawił tam dziecko (pamiętacie ostatnio, co zakonnica wezwała wszystkie służby do okna życia? Następnym razem taka matka tego nie zrobi, zostawi dziecko przy koszu na śmieci i tyle będzie z tej postawy obywatelskiej ludzi bez wyobraźni). Z drugiej strony jest nasz chory system adopcyjny - żeby procedura adopcyjna mogła się rozpocząć, biologiczni rodzice muszą się zrzec malucha (jeśli tego nie zrobią, pozostaje długie postępowanie sądowe). I takie kilkutygodniowe dziecko, które mogłoby znaleźć rodzinę leży w placówce przejściowej samo, niekochane. Bo procedura jest ważniejsza od dobra dziecka. I to ma być normalne? To jest chore. System powinien przede wszystkim chronić dziecko. Nie dążyć do znalezienia i ukarania rodziców.
 ależ bredzisz; to cała Polska nie będzie trąbić o matce, która zabiła swoje dziecko? Z brzuchem też chodzi anonimowo? ubiera się w wór po kartoflach, żeby brzucha nie było widać? W mniejszych miejscowościach każdy będzie wiedział, która była z brzuchem a teraz dziecka nie ma, w większych ten brak anonimowości tak przeszkadzać? Matka, kgtóra nie chce dziecka mówi po porodzie o tym, spisuje oświadczenie i może iść do domu, pojawi się pewnie w sądzie żeby potwierdzić dane i tyle! tylko i aż tyle, bo dziecko ma szanse trafić do normalnej rodziny a nie do domu dziecka, to po to się tych matek szuka, żeby dziecko mogło mieć normalny dom i życie. Dlaczego tak jest? nie masz wyobraźni i tyle, bo jeśli matka pod wpływem szoku (który nie jest rzadkością nawet jeśli matka nie pochodzi z patologicznego środowiska) zostawi dziecko, ale wróci do domu, minie kilka dni, szok ustąpi, obudzą się uczucia i chciałaby mieć to dziecko znów przy sobie to nie można jej takiej możliwości odbierać. Działa to właśnie z uwagi na dobro dziecka, a rodziców nie szuka się po to by ich karać. Za dziecko wyrzucone na śmietnik czy utopione w rzece z pewnością będą ścigani do skutku. Nie wszystko dzieje się tak jak w twoim najbliższym otoczeniu albo w serialach tv. Prawo działa dobrze, kłopot jest w tzw. "ludziach życzliwych", którzy przecież jako super porządni, dobrzy katolicy będą wytykać palcami i pluć twarz. Nie trzeba daleko szukać przykładów, wystarczy mieć inne poglądy czy to w kwestii wiary czy polityki żeby kolega został wrogiem.
 ależ bredzisz; to cała Polska nie będzie trąbić o matce, która zabiła swoje dziecko? Z brzuchem też chodzi anonimowo? ubiera się w wór po kartoflach, żeby brzucha nie było widać? W mniejszych miejscowościach każdy będzie wiedział, która była z brzuchem a teraz dziecka nie ma, w większych ten brak anonimowości tak przeszkadzać? Matka, kgtóra nie chce dziecka mówi po porodzie o tym, spisuje oświadczenie i może iść do domu, pojawi się pewnie w sądzie żeby potwierdzić dane i tyle! tylko i aż tyle, bo dziecko ma szanse trafić do n... rozwiń
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 10:13
Idea OKNA ŻYCIA poległa kompletnie. W tym miejscu każda matka miała mieć możliwość pozostawienia swojego dziecka ANONIMOWO. Tymczasem nie raz już po takich sytuacjach trąbi cała Polska..."szukajcie wyrodnej matki, kto to jest?, itd.). Jakaś kompletna pomyłka. I będzie ginąc coraz więcej dzieci, ponieważ coraz mniej (jak nie wogóle) matek zdecyduje się na możliwość dania dziecku nowego początku z oczywistych powodów (kompletny brak dyskrecji). Uważam, że OKNA ŻYCIA (W TAKIM SYSTEMIE DZIAŁANIA JAK BYŁO TO DO TEJ PORY) MOGĄ ZOSTAĆ ZAMKNIĘTE. Nie takie miało być ich przeznaczenie!!!! Służą one w tym momencie polowaniu na "wyrodne matki" i upublicznianiu tego
Idea OKNA ŻYCIA poległa kompletnie. W tym miejscu każda matka miała mieć możliwość pozostawienia swojego dziecka ANONIMOWO. Tymczasem nie raz już po takich sytuacjach trąbi cała Polska..."szukajcie wyrodnej matki, kto to jest?, itd.). Jakaś kompletna pomyłka. I będzie ginąc coraz więcej dzieci, ponieważ coraz mniej (jak nie wogóle) matek zdecyduje się na możliwość dania dziecku nowego początku z oczywistych powodów (kompletny brak dyskrecji). Uważam, że OKNA ŻYCIA (W TAKIM SYSTEMIE DZIAŁANIA JAK BYŁO TO DO TEJ PORY) MOGĄ ZOSTAĆ ZAMKNIĘT... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pędził 142 km/h w terenie zabudowanym

Pędził 142 km/h w terenie zabudowanym 0 0

32-letni kierowca audi przekroczył w terenie zabudowanym prędkość o 92 km/h. Policjanci apelują o rozwagę. Na drodze odpowiadamy nie tylko za siebie, ale również za innych użytkowników dróg - przypominają

Rocznie dostają 170 tys. zł. Na co posłowie wydają nasze pieniądze? [lista]
galeria

Rocznie dostają 170 tys. zł. Na co posłowie wydają nasze pieniądze? [lista] 0 1

170 tysięcy 400 złotych rocznie dostaje każdy poseł na prowadzenie swoich biur. Nie wszystkim to wystarcza, ale są i tacy, którzy sporo zaoszczędzili i teraz mogą wydać więcej. Tak zrobił np. Sylwester Tułajew, kandydat PiS na prezydenta Lublina

Niwa pogrążyła LZS Dobryń, wyniki ostatniej kolejki bialskiej okręgówki

Niwa pogrążyła LZS Dobryń, wyniki ostatniej kolejki bialskiej okręgówki 0 0

Lider Orlęta Łuków przegrały pierwszy mecz w sezonie. Drużynę beniaminka IV ligi pokonał Tytan Wisznice. Po porażce 2:5 ze zdegradowaną już wcześniej Niwą Łomazy do klasy A spadł również LZS Dobryń

Wypadek autokaru w Konstanynowie. Dwie osoby nie żyją, wielu rannych

Wypadek autokaru w Konstanynowie. Dwie osoby nie żyją, wielu rannych 0 0

Dwie osoby nie żyją, a 16 zostało rannych w wypadku autokaru wycieczkowego w Konstanynowie na drodze krajowej nr 91

Lublin: Nagły zwrot akcji ws. anten na dachu przedszkola

Lublin: Nagły zwrot akcji ws. anten na dachu przedszkola 0 3

Nie będzie anten telefonii komórkowej na budynku, w którym mieści się publiczne przedszkole przy ul. Woronieckiego. Operator telekomunikacyjny stracił prawo do użytkowania fragmentu dachu

Pan Jerzy przez dwa lata nie wychodził z domu. Przez budowlany bubel [wideo]
film

Pan Jerzy przez dwa lata nie wychodził z domu. Przez budowlany bubel [wideo] 0 0

Przez wadliwą, nienadającą się do użytku windę dla niepełnosprawnych, pan Jerzy był uwięziony we własnym domu. Kto jest odpowiedzialny za architektoniczny bubel?

Start Krasnystaw wygrał z Ruchem Izbica 5:0 i przypieczętował awans

Start Krasnystaw wygrał z Ruchem Izbica 5:0 i przypieczętował awans 0 4

Po wyjazdowej wygranej aż 5:0 z Ruchem Izbica Start Krasnystaw utrzymał jednopunktowe prowadzenie w tabeli nad Bratem Siennica Nadolna i mógł w niedzielne popołudnie cieszyć się z awansu do IV ligi. Do klasy A zdegradowany został po roku gry w lidze okręgowej Hutnik Ruda-Huta

Będzie strajk? Związki chcą wycofania zawiadomienia do prokuratury

Będzie strajk? Związki chcą wycofania zawiadomienia do prokuratury 0 1

Związki zawodowe działające w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie nie podjęły jeszcze decyzji o terminie i formie strajku. Chcą natomiast wycofania zawiadomienia do prokuratury, które złożyła dyrektor centrum. Chodzi o akcję rozwieszania plakatów.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 czerwca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 czerwca 2018 0 0

Lublin: Mieszkańcy trzech bloków nie chcą budowy kolejnego. Pozwolenie już jest

Lublin: Mieszkańcy trzech bloków nie chcą budowy kolejnego. Pozwolenie już jest 14 33

Zaskarżone zostało pozwolenie na budowę 100 mieszkań u zbiegu ul. Startowej i Elektrycznej. Na nowy blok nie zgadzają się lokatorzy trzech budynków po przeciwnej stronie ulicy. Obawiają się, że stracą tu miejsca parkingowe i nie jest to ich jedyne zastrzeżenie

MUNDIAL 2018. Brazylia – Szwajcaria 1:1. Kolejna niespodzianka

MUNDIAL 2018. Brazylia – Szwajcaria 1:1. Kolejna niespodzianka 1 0

MUNDIAL 2018 W drugim meczu grupy E Brazylia, uznawana przez wielu za głównego kandydata do złota zaledwie zremisowała ze Szwajcarią. Tym samym po pierwszej serii gier na prowadzeniu są Serbowie

Lotnisko Lublin cieszy się z nowego połączenia. Niestety są też złe wiadomości
galeria

Lotnisko Lublin cieszy się z nowego połączenia. Niestety są też złe wiadomości 25 25

W piątek o godz. 12.15 (10 minut przed czasem) w Świdniku wylądował samolot z Kijowa. Ze 120 osób na pokładzie, 80 to uczestnicy oficjalnej delegacji, w której znaleźli się przedstawiciele przewoźnika, portów lotniczych, ukraińscy parlamentarzyści oraz dziennikarze. Zanim odleciał z powrotem do Kijowa, samolot linii Bravo Airways wykonał połączenie do Chersonia i z powrotem

Zalew Zemborzycki: Na wiatę trzeba jeszcze poczekać

Zalew Zemborzycki: Na wiatę trzeba jeszcze poczekać 0 1

Na wiatę dla rowerzystów i morsów w pobliżu zapory Zalewu Zemborzyckiego poczekamy nawet do przyszłego roku. Przyznaje to oficjalnie Ratusz.

IPN rozdał krzyże. Ale nie wszyscy je przyjęli [zdjęcia]
galeria

IPN rozdał krzyże. Ale nie wszyscy je przyjęli [zdjęcia] 2 15

Krzyże Wolności i Solidarności odebrali w piątek zasłużeni działacze opozycji demokratycznej. Cztery odznaczenia przyznano pośmiertnie.

Szybkie zakupy lubelskich policjantów. Zastrzeżenia NIK

Szybkie zakupy lubelskich policjantów. Zastrzeżenia NIK 1 6

Instytucje publiczne coraz częściej robią zakupy bez przetargów. Najwyższa Izba Kontroli ma zastrzeżenia m.in. do lubelskiej prokuratury i policji, która w ekspresowym tempie kupowała nowe radiowozy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.