poniedziałek, 21 sierpnia 2017 r.

Lublin

Jak lubelscy taksówkarze nabierają klientów na radio-taxi

Dodano: 18 listopada 2010, 19:40
Autor: Dominik Smaga

Czy niezrzeszeni taksówkarze mogą umieszczać na tzw. kogutach napisy sugerujące pasażerom, że pojazd należy do korporacji radio-taxi? Po licznych skargach pasażerów, którzy przepłacili za kurs, Ratusz wystąpił o opinię prawną w tej sprawie.

Takich przypadków jest w Lublinie coraz więcej. Kierowcy obok napisu "TAXI” umieszczają różne numery telefonów i tak manipulują wielkością czcionek, by napis przypominał numery używane przez korporacje radio-taxi.

– Ostatnio zdarzyło mi się skorzystać z takiej taksówki – skarży się pan Stanisław, jeden z naszych Czytelników. – W biały dzień za kurs spod Zamku na Tatary zapłaciłem 20 złotych, czyli dwa razy więcej niż zazwyczaj. Przecież to zwykłe oszustwo!

Pan Stanisław nie jest jedynym, który interweniował w tej sprawie w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta, zajmującym się lubelskimi taksówkami. Urzędnicy doskonale znają ten problem. – Taksówkarze wyszukują sobie numery telefonów zawierające cyfry 196, które występują w numerach do firm radio-taxi i umieszczają je na "kogutach”. Tyle że część cyfr jest napisana większą czcionką, a część bardzo małą. A stawki za przejazd, które pobierają od pasażerów, są znacznie wyższe od tych stosowanych przez radio-taxi – wyjaśnia Tadeusz Franaszczuk, dyrektor wydziału.

Ceny też nie mogą być dla pasażera żadną tajemnicą. Taksówkarze bezwzględnie muszą umieszczać stawki za swe usługi. Taka naklejka musi znajdować się w prawym górnym rogu prawych tylnych drzwi pojazdu. Jej wzór, jak i wielkość czcionki, są ściśle określone przez miasto. – I przed wejściem do taksówki pasażer powinien zapoznać się z cennikiem – radzi Franaszczuk. A jeśli naklejki nie ma – najlepiej nie wsiadać.

Miejscy prawnicy do tej pory twierdzili, że podszywanie się "słupkowych” taksówkarzy pod tych z radio-taxi nie narusza prawa. – Przepisy mówią, że na dachu taksówki musi być oznaczenie "TAXI”, a po obu stronach tego napisu mogą znajdować się dowolne treści, np. reklamy – stwierdza Franaszczuk. – Mimo to, po ostatnich skargach pasażerów, wystąpiliśmy w tej sprawie o opinię prawną do Ministerstwa Infrastruktury oraz do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który może sprawdzić, czy takie działanie nie narusza praw konsumenta.

– Jeżeli pismo będzie miało charakter zawiadomienia o ewentualnych naruszeniach prawa, to będziemy tę sprawę analizować – zapowiada już Ewa Wiszniowska, dyrektor lubelskiej delegatury UOKiK. Na razie pismo z magistratu do niej nie dotarło.
Czytaj więcej o:
gomper
czetner
gomper
(59) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gomper
gomper (25 maja 2017 o 09:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Masz rację, tak tylko wspominam. Po prostu komuś małemu z poza korporacji może bardziej zależeć na zysku z pojedynczego klienta, bo niezawodowolny klient nie jest problemem. Przecież nawet nie zapamięta taksówki. A dla sieci ma to już istotne znaczenie - wiadomo, że iTaxi musi o to dbać. 
Rozwiń
czetner
czetner (24 maja 2017 o 09:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
gomper - a co mnie to obchodzi? W sensie - po co mam sobie dopowiadać, dlaczego jest OK? Wsiadam do iTaxi, bo jestem pewien stawki i wiem, że podstawią dobre auto. Wiadomo - chodzi o kilka/kilkanaście minut jazdy, więc auto nie musi być jakieś wypasione, ale też nie może się rozpadać. No i jeszcze płatności kartą mają dla mnie znaczenie. 
Rozwiń
gomper
gomper (23 maja 2017 o 09:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z firmami taksówkowymi jest bardzo różnie. Wiadomo, że wsiada się tam, gdzie macie pewność normalności usługi.  Czetner - akurat iTaxi to cała sieć, oni są w wielu miastach. Nie mogą sobie pozwolić na wtopy. Nie znam cen wszystkich korporacji, ale nie zdziwię się, jeśli mają najtaniej. Jeździłem z nimi po kilku miastach.
Rozwiń
czetner
czetner (22 maja 2017 o 11:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zasada jest bardzo prosta. Jeśli masz sprawdzpne taxi, to zapisujesz numer i zawsze dzwonisz po nich. Lepiej jechać ze sprawdzoną firmą, gdzie wiesz, jaka będzie stawka, niż wsiadać do kogoś przypadkowego, gdzie możesz trafić na kombinatorów. Jechałem przed weekendem, to w iTaxi liczyli mi 1,6 zł za km. Racjonalnie. A... oni mają też odprowadzaczy. W sensie - jesteś po imprezie, to zawiozą cię do domu i odstawią do niego samochód. 
Rozwiń
barmiz1
barmiz1 (19 kwietnia 2017 o 23:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wiadomo że nie ma co brać wszystkich pod jedną kreskę :) Ja ostatnio przerzuciłem się na  Taxi Mikolow  i u nich jeżdzę 
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (59)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!