Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 lipca 2020 r.
20:47

Jak PiS wybiera dyrektorów od kultury. Teatr Osterwy w Lublinie to kolejne takie miejsce

90 22 A A
Na ogłoszenie nowego konkursu może być zbyt mało czasu, bo kadencja Doroty Ignatjew mija z końcem sierpnia <br />
Na ogłoszenie nowego konkursu może być zbyt mało czasu, bo kadencja Doroty Ignatjew mija z końcem sierpnia
(fot. Maciej Kaczanowski/ archiwum)

– Zostaliśmy zmuszeni do głosowania uchwały, że nikt nie spełnia kryteriów – zdradza jeden z członków komisji konkursowej, która miała wyłonić dyrektora Teatru im. J. Osterwy w Lublinie. Wiele wskazuje na to, że teatrem pokieruje osoba wyznaczona przez zarząd województwa. Podobnie jak ma to miejsce w CSK, Muzeum Wsi Lubelskiej czy w Muzeum Lubelskim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Konkurs został ogłoszony przez Urząd Marszałkowski w lutym. Zgłosiło się sześcioro kandydatów. Oprócz kierującej teatrem im. J. Osterwy przez ostatnie cztery lata Doroty Ignatjew o stanowisko ubiegali się: związany z Teatrem Akademickim Uniwersytetu Warszawskiego Ryszard Adamski, aktor i menadżer kultury Paweł Kleszcz, wieloletni aktor Teatru Osterwy i przewodniczący teatralnej „Solidarności” Witold Kopeć, reżyser Marek Pasieczny i były dyrektor teatrów w Opolu i Radomiu Adam Sroka.

I artysta, i menager

17 czerwca zebrała się komisja konkursowa. Ale nowego dyrektora nie wybrała. W przeprowadzonym trzykrotnie głosowaniu żadne z pretendentów nie zdobył większości głosów.

– Poziom kandydatów był wysoki, ale i my zawiesiliśmy wysoko poprzeczkę. Oprócz oczekiwań artystycznych, ocenialiśmy też zdolności menadżerskie. Teatr wymaga rewitalizacji i potrzebna jest osoba, która połączy te dwie cechy – tłumaczył nam wówczas Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek województwa i przewodniczący komisji.

Oprócz Wojciechowskiego w komisji zasiada jeszcze dwoje przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego (Bożena Ćwiek, Andrzej Miskur). Dwóch reprezentantów ma minister kultury (Agnieszka Komar-Morawska, Jarosław Cymerman). Pozostali czterej członkowie to osoby związane ze środowiskiem artystycznym i związkami zawodowymi działającymi w teatrze (Ewa Leśniak, Paweł Łysak, Marek Bijak, Jolanta Rychłowska-Żarnecka).

Konkurs bez rozstrzygnięcia

O sprawie zrobiło się głośno, gdy krytyk teatralny Witold Mrozek zarzucił władzom wojewódzkim „majstrowanie” przy konkursie. A dyrektor Teatru Powszechnego Warszawie Paweł Łysak w audycji „Kultura Osobista” w TOK FM ujawnił kulisy obrad komisji.

– To jest dziwne, bo byliśmy zmuszeni do głosowania uchwały, że nikt nie spełnia kryteriów. To dziwi chociażby w przypadku Adama Sroki, który był dwukrotnie dyrektorem, czy Doroty Ignatjew, która tak naprawdę odniosła sukces ogromny. W moim przekonaniu był to jakiś rodzaj gry i próby nierozstrzygnięcia tego konkursu – mówił Łysak.

Stwierdził też, że w żaden sposób nie uzasadniono, dlaczego odrzuceni kandydaci nie spełniają wymaganych kryteriów. – Przedstawiciele ministra i marszałka stwierdzili, że nie muszą argumentować, ponieważ ich głosowanie jest zabraniem głosu w tej sprawie – opowiadał na radiowej antenie.

– Takie sugestie są nieuprawnione – komentuje wicemarszałek Wojciechowski.

Teraz w grę wchodzą dwie możliwości. Na ogłoszenie nowego konkursu może być zbyt mało czasu, bo kadencja Doroty Ignatjew mija z końcem sierpnia. Druga z opcji to powołanie pełniącego obowiązki dyrektora.

– Zarząd województwa jeszcze nie zajmował się tą sprawą. W przyszłym tygodniu zapadną dalsze decyzje – dodaje Wojciechowski.
Zamiast dyrektora jest p.o.

Faktem jest, że po przejęciu władzy w regionie przez PiS o obsadzie dyrektorskich foteli w marszałkowskich instytucjach kultury rzadko kiedy decydują konkursy.

Sztandarowym przykładem jest Centrum Spotkania Kultur, które w 2019 roku miało pięcioro p.o. dyrektorów. Pod koniec ubiegłego roku tę funkcję objęła była dziennikarka Katarzyna Sienkiewicz, która w połowie lutego została oficjalnie powołana na stanowisko.

Podobnie było w przypadku Muzeum Wsi Lubelskiej, którym przez niemal rok jako p.o. dyrektor kierowała Bogna Bender-Motyka, związana z lokalnymi strukturami Solidarnej Polski. W marcu tego roku otrzymała dyrektorską nominację na pięć lat.

Postępowania konkursowe ogłaszano w Muzeum Lubelskim i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Oba zostały unieważnione, ponieważ urząd nie dotrzymał ministerialnych terminów. Pełnienie dyrektorskich obowiązków pod koniec ubiegłego roku powierzono dotychczasowym szefowym tych instytucji: Katarzynie Mieczkowskiej i Annie Fic-Lazor.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład
galeria

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład

Ustępujący członkowie otrzymali podziękowania, a nowi odebrali nominacje. Z radnymi seniorami spotkała się Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu
galeria

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.

Na szczęście w budynku, w który uderzyło auto, nikt nie mieszka

Pijany nie zapanował nad samochodem. Wjechał jeepem w dom

Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Więc nic dziwnego, ze nie zapanował nad samochodem, wypadł z drogi, pokonał ogrodzenie i zatrzymał jeepa na ścianie drewnianego domu.

Policjanci zabezpieczali teren, a wojskowi saperzy zajęli się neutralizacją niewybuchów

Leśniczy wziął turystów do lasu. Musieli ściągać policję i saperów

Nie takiego odkrycia spodziewali się turyści, gdy z leśniczym szli na spacer. W lesie w okolicach Lubyczy Królewskiej (pow. tomaszowski) natrafili na niewybuchy z czasów II wojny światowej.

St. kpt. mgr inż. Kamil Bereza (na zdjęciu z prawej) jest od dzisiaj już oficjalnie komendantem straży pożarnej w Krasnymstawie

Strażacy mają komendanta na stałe. Dziś objął stanowisko

Od lutego był pełniącym obowiązki, a dzisiaj st. kpt. mgr inż. Kamil Bereza już oficjalnie objął stanowisko komendanta powiatowego straży pożarnej w Krasnymstawie.

Franciszkanie FC pokonali Kopaczy FC 8:4

Ruszyły rewanże w Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Lidze Orlikowej w Świdniku

Zespoły z grupy „open” rozegrały pierwszą kolejkę rundy rewanżowej Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Pościg zakończył się zatrzymaniem 21-latka

Uciekał przed policją z narkotykami. Zatrzymali go w pościgu

Sceny jak z sensacyjnego filmy rozegrały się minionej nocy w Lublinie. Policja ścigała 21-latka, który nie chciał się zatrzymać do kontroli.

W wypadku brały udział dwa samochody dostawcze i jeden osobowy

Matka i córka w szpitalu. Groźny wypadek wydarzył się nad ranem

38-letnia kobieta i jej 17-letnia córka ucierpiały w wypadku, który dzisiaj rano wydarzył się w miejscowości Płonka (gm. Rudnik).

Do wypadku doszło w poniedziałek po południu

Wypadek w Szczekarowie. 13-latek potrącona na pasach

13-laetni chłopiec trafił do szpitala po tym, jak w poniedziałek po południu został potrącony przez samochód w Szczekarowie pod Lubartowem.

Parking przy ul. Partyzantów, popularnie zwany w Zamościu „przy PZU”, podobnie jak ten w sąsiedztwie Parku Miejskiego są płatne przez 6 miesięcy w roku

Darmowe parkingi odkorkują Starówkę?

Będzie więcej darmowych miejsc parkingowych w sąsiedztwie Starego Miasta w Zamościu? Z taką propozycją wyszedł przewodniczący osiedla. Prezydent nie powiedział „nie”. Zniesienie opłat, oznaczałoby jednak stratę niemałych pieniędzy.

Do pożaru doszło nocą z poniedziałku na wtorek

Pożar od paneli słonecznych. Spaliło się poddasze

Przez 2 godziny 23 strażaków gasiło minionej nocy pożar na jednym z osiedli w Zamościu. Zapaliły się panele słoneczne, ogień strawił sporą część poddasza.

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Montaż kominka wpływa na wygląd wnętrza, a także na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do jego instalacji pojawia się wiele pytań, w tym dwa zasadnicze: czy montaż kominka jest trudny i czy jego przeprowadzenie wymaga pozwolenia? Zagadnienie budzi wątpliwości, zwłaszcza wśród osób, które dopiero rozważają to rozwiązanie.

Julian Kot dzielnie walczył na czwartym etapie Orlen Wyścigu Narodów

Bardzo dobra jazda Juliana Kota w Orlen Wyścigu Narodów

Tegoroczny Orlen Wyścig Narodów był wyjątkowym dla kibiców w województwie lubelskim. Nasz region był bowiem bardzo mocno reprezentowany w tych najważniejszych zmaganiach orlików w naszym kraju. Impreza organizowana przez LangTeam w tym roku zresztą wykroczyła poza Polskę.

Waldemar Robak

Najpierw kontrola. Później resort kultury odwołał dyrektora szkoły muzycznej

Waldemar Robak nie jest już dyrektorem szkoły muzycznej w Białej Podlaskiej. Ze stanowiska odwołało go ministerstwo kultury.

Niedźwiadek przebrany za ducha Bielucha znajduje się przy Chełmskich Podziemiach Kredowych na ul. Lubelska 55A

Co krok, to niedźwiadek. W mieście pojawi się ich jeszcze jedenaście

Wydłuża się szlak chełmskich niedźwiadków. Do 11 już istniejących, które można znaleźć w dziewięciu lokalizacjach niebawem dołączy kolejnych 11.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty