poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Jak powinno wyglądać Podzamcze według studentów (wizualizacje)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 stycznia 2012, 15:31

Jeden z projektów. Zrobiły go: Iwona Ligeza, Joanna Wasilewska Magdalena Szal, Magdalena Makaruk Ewe
Jeden z projektów. Zrobiły go: Iwona Ligeza, Joanna Wasilewska Magdalena Szal, Magdalena Makaruk Ewe

Galerie handlowe, muzea, tarasy widokowe, a pod al. Tysiąclecia tunele lub kładki. Tak powinno wyglądać Podzamcze według studentów III roku architektury i urbanistyki Politechniki Lubelskiej. W piątek swoje pomysły zaprezentują na wystawie. A już w poniedziałek poznamy zwycięzców miejskiego konkursu na koncepcję zagospodarowania tego terenu.

Studenci projektowali Podzamcze w ramach zajęć na uczelni. Opierali się na tych samych wytycznych, które obowiązywały architektów startujących w konkursie ogłoszonym przez Ratusz. Pracowali przez cały semestr. – Podeszli do tematu bardzo ambitnie – podkreśla dr inż. Marzena Siestrzewitowska, opiekunka grupy. – Mają za sobą dopiero dwa lata nauki. To ich pierwszy poważny projekt urbanistyczny. Nie można tych prac porównywać z pracami zawodowych architektów – podkreśla.

Według nauczycieli akademickich, Podzamcze to temat idealny. – Teren w centrum miasta, otoczony wzgórzami, osadzony w kontekście historycznym – mówi dr Siestrzewitowska.

– Każdy miał swoją wizję. Niektórzy decydowali się na architekturę nowoczesną, inni na bardziej tradycyjną – mówi Agnieszka Dziechciaruk, której grupa za swoją pracę dostała piątkę z plusem.

– Zaproponowaliśmy galerię handlową, muzeum trzech kultur, tarasy widokowe zwrócone m.in. na Zamek i Czwartek, nowoczesne pawilony przy Zamku, dużo przestrzeni rekreacyjnej i odsłonięte koryto Czechówki – wylicza Dziechciaruk.

W innych pracach, prócz galerii handlowych, pojawiają się też muzea (nawiązujące m.in. do dawnej Dzielnicy Żydowskiej) i tereny rekreacyjne.
W różny sposób studenci podeszli za to do al. Tysiąclecia. – To poważny problem komunikacyjny. Niektórzy zaproponowali wiadukty dla samochodów i kładki piesze, inni nawet tunel – mówi Dziechciaruk.

Wszystkie prace studentów można oglądać od dziś do 19 lutego w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej przy ul. Jezuickiej 1/3, w godz. 9-17.


Czekamy na zawodowców

W poniedziałek poznamy zwycięzców miejskiego konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania Podzamcza. Sąd konkursowy wybierze najlepsze spośród 45 złożonych prac. Zdobywca pierwszego miejsca zainkasuje 120 tys. złotych, za drugie i trzecie miejsce przewidziano odpowiednio 80 i 40 tys. zł, regulamin mówi też o 20 tys. zł nagrody za wyróżnienie.

Zwycięska koncepcja ma posłużyć miejskim urzędnikom do prac nad planem zagospodarowania tej części miasta.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
lub
Zdzisław R.
Stelmacholub
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

lub
lub (27 stycznia 2012 o 11:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Stelmacholub' timestamp='1327657272' post='588965']
I tak wygra koncepcja biura Stelmach i partnerzy...
[/quote]

[size="5"]Raczej Gurbiel & Rodzina ![/size]
Rozwiń
Zdzisław R.
Zdzisław R. (27 stycznia 2012 o 10:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie próbujmy podrabiać Warszawy. Tam koło nowo wybudowanych "zabytków" stoją szklane nowoczesne budowle i wygląda to moim zdaniem tragicznie. Lublin ma swój urok właśnie dzięki trzymaniu się przedwojennej atmosferze Starego Miasta. Oczywiście nie dosłownie ale dlatego, że nie wprowadza się tu zbyt eklektycznych rozwiązań to wszystko jeszcze jakoś wygląda ( a jak nie to jest to na dobrej drodze, żeby wyglądać). Podzamcze powinno być układem i typem kamienic podobnym do układu dzielnicy żydowskiej. Fajnie by było odsłonić Czechówkę, trzymać planów ulicy Szerokiej na placu zamkowym i stworzyć układ kamienic podobny do przedwojennego z tym, że zrobić eleganckie elewacje w stylu starego pasującym do starego miasta i podzamcza. I tyle. Po co robić na siłę coś nowego jak to co było kiedyś nie było przecież złe! Serdecznie Pozdrawiam.
Rozwiń
Stelmacholub
Stelmacholub (27 stycznia 2012 o 10:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I tak wygra koncepcja biura Stelmach i partnerzy...
Rozwiń
jasio
jasio (26 stycznia 2012 o 23:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
przy projektowaniu należy pamiętać że w pobliżu znajduje się cerkiew,a odrobinkę dalej kościół ,więc moim zdaniem powinno powstać coś na tyle użytecznego ale też z drugiej strony kulturalnego i odpowiedniego na to miejsce.....
Rozwiń
ja
ja (26 stycznia 2012 o 21:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Studenci wykonali dużo pracy jednak mam nadzieje że koncepcja z trasą WZ na estakadzie nigdy nie powstanie. Rozumiem że chodziło o ułatwienie ruchu pieszych z Placu Zamkowego na Podzamcze ale nie tędy droga. Trasa powinna być raczej schowana w tunelu. Estakady raz że bardzo ingerują w przestrzeń to jeszcze generują syf pod spodem. Ludzie nie chcą chodzić pod estakadami. To bardzo zły pomysł.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!