wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Jak powinny wyglądać okolice dworca PKS? Konsultacje ws. Podzamcza

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 kwietnia 2010, 09:31
Autor: DOMINIK SMAGA

W połowie maja ruszą konsultacje z mieszkańcami. Dotyczyć będą okolic Dworca Głównego PKS. Przez dwa tygodnie każdy będzie mógł przekształcać makietę Podzamcza po swojemu.

Ratusz przymierza się do konkursu na opracowanie najlepszej koncepcji zagospodarowania Podzamcza. Startujący w nim architekci będą musieli zmierzyć się ze sporym, ale zaniedbanym obszarem między ul. Ruską a al. Tysiąclecia. Mieści się tam nie tylko teren obecnego Dworca Głównego PKS, ale też rejon dworca Transpedu, społemowskiego supersamu i targowiska spółki Bazar.

Architekci startujący w konkursie będą musieli trzymać się ustalonych przez miasto wskazówek. Ich lista dopiero powstaje, a w jej tworzeniu brać udział mają mieszkańcy. Stąd pomysł na konsultacje.
– Chcemy dowiedzieć się, jakie są oczekiwania społeczne co do tego miejsca – mówi Ewa Kipta z Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta, która będzie nadzorować konsultacje.

Publiczna dyskusja nad Podzamczem ruszyć ma 17 maja i potrwa dwa tygodnie. W tym czasie w gmachu Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej wyłożona ma być makieta tej części miasta.

– Znajdzie się na niej obecny stan otoczenia Podzamcza, a wewnątrz będzie pusty obszar – wyjaśnia Kipta. Od rana nad makietą debatować mają eksperci i obecni użytkownicy tego terenu. Natomiast od godz. 15 do 19 przy makiecie będą dyżurować studenci zbierający opinie od mieszkańców. Każdy będzie mógł coś zmienić, np. ustawić jakiś model ze styropianu.

– Dlatego każdego dnia makieta może wyglądać zupełnie inaczej. Będziemy ją na bieżąco fotografować – zapewnia Kipta.

Ostatnie spotkanie w siedzibie LOIT planowane jest na 28 maja. Później przez tydzień magistrat ma czekać na opinie spływające drogą elektroniczną. A na koniec zostaną sformułowane ostateczne wnioski. Dopiero wtedy miasto ustali listę wytycznych do konkursu.

Już teraz wiadomo jednak, że miasto nie zgodzi się tu na wielkie centrum handlowe. W tym miejscu bowiem ma być dużo otwartej przestrzeni podkreślającej historyczny charakter Lublina, a zamiast dworca autobusowego przewidziano tylko mały punkt przesiadkowy. Niewykluczone też, że skryta w podziemnym kanale Czechówka zostanie odsłonięta.

– Po rozstrzygnięciu konkursu (orientacyjny termin to jesień 2010/zima 2011) możliwe jest przyspieszenie prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – zapowiada Małgorzata Żurkowska, główny urbanista miasta.

Plan ma uwzględniać założenia zwycięskiej pracy. – Może zostać uchwalony pod koniec przyszłego roku – wyjawia Krzysztof Żuk, zastępca prezydenta Lublina.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~WuJo~
przyszlyprezydent
raper
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~WuJo~
~WuJo~ (29 kwietnia 2010 o 18:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skoro już wszyscy wyrzucili PKS spod zamku, to nie przenoście dworca na teren po cukrowni. To znów będzie kilometr do przejścia/przejechania od PKP. Jedynie teren po gazowni sąsiaduje z dworcem kolejowym, a jest równie malowniczy jak okolice dworca obecnego. Aż się prosi aby to wszystko zagospodarować na miarę dzisiejszych czasów i zagwarantować podróżnym godziwe warunki.
Rozwiń
przyszlyprezydent
przyszlyprezydent (29 kwietnia 2010 o 17:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
trzeba myśleć przyszłościowo
1. podziemny parking na 3 kondygnacje (-2,-3,-4)
2. podziemne sklepy na 1 kondygnacje ( - 1)
3. na wierzchu, tereny zielone ze świetlikami (jak paryska piramida ;D)
4. można by wpuścić rzeczywiście ruch w tunele - świetny pomysł a połączyć te tereny zielone z zamkowymi

ALE nie da sie,nie mozna, nie ma pieniedzy, ida wybory to sie pi3rdoli trzy po trzy
Rozwiń
raper
raper (29 kwietnia 2010 o 15:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
WZIĘLI SIE ZA ROBOTĘ,BO WYBORY BLISKO.
PO WYBORACH ZNOWU ZAPOMNĄ NA KOLEJNE LATA.
PO CO TA OBŁUDA?
Rozwiń
bez
bez (29 kwietnia 2010 o 15:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przy makiecie będzie FRL, a nie zadni studenci.błąd w tekście
Rozwiń
kapsel
kapsel (29 kwietnia 2010 o 15:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli ma być dużo przestrzeni - co popieram, to należy jak w Warszawie na Wisłostradzie samochody wpuścić do tunelu. Ale nasze władze nie wiedzą jak pozyskać pieniądze i jak podejmować odważne decyzje. Ostatni taki to P. Bryłowski - nie bał się decyzji i zrobił deptak. Od tamtej pory władze miasta nie podjęły żadnej odważnej decyzji
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!