sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Dłużnicy czynszowi mieszkań komunalnych mogą pozbyć się zaległości. Jest program

Dodano: 26 czerwca 2017, 20:05
Autor: DOMINIK SMAGA

Protest przed Ratuszem przeciwko eksmisjom
Protest przed Ratuszem przeciwko eksmisjom (fot. archiwum)

Zadłużeni lokatorzy mieszkań komunalnych w Lublinie będą mogli pozbyć się zaległości czynszowych. Rada Miasta zatwierdziła dziś program oddłużeniowy, który pozwala na umorzenie nawet 70 proc. długu. Zainteresowani dostaną pół roku na skorzystanie z tej propozycji

Do programu oddłużeniowego będą mogli przystąpić wyłącznie ci najemcy, którzy mieli zaległości już 30 czerwca zeszłego roku. Ratusz tłumaczy, że ma to być barierą dla osób, które przestały płacić na wieść o toczących się pracach nad programem.

Aby skorzystać z szansy na pozbycie się długu trzeba będzie złożyć wniosek do Zarządu Nieruchomości Komunalnych. – Najemcy, którzy mają zaległości, będą mogli w ciągu sześciu miesięcy zgłosić swój akces do programu – zapowiedział Henryk Łacek, dyrektor ZNK. Najemcy będą mieć do wyboru dwa warianty.

W pierwszym wariancie można się pozbyć 70 proc. długu, ale resztę trzeba będzie spłacić w ciągu 18 miesięcy. – Odsetki będą zawieszone, nie będą dalej naliczane – oświadczył Łacek. To nie koniec, bo najemca będzie zobowiązany do systematycznego opłacania czynszu aż do grudnia 2022 roku. Dopiero potem jego dług zostanie umorzony. – W styczniu 2023 r.

W drugim wariancie można liczyć na umorzenie 50 proc. zaległości. Na spłacenie drugiej połowy najemca dostanie pięć lat. Także w tym przypadku licznik odsetek zostanie zatrzymany. Do września 2022 r. trzeba będzie sumiennie płacić czynsz, a dopiero wtedy dług zostanie skasowany.

Obydwa warianty dopuszczają możliwość 14-dniowego opóźnienia w spłacie długu, ale tylko „w uzasadnionych losowych przypadkach” i po uprzednim powiadomieniu ZNK.

Uchwała w sprawie programu oddłużeniowego zapadła niemal jednogłośnie: jeden radny był przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Projekt poparli także opozycyjni radni PiS, choć niektórzy zgłaszali obawy: – Jaki komunikat wyślemy do mieszkańców, którzy płacą? – pytał Tomasz Pitucha, przewodniczący klubu radnych PiS.

– Nie jest to zły sygnał dla płacących – zapewniał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Póki co rząd nie zmienił prawa i w związku z powyższym dyrektor ZNK ma obowiązek prowadzić postępowania egzekucyjne i eksmisyjne.

Ratusz zapowiada, że wobec zadłużonych lokatorów, którzy nie przystąpią do programu lub nie spełnią jego warunków mają być podejmowane działania zmierzające do ich eksmisji.

W Lublinie jest ponad 9 tys. mieszkań komunalnych, ponad połowa najemców zalega z opłatami.

 
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Człek
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 czerwca 2017 o 17:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ponoć Plac Litewski jest tak skonstruowany, że może być odśnieżany jedynie przy pomocy łopaty, więc już najbliższej zimy pojawi się okazja do odpracowania zadłużenia
Rozwiń
Gość
Gość (28 czerwca 2017 o 14:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Żuk! Lokatorzy mieszkań komunalnych mają umorzone długi. Patologia dostaje pieniądze za które się bawi, kosztem dzieci i nas - społeczeństwa. Przykłady mogę podać. A ludzie np. na Tatarach płacą coraz to większe czynsze, są obciążani fikcyjnymi rachunkami za wodę (administracja upominana o tę niesprawiedliwość nic sobie z tego nie robi). Koszty związane z ogrzewaniem pomieszczeń - niezgodne z prawdą - zawyżone. Tak, to prawda, co pisze mój poprzednik. Zaczynam się czuć jak frajer - wyzyskiwany przez cały ten system, jaki Państwo stworzyliście! RM100
Rozwiń
Człek
Człek (27 czerwca 2017 o 09:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W takim razie lokatorzy mieszkań komulanych płacący regularnie (a są tacy) powinni dostać jakąś nagrodę. W przeciwnym razie faktycznie mogą czuć się pokrzywdzeni. Okazuje się, że uczciwe regulowanie zobowiązań to zwykłe frajerstwo. Fajna sprawiedliwość...
Rozwiń
Gość
Gość (27 czerwca 2017 o 08:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dług powinien być odpracowywany chociażby przy sprzątaniu miasta.A darowanie długo to popieranie patologii.
Rozwiń
Gość
Gość (27 czerwca 2017 o 08:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To wuj, ja też nie płace, bo za pare lat bedzie tez taki program!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!