czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Jak władze miasta pomagają demokracji

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 września 2008, 20:36
Autor: Dominik Smaga

Aż 2600 mieszkańców podpisało się pod pierwszym w Lublinie obywatelskim projektem uchwały.

W czwartek dokumentem mają się zająć radni. Chodź nadal nie wiadomo, czy uchwała jest zgodna z przepisami. Na opinię ratuszowych prawników radni czekają od lipca.

- Skąd my się mamy znać na wszystkim? Jesteśmy zwykłymi ludźmi - oburza się Magdalena Kowal, reprezentująca 2600 mieszkańców, którzy podpisali się pod obywatelskim projektem uchwały. - Wcale nie chcemy uprawiać pieniactwa. Tylko urzędnicy nie chcą nam pomóc.

Mieszkańcy Kośminka jako pierwsi skorzystali z możliwości, którą dała im zaproponowana przez Dziennik Wschodni, a przyjęta przez radnych, poprawka w statucie miasta. Po naszych staraniach mieszkańcy Lublina dostali prawo samodzielnego przygotowywania projektów uchwał Rady Miasta. Wystarczy zebrać 1000 podpisów, by radni musieli zająć się projektem w ciągu trzech miesięcy.

Autorzy pierwszego takiego projektu chcą, by miasto odstąpiło od budowy bloku z mieszkaniami komunalnymi na terenie po dawnych warsztatach samochodówki przy ul. Sulisławickiej i domagają się budowy w tym miejscu domu kultury i obiektów sportowych. Dokument złożyli już 11 lipca, ale do tej pory żaden z magistrackich prawników nie zbadał, czy obywatelski projekt uchwały jest zgodny z przepisami.

- Kiedy mieszkańcy przynieśli swój projekt do Ratusza byli zapewniani, że wszelkie prawne aspekty ich uchwały zostaną dokładnie zbadane - podkreśla Jacek Krzyżanowski, przewodniczący rady dzielnicy Kośminek.

- My przekazaliśmy projekt do prezydenta z prośbą o jego zaopiniowanie - informuje Rafał Dziekanowski, zastępca dyrektora Biura Rady Miasta.
Opinii nadal nie ma, a radni mają wątpliwości, czy jeśli przyjmą uchwałę, nie zostanie ona uchylona przez wojewodę. - W projekcie są błędy i nieścisłości - mówi Krzysztof Siczek, radny PiS.

- Po co my mamy w Ratuszu szesnastu radców prawnych, skoro od lipca nie byli w stanie wydać żadnej opinii? - zastanawia się Monika Wac, radna lewicy. - Skoro daliśmy mieszkańcom inicjatywę uchwałodawczą, to powinniśmy dołożyć wszelkich starań, żeby uchwała była zgodna z prawem. Ludzie nie muszą się znać na przepisach.

- Opinia pojawiła się 29 sierpnia. Trafiła już do prezydenta, ale nie została jeszcze przekazana radnym. Wynika z niej, że projekt wymaga wielu poprawek - mówi Iwona Blajerska, rzecznik prezydenta miasta.

Radni mają zasugerować autorom obywatelskiego projektu, by wycofali go z dzisiejszych obrad i po naniesieniu poprawek skierowali na następną sesję Rady Miasta.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!