poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Jakie narkotyki lubi lubelska młodzież (raport)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 marca 2011, 19:10

Z danych Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie wynika, że 16 proc. 16-latków w naszym
Z danych Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie wynika, że 16 proc. 16-latków w naszym

Sterydy anaboliczne, marihuana i leki. Po te używki coraz chętniej sięgają lubelscy gimnazjaliści. Młodzi z Lubelskiego częściej niż ci z pozostałych regionów eksperymentują z narkotykami – to główny wniosek raportu Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Marek po raz pierwszy palił marihuanę na swoim osiedlu. – Miałem wtedy 14 lat. Poczęstował mnie kolega. Później wyjechałem na obóz, na Węgry. Tam w grę wchodziły już pigułki. Próbowaliśmy ich codziennie. Teraz marihuanę traktuję bardziej jak papierosy.

Agnieszka twierdzi, że po raz pierwszy marihuaną poczęstował ją brat. Była wtedy nastolatką. – Często paliliśmy wspólnie, ale nie uzależniłam się – twierdzi.

Dwa razy więcej

Takich historii jest wiele. Nastolatki z województwa lubelskiego to najliczniejsza grupa młodych ludzi, trafiających do leczenia stacjonarnego z powodu zaburzeń po spożyciu narkotyków. Od 2003 do 2008 roku odsetek osób w wieku do lat 18, przyjętych do leczenia stacjonarnego w województwie lubelskim, wzrósł ponad dwukrotnie: z 7 do ok. 15. Tuż za nimi jest młodzież z woj. kujawsko-pomorskiego, śląskiego, później świętokrzyskiego. Najmniej młodzieży sięga po substancje psychoaktywne w województwie wielkopolskim. Tak wskazują najnowsze dane raportu KBdsPN, przeprowadzonego dla poszczególnych województw.

Przynajmniej raz w miesiącu

Statystyki krajowe potwierdzają informacje z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie. Z danych za rok 2009 wynika, że ponad 16 proc. 16-latków używa marihuany lub haszyszu co najmniej raz w miesiącu.

– Popularnością wśród młodych cieszą się też środki uspakajające i nasenne, dostępne bez recepty – mówi Elżbieta Seredyn z ROPS. – Na trzecim miejscu jest amfetamina: prawie 3 proc.
Wśród 17-latków na drugiej pozycji lokuje się amfetamina, (ponad 4 %). Na trzecim są leki. – Z alkoholem i z marihuaną częściej eksperymentują mężczyźni – dodaje Elżbieta Seredyn. Chłopcy chętniej sięgają po marihuanę, łączoną z alkoholem. Tabletki uspokajające i nasenne częściej wybierają kobiety.

Słaba motywacja

– Do ośrodków terapii uzależnień trafiają zwykle uczniowie I i II klasy gimnazjum – potwierdza Krzysztof Kruk, psychoterapeuta, kierownik Poradni Leczenia Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Karłowicza w Lublinie. – To wiek, kiedy młodzież ma problemy osobiste. Są ciekawi świata, eksperymentują. Trafiają do nas przeważnie przypadkowo zatrzymani przez policję lub zmuszeni przez szkolnego pedagoga. Ich motywacja do leczenia jest wtedy słaba – tłumaczy.

Gimnazjaliści chętniej wybierają marihuanę. Po amfetaminę częściej sięgają licealiści i studenci. Rzadziej, ale wśród uczniów województwa lubelskiego zdarzają się też przypadki inicjacji w szkole podstawowej.

Najgorszy okres

Zdaniem specjalistów, powodem używania narkotyków wśród lubelskiej młodzieży są najczęściej konflikty z rodzicami, niechciane kontakty seksualne wśród dziewcząt, konflikty z przyjaciółmi, kłótnie i sprzeczki.
– Liczba dzieci, które w 2010 trafiły na oddział toksykologii do szpitala im. Jana Bożego w Lublinie z zagrożeniem życia, wzrosła w porównaniu z rokiem ubiegłym z 322 do 476 – informuje dr Hanna Lewandowska-Stanek, ordynator oddziału.

Dorota Pyrgies, psychoterapeuta z Lublina, przyznaje, że wiek gimnazjalny to przeważnie okres największego narażenia na wszelkie używki. – Chęć ryzyka, wypróbowania tego, co powszechnie zakazane, tym najczęściej kierują się, sięgając po używki. Zdaniem psycholog, w województwie lubelskim wciąż niewiele słyszy się o profilaktyce. – Dostęp do niej jest niewystarczający. Najczęściej nastolatki dowiadują się o problemie podczas specjalnych zajęć lekcyjnych, których raczej nie traktują poważnie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
OrzechLaskowy
dave
Gość
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

OrzechLaskowy
OrzechLaskowy (29 marca 2011 o 09:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kiedyś paliłem trawę,ale na dłuższą metę ryje beret, wielu spraw nie mogłem załatwić ,miałem problemy z pamięcią itp.Nigdy nic innego nie próbowałem i nie mam zamiaru. Teraz tylko piwko czasem.
Rozwiń
dave
dave (28 marca 2011 o 23:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
na forum inwektywy zamiast argumentów; Lublin - ESK; śmiech na sali
Rozwiń
Gość
Gość (25 marca 2011 o 13:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='[' timestamp='1301049493' post='454714']
marichuana nie jest zła to zwykłe ziele które pomaga w wielu chorobach w innych krajach juz dawno to odkryli w apolsce dalej ja szufladkują oszukując siebie?? bo każdy może zapalić i nie ma w tym nic złego dużo gorsze jest piwo któe pije każdy po pracy i tego jakoś nie chcą zakazać. wolne konopie dla polski komunistyczni alkoholicy zdychac
[/quote]


Tobie pomoże tylko edukacja bo jak widać za dużo palisz i przez to opuszczasz zajęcia w szkole.
Rozwiń
Gość
Gość (25 marca 2011 o 13:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A od kiedy to sterydy anaboliczne zaliczają się do nakrotyków?
Rozwiń
mosquito
mosquito (25 marca 2011 o 11:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='observer' timestamp='1301047410' post='454703']
Chciałbym zauważyc ze chyba jedyny stereotyp narkomana jaki sobie wyrobiles to up.. w błocie brudas ze strzykawka w reku lezacy gdzies w rogu dworca pkp. prawda jest taka ze duża wiekszosc osob palacych chocby marihuane jest studentami, pracownikami firm etc. tj zwykłymi normalnymi ludzmi. mysle ze pomimo ze zdarza mi sie zabufać wygladam mniej kloszardzko niz Ty. plebie..
[/quote]
Zacząłeś kulturalnie ale skończyłeś jak zwykły cham !
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!