środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Jakie studia wybrać? Najbardziej oblegane kierunki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 listopada 2013, 20:07

Na Politechnikę Lubelską zarejestrowało się w tym roku 4,3 tys. kandydatów (Jacek Świerczyński)
Na Politechnikę Lubelską zarejestrowało się w tym roku 4,3 tys. kandydatów (Jacek Świerczyński)

Zastanawiasz się, na jakie iść studia? Listę najbardziej obleganych kierunków studiów w Polsce otwiera informatyka. Zaraz potem jest prawo, zarządzanie i budownictwo. Na lubelskich uczelniach wygląda to nieco inaczej

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsumowało wyniki tegorocznej rekrutacji na studia w całej Polsce (patrz inforgrafika). Najbardziej obleganą uczelnią w kraju okazała się Politechnika Warszawska – na jedno miejsce było 7,3 kandydata. W pierwszej piątce znalazły się też politechniki: Gdańska, Poznańska i Łódzka oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Z raportu wynika, że w Polsce po uczelniach technicznych (średnio 4,1 kandydata na miejsce), drugie miejsce zajmują uczelnie rolnicze (3,5 kandydata), a trzecie uniwersytety (3 kandydatów na jedno miejsce).

W Lublinie inaczej

W Lublinie wygląda to nieco inaczej. Największą popularnością cieszył się Uniwersytet Medyczny. Chciało na nim studiować 9,1 tys. osób, a miejsc było tylko 630. Na kierunek lekarski zgłosiło się tu ponad 15 kandydatów na jedno miejsce, zaś na lekarsko-dentystyczny aż 30.

Na Politechnikę Lubelską zarejestrowało się w tym roku 4,3 tys. kandydatów, o 200 mniej niż w roku ubiegłym. – Najbardziej popularnymi kierunkami były inżynieria biomedyczna (5 osób na miejsce), architektura i mechatronika (ponad 4), budownictwo i informatyka (ponad 3) – wylicza Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik PL.

– Mam klasę o profilu matematyczno-informatycznym, więc moi tegoroczni maturzyści przede wszystkim wybierają się na Politechnikę Lubelską, na budownictwo, informatykę – mówi Wojciech Trybulski, polonista z Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie. – Wydaje mi się, że przy wyborze uczelni kierują się kosztami nauki i dlatego chcą studiować w Lublinie. Dopiero w drugiej kolejności patrzą na rankingi. I raczej decydują się na konkretny kierunek niż na uczelnię.

Na UMCS najbardziej popularne okazały się nowe kierunki: bezpieczeństwo narodowe (12 kandydatów na miejsce) oraz logistyka (ponad 10 osób). 6 osób starało się o jedno miejsce na prawie oraz finansach i rachunkowości. – Na informatyce o jedno miejsce starało się prawie 3 kandydatów. Zainteresowanie tym kierunkiem nie słabnie – mówi Aneta Adamska z biura prasowego UMCS.

Najbardziej spadło zainteresowanie studiami na KUL. Na blisko 3,6 tys. miejsc zgłosiło się niespełna 4,8 tys. kandydatów. Z kolei na Uniwersytecie Przyrodniczym zarejestrowało się ponad 7,4 tys. kandydatów, a największym zainteresowaniem cieszyła się geodezja i kartografia (blisko 11 osób na miejsce) i weterynaria (ponad 10).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
kandos
maxinka
studia w polsce
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kandos
kandos (3 sierpnia 2017 o 10:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
trzymajcie tutaj namiary - ******wsp.szkolymydlowskiej.pl/ to uczelnia w wawie, ale konkretna - wybrałam na niej kosmetologię nie przypadkiem. sprawdziłam wiele miejsc, porownałam kadrę, program, rozmawiałam ze studentami. pamiętajcie, że na uczelni spędzicie kilka lat, tak więc wybieranie tego miejsca na zasadzie - aby najbliżej, jest delikatnie mówiac głupie. 
Rozwiń
maxinka
maxinka (13 lipca 2017 o 22:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A mi zupełnie nie przeszkadza korporacyjna atmosfera. MAm możliwość awansu, większych zarobków. Nawet poszłam teraz zaocznie na magisterke na WSB, oczywiście dalej związaną z zarządzaniem. Odpowiada mi ten kierunek i z nim wiążę swoją przyszłość, a dyplom to u mnie na pewno większe pieniądze.
Rozwiń
studia w polsce
studia w polsce (11 maja 2017 o 14:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
fizjoterapia jest bardzo ciekawa i niesamowicie rozwojowa. radzę iść w tym kierunku bo są z tego niezłe pieniądze i nie siedzi się w korporacyjnej atmosferze. ***ap.edu.pl/
Rozwiń
kortes
kortes (13 kwietnia 2017 o 10:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale naprawdę chcecie wybierać to, co będziecie robić przez kolejne lata, na podstawie statystyk? Nie sądzicie, że to delikatnie mówiąć głupie podejście? Mnie się wydaje, że tak. Wybrałam kosmetologię w Szkole Mydłowskiej po mocnym sprawdzeniu i przeanalizowaniu tematu. Kadra, program, lokalizacja, to co myślą inni studenci - wszystko sprawdzałam, a pozostałym radzę robić podobnie. Poszłam na uczelnię po to, aby się czegoś nauczyć, a nie tracić czas... 
Rozwiń
Gość
Gość (9 września 2015 o 00:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak studia to tylko w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Jak dla mnie to jest jedyna godna polecenia uczelnia w Warszawie. Studiuję tam już drugi rok i jestem zachwcony.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!