Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 grudnia 2013 r.
14:11
Edytuj ten wpis

Jasełka podczas lekcji? Fundacja Wolność od Religii interweniuje w MEN

0 31 A A

Jasełka w szkołach i przedszkolach są organizowane podczas obowiązkowych zajęć, a to nie jest zgodne z Konstytucją RP – pisze do MEN fundacja Wolność od Religii. Wskazuje m.in. na dwie lubelskie podstawówki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– W jasełkach biorą udział osoby chętne, zaś próby odbywają się w dni wolne, na lekcjach religii, albo po zajęciach – zapewnia Alicja Dubel, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Zamościu, w której co roku uczniowie wystawiają taki spektakl. – Ostatnio uczestnicy jasełek ćwiczyli w sobotę.

Jednak lubelska Fundacja Wolność od Religii uważa, że nie wszędzie tak jest i interweniuje w Ministerstwie Edukacji Narodowej: "Powszechną praktykę organizowania wydarzeń o charakterze religijnym w ramach obowiązkowych zajęć uważamy za sprzeczną z Konstytucją Rzeczpospolitej”.

– Doświadczam tego osobiście – mówi Dorota Wójcik, szefowa fundacji. – Mój syn uczęszcza do przedszkola, gdzie są organizowane jasełka. Bierze w nich udział, bo nie chcę go poddawać wykluczeniu z grupy.

Zdaniem Wójcik, tego typu przykładów jest więcej. – Na Facebooku poprosiliśmy o informacje o szkołach i przedszkolach, w których próby do jasełek odbywają się podczas lekcji – mówi i podaje dwa przykłady z Lublina: – W Szkole Podstawowej nr 51 i w Szkole Podstawowej nr 7 dzieci są zwalniane z zajęć na próby.

– W ubiegłych latach mogło się tak zdarzyć, ale wyłącznie wtedy, kiedy jedna klasa kończyła zajęcia wcześniej od drugiej – wyjaśnia Mariusz Lisek, dyrektor "siódemki”. – W tym roku jasełka organizuje tylko jedna klasa III i ćwiczą na lekcjach religii, na którą chodzą wszystkie dzieci z tej klasy.

Dyrektor zapewnia, że szkoła nie zaniedbuje obowiązków dydaktycznych, o czym świadczą wysokie wyniki jej uczniów. – Wiem, że w szkole są zarówno uczniowie niewierzący, jak też wyznawcy innych religii. We wszystkim, co robimy zachowujemy zdrowy rozsądek. Nikogo do niczego nie zmuszamy – zapewnia dyr. Lisek

– To jest jakaś fałszywa informacja – odpiera zarzuty Marianna Olszańska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 51. – U nas próby są zawsze w piątek po południu, kiedy nie ma już zajęć lekcyjnych.

Do Kuratorium Oświaty w Lublinie oficjalnie żadne skargi dotyczące organizacji jasełek nie wpłynęły. – Są natomiast uwagi, że pewne lekcje przepadają i może nie zostać realizowana podstawa programowa – przyznaje kurator Krzysztof Babisz. – Ale dotyczy to najczęściej okresu kwiecień–maj, kiedy odbywają się m.in. egzaminy, są organizowane też różnego rodzaju konkursy i zawody sportowe, a jest to ostatni czas przed wystawieniem ocen.

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
maja / 12 grudnia 2013 o 19:26
co to ma być
Avatar
mama7 / 12 grudnia 2013 o 08:34

Odkąd pamiętam w szkole wystawiane były jasełka, więc komu zaczeło to przeszkadzać? To żałosne, że któryś z rodziców(bo tak myślę) poskarżył się na facebooku że jego dziecko zamiast się uczyć ćwiczy do przedstawienia... nie ma mowy o zaniedbaniu obowiązków szkolnych i wszyscy dobrze o tym wiemy!!!Skoro  dzieciak ma problemy w nauce to może czas z nim usiąść  i pomóc nadrobić zaległości a nie zwalać winę na nauczyciela! Ja osobiście nie mogę doczekać się tych jasełek a nauczycieli, którzy poświęcają czas na ich przygotowanie podziwiam i mówię żeby się nie zrażali, zawsze znajdzie się ktoś, komu coś będzie przeszkadzać! A ta fundacja to niech się zajmie może swoimi sprawami (chyba że ich nie ma i na siłę szuka sensacji) i WARA od wychowania i wykształcenia naszych dzieci!!! Pozdrawiam.

Odkąd pamiętam w szkole wystawiane były jasełka, więc komu zaczeło to przeszkadzać? To żałosne, że któryś z rodziców(bo tak myślę) poskarżył się na facebooku że jego dziecko zamiast się uczyć ćwiczy do przedstawienia... nie ma mowy o zaniedbaniu obowiązków szkolnych i wszyscy dobrze o tym wiemy!!!Skoro  dzieciak ma problemy w nauce to może czas z nim usiąść  i pomóc nadrobić zaległości a nie zwalać winę na nauczyciela! Ja osobiście nie mogę doczekać się tych jasełek a nauczycieli, którzy poświęcają czas na ich przygotowanie podz... rozwiń

Avatar
Oraz / 11 grudnia 2013 o 10:56

czego ta bezbożna fundacja chce w Naszym Katolickim Kraju. Czy ci nie douczeni filozofowie nie 

 nie wiedzą, że w okresie ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA wystawiane są JASEŁKA

To państwo nazywa się "Nasz Katolicki Kraj"? Nie pomyliła Ci się Konstytucja z Katechizmem?

Avatar
Zyga / 11 grudnia 2013 o 06:48

Kobieto z fundacji, ty nie będziesz decydować  w czym moje dzieci bedą uczestniczyć a wogóle co ty robisz w katolickim kraju, jedź se na Saharę.

Tak właśnie wygląda polski katolicyzm - kto nie z nami, ten na Saharę. Przykre.

Avatar
Gość / 10 grudnia 2013 o 21:50

Samo nazwisko stawia cię w świetle........................................................................................ Resztę dośpiewają Jasełka i ludzie poszkodowani przez ten ród 

Avatar
Kowalski / 10 grudnia 2013 o 21:33

Tak trzymać towarzyszko Wójcik. Donoszę również, że w niektórych szkołach urządzane są tzw. mikołajki. Dzieci dostają prezenty i opowiada się im, że przyniósł je Święty Mikołaj - a powinno być, że Dziadek Mróz. W dodatku nie ma w szkole zajęć w dni, które ciemnogrodzianie nazywają Bożym Narodzeniem a z kolei 7 listopada są normalne lekcje i nawet nikt żadnej akademii nie zrobi...

Avatar
ja / 10 grudnia 2013 o 20:28

szanowna pani wójcik jesteś kobieto niedoinformowana.Tylko w nielicznych szkołach i przedszkolach nie ma przygotowań do jasełek.Taka jest NASZA tradycja, historia i współczuć

temu kto o tym nie  wie pani wójcik.

Avatar
POOlLAK / 10 grudnia 2013 o 20:21

ale się rozszczekali ci niby światowcy i europejczycy.Zapomnieli że KATOLICY to ponad 1000 lat

NASZEJ histori ,a oni są tylko pianą na falach dziejow.

Avatar
Gość / 10 grudnia 2013 o 20:12

Pani Doroto Wójcik nie życzę sobie żeby decydowała Pani czy moje dziecko może brać udział w Jasełkach czy nie. Polska to wolny kraj, nie chce Pani żeby Pani dziecko bralo udział w Jasełkach to prosze je wycować z udziału i po problemie. Polska to kraj w którym większość ludzi to katolicy i zapewne większość rodziców chciałaby żeby ich dzieci brały udział w Jasełkach. Ale kto nie chce to niech nie bierze w tym w udziału, nikt nikogo nie zmusza przeciez. Czy ktoś każe komuś chodzić do kościoła czy na lekcje religii? Czy ktoś komuś każe brać ślub w kościele, chrzest czy organizować katolicki pogrzeb? Prosze mi tutaj odpowiedzieć czy ktoś Panią do tego zmusza? Jeśli nie to za przeproszeniem prosze się odczepić od Katolików. Nikt nikogo do niczego nie zmusza.

a ciebie rodzice to chrzcili

a ciebie rodzice to chrzcili

rozwiń
Avatar
obywatel / 10 grudnia 2013 o 20:08

Ciekawe z kto daje kasę tej pożal się BOŻE fundacji?

Avatar
maja / 12 grudnia 2013 o 19:26
co to ma być
Avatar
mama7 / 12 grudnia 2013 o 08:34

Odkąd pamiętam w szkole wystawiane były jasełka, więc komu zaczeło to przeszkadzać? To żałosne, że któryś z rodziców(bo tak myślę) poskarżył się na facebooku że jego dziecko zamiast się uczyć ćwiczy do przedstawienia... nie ma mowy o zaniedbaniu obowiązków szkolnych i wszyscy dobrze o tym wiemy!!!Skoro  dzieciak ma problemy w nauce to może czas z nim usiąść  i pomóc nadrobić zaległości a nie zwalać winę na nauczyciela! Ja osobiście nie mogę doczekać się tych jasełek a nauczycieli, którzy poświęcają czas na ich przygotowanie podziwiam i mówię żeby się nie zrażali, zawsze znajdzie się ktoś, komu coś będzie przeszkadzać! A ta fundacja to niech się zajmie może swoimi sprawami (chyba że ich nie ma i na siłę szuka sensacji) i WARA od wychowania i wykształcenia naszych dzieci!!! Pozdrawiam.

Odkąd pamiętam w szkole wystawiane były jasełka, więc komu zaczeło to przeszkadzać? To żałosne, że któryś z rodziców(bo tak myślę) poskarżył się na facebooku że jego dziecko zamiast się uczyć ćwiczy do przedstawienia... nie ma mowy o zaniedbaniu obowiązków szkolnych i wszyscy dobrze o tym wiemy!!!Skoro  dzieciak ma problemy w nauce to może czas z nim usiąść  i pomóc nadrobić zaległości a nie zwalać winę na nauczyciela! Ja osobiście nie mogę doczekać się tych jasełek a nauczycieli, którzy poświęcają czas na ich przygotowanie podz... rozwiń

Avatar
Oraz / 11 grudnia 2013 o 10:56

czego ta bezbożna fundacja chce w Naszym Katolickim Kraju. Czy ci nie douczeni filozofowie nie 

 nie wiedzą, że w okresie ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA wystawiane są JASEŁKA

To państwo nazywa się "Nasz Katolicki Kraj"? Nie pomyliła Ci się Konstytucja z Katechizmem?

Avatar
Zyga / 11 grudnia 2013 o 06:48

Kobieto z fundacji, ty nie będziesz decydować  w czym moje dzieci bedą uczestniczyć a wogóle co ty robisz w katolickim kraju, jedź se na Saharę.

Tak właśnie wygląda polski katolicyzm - kto nie z nami, ten na Saharę. Przykre.

Avatar
Gość / 10 grudnia 2013 o 21:50

Samo nazwisko stawia cię w świetle........................................................................................ Resztę dośpiewają Jasełka i ludzie poszkodowani przez ten ród 

Avatar
Kowalski / 10 grudnia 2013 o 21:33

Tak trzymać towarzyszko Wójcik. Donoszę również, że w niektórych szkołach urządzane są tzw. mikołajki. Dzieci dostają prezenty i opowiada się im, że przyniósł je Święty Mikołaj - a powinno być, że Dziadek Mróz. W dodatku nie ma w szkole zajęć w dni, które ciemnogrodzianie nazywają Bożym Narodzeniem a z kolei 7 listopada są normalne lekcje i nawet nikt żadnej akademii nie zrobi...

Avatar
ja / 10 grudnia 2013 o 20:28

szanowna pani wójcik jesteś kobieto niedoinformowana.Tylko w nielicznych szkołach i przedszkolach nie ma przygotowań do jasełek.Taka jest NASZA tradycja, historia i współczuć

temu kto o tym nie  wie pani wójcik.

Avatar
POOlLAK / 10 grudnia 2013 o 20:21

ale się rozszczekali ci niby światowcy i europejczycy.Zapomnieli że KATOLICY to ponad 1000 lat

NASZEJ histori ,a oni są tylko pianą na falach dziejow.

Avatar
Gość / 10 grudnia 2013 o 20:12

Pani Doroto Wójcik nie życzę sobie żeby decydowała Pani czy moje dziecko może brać udział w Jasełkach czy nie. Polska to wolny kraj, nie chce Pani żeby Pani dziecko bralo udział w Jasełkach to prosze je wycować z udziału i po problemie. Polska to kraj w którym większość ludzi to katolicy i zapewne większość rodziców chciałaby żeby ich dzieci brały udział w Jasełkach. Ale kto nie chce to niech nie bierze w tym w udziału, nikt nikogo nie zmusza przeciez. Czy ktoś każe komuś chodzić do kościoła czy na lekcje religii? Czy ktoś komuś każe brać ślub w kościele, chrzest czy organizować katolicki pogrzeb? Prosze mi tutaj odpowiedzieć czy ktoś Panią do tego zmusza? Jeśli nie to za przeproszeniem prosze się odczepić od Katolików. Nikt nikogo do niczego nie zmusza.

a ciebie rodzice to chrzcili

a ciebie rodzice to chrzcili

rozwiń
Avatar
obywatel / 10 grudnia 2013 o 20:08

Ciekawe z kto daje kasę tej pożal się BOŻE fundacji?

Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018 Argentyna – Chorwacja 0:3. Totalna demolka

MUNDIAL 2018 Argentyna – Chorwacja 0:3. Totalna demolka 2 1

MUNDIAL 2018 Po niezwykle emocjonującym meczu w Niżnym Nowogrodzie Chorwacja zdeklasowała Argentynę wygrywając 3:0 i zapewniła sobie wyjście z grupy. Z kolei Leo Messi i spółka są o krok od pożegnania się z turniejem w Rosji

"Wrota do piekieł" i inne filmy w kinie Perła w Lublinie [program na weekend]
22 czerwca 2018, 21:00

"Wrota do piekieł" i inne filmy w kinie Perła w Lublinie [program na weekend] 2 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami kolejny weekend z plenerowym Kinem Perła. W najbliższym czasie zobaczymy m.in. horror Wrota do piekieł i dramat Belgica.

Złota Setka 2017. Nagrodziliśmy najlepsze firmy z Lubelszczyzny [zdjęcia]
Uroczysta gala
galeria

Złota Setka 2017. Nagrodziliśmy najlepsze firmy z Lubelszczyzny [zdjęcia] 8 6

To już 22. edycja Rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny „Złota Setka 2017”. W czwartek wieczorem podczas uroczystej gali w Dworze Anna w Jakubowicach Konińskich nagrodziliśmy zwycięskie firmy. Był czas na gratulacje i okolicznościowe toasty.

Komitet Krzysztofa Żuka. Kto pójdzie do wyborów z prezydentem?

Komitet Krzysztofa Żuka. Kto pójdzie do wyborów z prezydentem? 3 29

Rozmowy w sprawie zawiązania komitetu, którego twarzą byłby urzędujący prezydent Lublina, trwały od kilku miesięcy. W czwartek w obecności dziennikarzy przedstawiciele poszczególnych ugrupowań podpisali porozumienie programowe

Sprawa prof. Starosławskiej wraca do prokuratury. Tak zdecydował sąd

Sprawa prof. Starosławskiej wraca do prokuratury. Tak zdecydował sąd 10 5

W czwartek sąd rejonowy uchylił postanowienie prokuratury o umorzeniu śledztwa dotyczącego prof. Elżbiety Starosławskiej, byłej dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Rozstrzygnięcie jest prawomocne.

Puławy: Szukają miejsca pod nowe targowisko

Puławy: Szukają miejsca pod nowe targowisko 9 7

Puławscy urzędnicy prowadzą rozmowy z właścicielami działek, na których jeszcze w tym roku może powstać nowe miejskie targowisko. Opcje są dwie: tymczasowy, tańszy obiekt na cudzej ziemi lub pozyskanie gruntu i budowa tego docelowego z pełnym wyposażeniem.

Koncert Filipa Lato na Bronowicach
22 czerwca 2018, 18:00

Koncert Filipa Lato na Bronowicach 1 0

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda Voice of Poland, Filip Lato, wystąpi 22 czerwca o godz. 18 w Dzielnicowym Domu Kultury Bronowice (ul. Olchowa 8).

Motocyklista uderzył w tył Forda. Jest w szpitalu

Motocyklista uderzył w tył Forda. Jest w szpitalu 5 4

52-letni motocyklista trafił do szpitala po wypadku w Maryninie (pow. chełmski).

Burze nadciągają nad Lubelskie. Ministerstwo ostrzega

Burze nadciągają nad Lubelskie. Ministerstwo ostrzega 27 1

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ostrzega przed frontem burzowym, który ma dojść m.in. nad woj. lubelskie.

Prezenty dla nauczycieli na zakończenie roku szkolnego. Niektóre pomysły zaskakują

Prezenty dla nauczycieli na zakończenie roku szkolnego. Niektóre pomysły zaskakują 51 9

Kwiatki, bombonierki i pióra to klasyka. Obdarowywanie pedagogów z okazji zakończenia roku szkolnego, wzbudza jednak coraz większe kontrowersje. Zwłaszcza, że pomysły rodziców na prezenty dla nauczycieli są niekiedy bardzo zaskakujące

Nietypowy prezent dla Żuka na 61. urodziny. "Kółka będą, gdy będzie skatepark"

Nietypowy prezent dla Żuka na 61. urodziny. "Kółka będą, gdy będzie skatepark" 15 7

Deskorolkę bez kółek przynieśli prezydentowi na jego 61. urodziny młodzi ludzie upominający się o budowę skateparku na terenach zielonych przy Rusałce.

Koncert Piotra Selima w Whisky Cafe
22 czerwca 2018, 20:00

Koncert Piotra Selima w Whisky Cafe 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 22 czerwca o godz. 20 w Whisky Cafe (ul. Rybna 4/2) wystąpi kompozytor i wokalista Piotr Selim.

Górnik Łęczna ruszył z treningami, jest nowy trener

Górnik Łęczna ruszył z treningami, jest nowy trener 7 5

Piłkarze Górnika Łęczna w czwartek wrócili do treningów. Zajęcia poprowadził Rafał Wójcik, który ma być nowym trenerem zespołu. Znamy też terminarz sezonu 2018/2019. Zielono-czarni już za miesiąc rozpoczną rozgrywki od wyjazdowego spotkania z Gryfem Wejherowo (21 lipca)

"Chemia z Niemiec" produkowana w Polsce. 21 osób odpowie w tej sprawie

"Chemia z Niemiec" produkowana w Polsce. 21 osób odpowie w tej sprawie 1 5