środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Nie tylko nauczyciele będą mieli prawo wglądu do klasówek. Prawdopodobnie taki przywilej uzyskają również rodzice uczniów

To jedna z istotniejszych zmian, jakie szykują władze oświatowe 422 tysiącom uczniów w województwie lubelskim (i całym kraju) zaczynającym dziś naukę. Dotąd prace kontrolne ucznia udostępniane były rodzicom na zasadach określonych przez nauczyciela. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu chce to zmienić. Rodzice będą mieli do wglądu wszystkie pisemne sprawdziany, klasówki i kartkówki swoich pociech. Otrzymają też prawo, by żądać od nauczyciela uzasadnienia dla wystawienia takiej, a nie innej oceny.
– Planujemy wykreślenie zapisu mówiącego o tym, że to nauczyciel określa zasady informowania rodziców o postępach w nauce dziecka. Chodzi o to, by szkoła i opiekunowie dzieci funkcjonowały na partnerskich zasadach – wyjaśnia Anna Zawisza, dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego, Specjalnego i Profilaktyki Społecznej resortu edukacji.
W poprzednich latach zdarzało się, że nauczyciel odmawiał pokazywania rodzicom wszystkich pisemnych prac dziecka albo też pokazywał pracę z oceną, ale bez recenzji uzasadniającej stopień. Teraz ma to się zmienić, a rodzice będą wiedzieć wszystko o postępach w nauce dziecka bez względu na dobrą wolę nauczyciela.
Aby uniknąć zamieszania, dyrektorzy szkół powinni określić warunki udostępniania wiadomości o stopniach uczniów. Niektóre placówki już to zrobiły.
– Raz na semestr mamy dzień otwarty, kiedy nauczyciele są cały czas do dyspozycji. Poza tym organizujemy zebrania, a każdy rodzic może zawsze zadzwonić i umówić się z nauczycielem na rozmowę. Nowe przepisy nie wprowadzą więc żadnej rewolucji – ocenia Adam Waśko, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Zamościu.

Szkolna statystyka

W nowym roku szkolnym na Lubelszczyźnie naukę zacznie 422 439 uczniów, czyli nieco mniej niż w ubiegłym roku. Najwięcej w szkołach podstawowych (ponad 187 tys.). W gimnazjach będzie ich 107 tys., a w szkołach ponad- gimnazjalnych ok. 128 tys. Samych pierwszaków
w podstawówkach będzie 25,6 tys. Co trzeci dostał rządową wyprawkę. Od nowego roku szkolnego zacznie naukę blisko 33 tys. pierwszoklasistów w nowym systemie szkół ponadgimnazjalnych. 51 proc. spośród nich wybrało licea ogólnokształcące, co dało Lubelskiemu drugie miejsce po Mazowszu (52 proc.). Zawodówki wybrało niewiele ponad 10 proc. uczniów kończących gimnazja.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!