środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Jeden kandydat na dwa stołki

  Edytuj ten wpis

Dwa najbliższe dni powinny wyjaśnić, kto będzie marszałkiem województwa i wicewojewodą lubelskim. Do znanych już nazwisk doszły nowe. A jedna z osób jest wymieniana jako kandydat i na jedno, i na drugie stanowisko zgodnie z zasadą: jak się nie uda tu, to może tam.

Chrapkę na fotel marszałka ma PSL. Jego faworyci to Edward Wojtas, Edward Hunek i Henryk Makarewicz. Ludowcy liczą też po cichu na stanowisko wicewojewody. Tu wymieniani są starosta lubelski Jan Łopata i... ponownie Edward Wojtas.
Promotorem Wojtasa, członka Zarządu Województwa, jest Zdzisław Podkański, lider lubelskich ludowców. Ale większym poparciem wśród klubu radnych wojewódzkich PSL cieszą się były wojewoda E. Hunek i wiceprzewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego H. Makarewicz. Podczas ostatniej sesji radni SLD i PSL przyjęli uchwałę, że marszałkiem może być wyłącznie radny wojewódzki. Skład Zarządu Województwa będzie znany w poniedziałek.
Wcześniej, bo prawdopodobnie już w niedzielę, rozstrzygnie się sprawa wicewojewody. Nieoczekiwanie wśród kandydatur na to stanowisko pojawił się Jan Łopata.
Z rywalizacji o ten fotel wycofał się natomiast Tadeusz Sławecki, wiceprzewodniczący sejmiku. W czwartek odebrał nominację na sekretarza stanu w resorcie edukacji.
SLD na zastępcę wojewody zaproponował ministrowi spraw wewnętrznych i administracji Krzysztofowi Janikowi trzy osoby. Są to: były wicewojewoda lubelski Wiesław Brodowski, wicemarszałek województwa Mirosław Złomaniec oraz były poseł Piotr Miszczuk. Członkowie lubelskiej lewicy stawiają na tego ostatniego. Ale nieoczekiwanie, jak można usłyszeć na korytarzach Urzędu Wojewódzkiego, pojawiły się dwie nowe kandydatury: byłego prezydenta Lublina Edwarda Leńczuka i dyrektora Uzdrowiska Nałęczów Wojciecha Guczmy.
Podczas poniedziałkowego sejmiku rozstrzygnie się także, kto obejmie funkcję wicemarszałka. Według umowy koalicyjnej ma ona przypaść lewicy. Kandydatami SLD są wiceprzewodnicząca sejmiku Ryszarda Mardoń oraz Piotr Włoch.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!