piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Jedziemy po duże pieniądze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 września 2007, 18:32
Autor: DOMINIK SMAGA

Jutro władze regionu wyjeżdżają do Brukseli. Rusza ostatni etap negocjacji z Brukselą o unijne fundusze na lata 2007-2013.

Nasze władze będą przekonywać Komisję Europejską, by zgodziła się na naszą podziału unijnych funduszy na lata 2007-2013. Chodzi o ponad miliard złotych na drogi lokalne i wojewódzkie, rozwój firm oraz ochronę środowiska.

Taka kwota znalazła się w Regionalnym Programie Operacyjnym. Dokument zaakceptowała już Warszawa. Teraz czas na Brukselę. Od wyniku rozmów zależy nie tylko ile, ale także, kiedy dostaniemy pieniądze.
Punktów spornych jest kilka. Najważniejszy to modernizacja dróg. - W tej kwestii na pewno nie odpuścimy - zapewnia Jarosław Zdrojkowski, marszałek Lubelszczyzny. Za unijną kasę zamierza odnawiać drogi w rejonach odwiedzanych przez turystów, m.in. na Roztoczu i w okolicach Nałęczowa.
Unia ma wątpliwości. - Bruksela chce, byśmy wykazali, że prace będą prowadzone systemowo. Nie może powtórzyć się sytuacja z poprzedniego okresu, gdy remontowano po kilka kilometrów dróg w różnych miejscach. Jesteśmy gotowi udowodnić, że będziemy w stanie szybko i sprawnie rozdysponować te pieniądze - wyjaśnia Dariusz Dumkiewicz, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim.
Bruksela obawia się też, że nie wykorzystamy całej sumy. Dlaczego? Bo może się okazać, że część robót dotyczy obszarów chronionych z uwagi na środowisko naturalne. - Powołany specjalną grupę fachowców, która będzie wnikliwie analizowała wnioski pod tym właśnie kątem - uspokaja Dumkiewicz.

Pieniądze mają trafić też do małych i średnich firm, które będą mogły stawiać za nie budynki, kupować maszyny i nowe technologie. W odróżnieniu od zachodnich regionów Polski, Lubelszczyzna chce udzielać tych dotacji bezzwrotnie. Także do tego trzeba przekonać Unię. - Jeśli to ma być bezzwrotna pomoc, to będę się o nią starał - zapowiada Jerzy Łokaj, stolarz ze Świdnika.
Unijni negocjatorzy chcą też dowodów, że będziemy w stanie skonsumować fundusze na ochronę środowiska. Z tej puli przedsiębiorstwa będą mogły sfinansować instalacje, dzięki którym przestawią się na energię ze źródeł odnawialnych. - Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, to Regionalny Program Operacyjny będzie podpisany w październiku. I pierwszy nabór wniosków ruszy w grudniu - stwierdza Dumkiewicz.
Negocjacje z Brukselą zakończyło już pięć województw.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
bosse
bosse
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

bosse
bosse (4 września 2007 o 17:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
powodzenia
Rozwiń
bosse
bosse (4 września 2007 o 17:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
powodzenia
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!