środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Jego największą pasją są konie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 czerwca 2002, 14:15

Gospodarstwo Ryszarda Pietrzaka z Łuszczowa (gm. Wólka) i Zakład Wylęgu Drobiu „Rarytas” ze wsi Huty Józefów (gm. Szastarka) zdobyły tytuły mistrzów rejonowych w ramach konkursu „Agroliga 2002”, zorganizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.
Pierwszy zwycięzca triumfował w grupie indywidualnych rolników. a drugi – wśród firm rolno-przetwórczych. Rozstrzygnięcia konkursu dokonano wczoraj podczas Dni Otwartych Drzwi w WODR.

Rodowód od 30. pokoleń

Ryszard Pietrzak od 1990 r. prowadzi zarodową hodowlę koni zimnokrwistych rasy arden. Zadecydował o tym wówczas dość chłonny rynek na te zwierzęta hodowlane. Obecnie jego stado liczy 48 sztuk, w tym 32 klacze, 6 ogierów i 10 źrebiąt. Wszystkie konie wpisane są do tzw. księgi głównej, potwierdzającej pochodzenie zwierząt przynajmniej od czterech pokoleń, zarówno ze strony matki, jak i ojca. Rodowód niektórych koni p. Ryszarda sięga nawet 30. pokolenia. Zakupiono je w Państwowej Stadninie Koni w Nowych Jankowicach koło Torunia.

Czempiony i wiceczempiony

– Pierwsze swoje konie zakupiłem nie tylko w stadninach i stadach państwowych, ale także od prywatnych hodowców tych zwierząt, zarówno w naszym kraju, jak i zagranicą – informuje Ryszard Pietrzak. – Ostatnio znaczna część moich zwierząt bierze udział w prestiżowych aukcjach i wystawach. Niektóre ogiery i klacze w trakcie tych imprez zdobyły tytuły czempionów i wiceczempionów. Kilka klaczy zakupiła Fundacja Polsko-Amerykańska z myślą o pomocy rolnikom zamieszkałym w biednych rejonach naszego kraju. Konie z Łuszczowa trafiły również do państwowych i prywatnych stad.
Dotychczas najwięcej satysfakcji p. Ryszardowi sprawił ogier Rajan, który przyszedł na świat w 1996 r. w Łuszczowie. Został on czempionem aukcji w Mońkach koło Białegostoku w 1999 r. Po jej zakończeniu, ogier ten zakupiony został przez Państwowe Stado Ogierów w Kętrzynie. Jednym z najlepszych koni jest również ogier Barak, urodzony w 1998 r. Trafił on do Łuszczowa przed dwoma laty po aukcji w Mońkach, gdzie został wiceczempionem. Ostatnio na aukcjach ceny ogierów wahają się od 10 do 16 tys. zł, klaczy od 8 do 14 tys. zł, a źrebaków od 4 do 6 tys. zł.

Studenci praktykują

Po tygodniowym szkoleniu w Eden w 1998 r., R. Pietrzak otrzymał holenderski certyfikat, upoważniający do organizowania i prowadzenia praktyk zawodowych, związanych z hodowlą koni, a także prowadzenia specjalistycznego gospodarstwa rolnego. Małżeństwo Ewa i Ryszard Pietrzakowie mogą się także pochwalić licencją Urzędu Wojewódzkiego, upoważniającą ich do prowadzenia zawodowych praktyk z udziałem uczniów publicznych szkół ponadpodstawowych. Tego rodzaju zajęcia mają w Łuszczowie m.in. studenci Akademii Rolniczej z Lublina.
– Moje gospodarstwo rolne ma 42 hektarów – dodaje R. Pietrzak. – Połowę tego areału stanowi uprawa zbóż. Na przykład, ostatnio plony pszenicy, wynoszą u mnie około 50 kwintali z hektara. Uprawiam także buraki cukrowe, pod którą przeznaczam prawie 5 hektarów ziemi.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!