piątek, 28 kwietnia 2017 r.

Lublin

Jego największą pasją są konie

Dodano: 28 czerwca 2002, 14:15

Gospodarstwo Ryszarda Pietrzaka z Łuszczowa (gm. Wólka) i Zakład Wylęgu Drobiu „Rarytas” ze wsi Huty Józefów (gm. Szastarka) zdobyły tytuły mistrzów rejonowych w ramach konkursu „Agroliga 2002”, zorganizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.
Pierwszy zwycięzca triumfował w grupie indywidualnych rolników. a drugi – wśród firm rolno-przetwórczych. Rozstrzygnięcia konkursu dokonano wczoraj podczas Dni Otwartych Drzwi w WODR.

Rodowód od 30. pokoleń

Ryszard Pietrzak od 1990 r. prowadzi zarodową hodowlę koni zimnokrwistych rasy arden. Zadecydował o tym wówczas dość chłonny rynek na te zwierzęta hodowlane. Obecnie jego stado liczy 48 sztuk, w tym 32 klacze, 6 ogierów i 10 źrebiąt. Wszystkie konie wpisane są do tzw. księgi głównej, potwierdzającej pochodzenie zwierząt przynajmniej od czterech pokoleń, zarówno ze strony matki, jak i ojca. Rodowód niektórych koni p. Ryszarda sięga nawet 30. pokolenia. Zakupiono je w Państwowej Stadninie Koni w Nowych Jankowicach koło Torunia.

Czempiony i wiceczempiony

– Pierwsze swoje konie zakupiłem nie tylko w stadninach i stadach państwowych, ale także od prywatnych hodowców tych zwierząt, zarówno w naszym kraju, jak i zagranicą – informuje Ryszard Pietrzak. – Ostatnio znaczna część moich zwierząt bierze udział w prestiżowych aukcjach i wystawach. Niektóre ogiery i klacze w trakcie tych imprez zdobyły tytuły czempionów i wiceczempionów. Kilka klaczy zakupiła Fundacja Polsko-Amerykańska z myślą o pomocy rolnikom zamieszkałym w biednych rejonach naszego kraju. Konie z Łuszczowa trafiły również do państwowych i prywatnych stad.
Dotychczas najwięcej satysfakcji p. Ryszardowi sprawił ogier Rajan, który przyszedł na świat w 1996 r. w Łuszczowie. Został on czempionem aukcji w Mońkach koło Białegostoku w 1999 r. Po jej zakończeniu, ogier ten zakupiony został przez Państwowe Stado Ogierów w Kętrzynie. Jednym z najlepszych koni jest również ogier Barak, urodzony w 1998 r. Trafił on do Łuszczowa przed dwoma laty po aukcji w Mońkach, gdzie został wiceczempionem. Ostatnio na aukcjach ceny ogierów wahają się od 10 do 16 tys. zł, klaczy od 8 do 14 tys. zł, a źrebaków od 4 do 6 tys. zł.

Studenci praktykują

Po tygodniowym szkoleniu w Eden w 1998 r., R. Pietrzak otrzymał holenderski certyfikat, upoważniający do organizowania i prowadzenia praktyk zawodowych, związanych z hodowlą koni, a także prowadzenia specjalistycznego gospodarstwa rolnego. Małżeństwo Ewa i Ryszard Pietrzakowie mogą się także pochwalić licencją Urzędu Wojewódzkiego, upoważniającą ich do prowadzenia zawodowych praktyk z udziałem uczniów publicznych szkół ponadpodstawowych. Tego rodzaju zajęcia mają w Łuszczowie m.in. studenci Akademii Rolniczej z Lublina.
– Moje gospodarstwo rolne ma 42 hektarów – dodaje R. Pietrzak. – Połowę tego areału stanowi uprawa zbóż. Na przykład, ostatnio plony pszenicy, wynoszą u mnie około 50 kwintali z hektara. Uprawiam także buraki cukrowe, pod którą przeznaczam prawie 5 hektarów ziemi.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24