środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Jest nowy projekt Pasażu Victoria w centrum Lublina

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 czerwca 2011, 16:50

Nowa galeria ma zastąpić dawny "pedet" (archiwum)
Nowa galeria ma zastąpić dawny \"pedet\" (archiwum)

Galeria planowana w miejscu dawnego "pedetu” ma nawiązywać stylem do historycznej zabudowy śródmieścia. Gmach ma być także niższy, niż pierwotnie planowano.

Grupa Centrum Development and Investments złożyła w poniedziałek nowy wniosek o wydanie warunków zabudowy dla terenów przy Krakowskim Przedmieściu. Właściciel popularnego "pedetu” chce w jego miejscu postawić nową galerię handlową – Pasaż Victoria.

Poprzedni wniosek został odrzucony przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Firma postanowiła więc zmienić swój projekt.

– Różnica w stosunku do poprzedniego wniosku dotyczy głównie nowej linii zabudowy oraz wysokości projektowanego budynku – mówi Anna Rudnicka-Sipayłło, przedstawicielka CDI z firmy Advanced PR. – Spółka wnioskuje o przywrócenie historycznej linii zabudowy, historycznych gabarytów Hotelu Victoria, jak również o zaznaczenie na elewacjach historycznych podziałów działek.

W specjalnym oświadczeniu czytamy, że firma planuje również wprowadzenie nowej zabudowy nawiązującej do charakteru takich budynków, jak Hotel Victoria czy kamienice przy ul. Kapucyńskiej. Nowy budynek nie będzie też górował nad sąsiednią zabudową.

– Proponowana przez spółkę nowa koncepcja zagospodarowania terenu ma na celu przywrócenie w śródmieściu Lublina spójnej oraz uzasadnionej historycznie zabudowy – dodaje Rudnicka-Sipayłło. – To pozwoli na zerwanie z obecnie istniejącą, chaotycznie ukształtowaną przestrzenią, będącą wynikiem zniszczeń wojennych i działań budowlanych z okresu PRL.

Nie wiadomo jeszcze, jakie są szczegóły nowego projektu. Z informacji przedstawionych przez inwestora wynika, że znacznie różni się on od pierwszej koncepcji autorstwa Krzysztofa Ingardena.
Propozycja krakowskiego architekta zakładała, że przy Krakowskim Przedmieściu powstanie jedna, nowoczesna bryła. Proponowano też częściowe zabudowanie skweru przed dawnym "pedetem”. Projekt został skrytykowany przez lubelskich architektów i urbanistów. Sprzeciw wzbudziły zarówno gabaryty (nawet ponad 20 m wysokości), jak i sama forma budynku i proponowany układ komunikacyjny.

W rezultacie wojewódzki konserwator zabytków odrzucił wniosek o ustalenie warunków zabudowy. Firma zaskarżyła tę decyzję do wyższej instancji. Dzisiejszy krok oznacza, że powinna wycofać skargę.

Jednocześnie CDI stara się o pozwolenie na rozbiórkę "pedetu”. Konserwator zabytków zawiesiła jednak postępowanie w tej sprawie. Halina Landecka uznała, że z decyzją należy poczekać na finalny projekt Pasażu Victoria. Nie zgodził się z tym generalny konserwator zabytków i nakazał rozstrzygnąć sprawę. Decyzja jeszcze nie zapadła.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
kui
xyz
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 czerwca 2011 o 05:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"CDI stara się o pozwolenie na rozbiórkę "pedetu". Konserwator zabytków Halina Landecka zawiesiła jednak postępowanie w tej sprawie.
Uznała, że z decyzją należy poczekać na finalny projekt Pasażu Victoria"


Pani konserwator ma rację.
Szary bunkier PEDET-u został zbudowany pod koniec lat 60-tych XX wieku i jest takim samym zabytkiem architektury jak blokowiska na LSM-ie (osiedle Mickiewicza to lata 60-te XX wieku), blokowiska na Tatarach i blokowiska na Bronowicach.

PEDET to zabytek epoki modernistycznej (styl w architekturze w latach 1918 - 1975).
Rozwiń
kui
kui (6 czerwca 2011 o 22:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='xyz' timestamp='1307382851' post='486438']
Historyczna zabudowa*to jest śmieszne.Gdzie teraz się tak buduje*chyba tylko w Lublinie.
[/quote]
o nie nie tylko u nas ! Manufaktrura w łodzi również ma charakter historyczny i to bardzo
Rozwiń
xyz
xyz (6 czerwca 2011 o 19:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Historyczna zabudowa*to jest śmieszne.Gdzie teraz się tak buduje*chyba tylko w Lublinie.
Rozwiń
Remek
Remek (6 czerwca 2011 o 19:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież powstaje w piwnicach dyskoteka.Nikt nie będzie burzył tego budynku, skoro wydali pozwolenie na budowę dyskoteki teraz.!!!
Rozwiń
londoner
londoner (6 czerwca 2011 o 18:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
idiotyczna decyzja
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!