wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Jesteśmy młodzi, wykształceni i bezrobotni

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 lutego 2012, 17:10

Od lewej: Karolina Hawryluk, Grzegorz Pauta, Katarzyna Mazur (Maciej Kaczanowski)
Od lewej: Karolina Hawryluk, Grzegorz Pauta, Katarzyna Mazur (Maciej Kaczanowski)

Ponad połowa wszystkich bezrobotnych w naszym województwie ma mniej niż 34 lata. W tej niechlubnej statystyce jesteśmy krajowym liderem.

– Już trzeci raz rejestruję się w urzędzie pracy – mówi Bartłomiej Michałowski, absolwent administracji w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie, którego spotkaliśmy wczoraj pod lubelskim pośredniakiem. Bartek szuka pracy ponad rok. – Byłem na dwóch rozmowach kwalifikacyjnych, ale nic z tego nie wyszło. Może dlatego, że było bardzo dużo chętnych – zastanawia się.

Na koniec ubiegłego roku w urzędach pracy w naszym regionie zarejestrowanych było ponad 122 tys. bezrobotnych. Aż 41 tys. to ludzie między 25 a 34 rokiem życia. Kolejnych 29 tys. nie skończyło 24 lat.

Oznacza to, że ponad 57 proc. bezrobotnych w naszym województwie to młodzi ludzie. Równie źle w statystykach wypada Małopolska (56 proc.) i świętokrzyskie (54 proc.). Najniższy wskaźnik zanotowano w Dolnośląskiem – 45 procent.

– Taką tendencję obserwujemy od pięciu lat. To bardzo niekorzystne, bo właśnie ludzie w tym wieku są najbardziej produktywni – mówi Andrzej Matacz, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie. – Co gorsza, mamy coraz więcej bezrobotnych z wyższym wykształceniem. W ubiegłym roku ta grupa powiększyła się o 2 tys. ludzi.

– Lublin jest miastem ludzi młodych. Co roku lubelskie uczelnie opuszczają tysiące absolwentów. Stąd bezrobocie wśród młodych jest tak widoczne – komentuje Katarzyna Kępa, dyrektor Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie.

Osoby z dyplomem wyższej uczelni to ponad 15 proc. wszystkich bezrobotnych w naszym regionie. Mniejsze kłopoty ze znalezieniem posady mają ludzie z wykształceniem średnim, ogólnokształcącym.

– Codziennie po pomoc w znalezieniu pracy przychodzi do nas po kilku absolwentów – mówi Marzena Bichta, kierownik Biura Karier UMCS. – Wielu z nich od miesięcy jest bezrobotnych. I to zjawisko, niestety, pogłębia się.

8 tysięcy absolwentów co roku

Każdego roku największą lubelską uczelnię kończy ok. 8 tys. młodych ludzi. To absolwenci m.in. prawa, ekonomii, psychologii, politologii.

– Nie ma takiego kierunku, który daje pewność zatrudnienia – mówi Bichta. I dodaje: Jeśli średni okres poszukiwania pracy w Polsce to 9 miesięcy, to myślę, że u nas to 11 miesięcy. Taka jest specyfika naszego rynku. My nie stworzymy miejsc pracy, możemy jedynie prowadzić doradztwo zawodowe, pośrednictwo pracy, praktyki. I to robimy.

– Mamy poważny problem społeczno-gospodarczy związany z bezrobociem młodych ludzi. I to wynika z twardych danych, a te nie kłamią i są zatrważające – ocenia Dariusz Jodłowski, prezes Związku Prywatnych Pracodawców Lubelszczyzny "Lewiatan”. – Sytuacja jest alarmująca, powinna się nią zająć nasza administracja samorządowa.

Władze Lublina problem znają. I starają się go rozwiązać. – Przyciągnięcie inwestorów i stworzenie nowych miejsc pracy to priorytet w działaniach prezydenta – mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik lubelskiego ratusza. – W tym roku mamy już kilkaset nowych miejsc pracy, a będą kolejne. Ale trzeba też powiedzieć wyraźnie: do Lublina przyjeżdżają na studia tysiące młodych ludzi. Nie ma możliwości, żeby im wszystkim zapewnić pracę.

Jak długo szukasz pracy?

Zapytaliśmy młodych ludzi, których spotkaliśmy w Miejskim Urzędzie Pracy w Lublinie.

Katarzyna Mazur
wykształcenie średnie
Na lubelskim rynku pracy jest tragedia. Szukam pracy już dwa lata. Nie tylko przez urząd, ale i na własną rękę, wysyłając CV do pracodawców. Niestety, najwyraźniej pracy dla sprzedawców nie ma.

Karolina Hawryluk
absolwentka pedagogiki na UMCS
Szukam pracy od kiedy się obroniłam, czyli już osiem miesięcy. Niestety, o pracę w szkole czy przedszkolu jest bardzo trudno. W grupie 10 znajomych ze studiów tylko jedna koleżanka pracuje w zawodzie. Dlatego zaczęłam szukać także winnych branżach.

Mateusz Gorczyca
wykształcenie średnie
Bez pracy jestem ok. 1,5 roku. Oczywiście nie polegam tylko na pomocy urzędu pracy. Wysyłam też mnóstwo maili do pracodawców, ale jak dotąd nic nie znalazłem. A naprawdę nie jestem wybredny. Mogę pracować w biurze jak i w fabryce.

Grzegorz Pauta
wykształcenie średnie
Pracy szukam od kiedy wróciłem z zagranicy, czyli już około rok. Wysłałem wiele maili do pracodawców, ale na żaden nie dostałem odpowiedzi. Zależy mi na jakimś bardziej ambitnym i ciekawszym zajęciu niż praca fizyczna.

Notowała Katarzyna Prus

Maciej Maniecki, prezes Rady Przedsiębiorczości Lubelszczyzny

Z jednej strony mamy dużo wyższych uczelni i absolwentów, z drugiej bardzo słaby rynek pracy. Rozwiązaniem nie jest zmniejszenie liczby studentów, bo to nasza największa wartość, ale przyciągnięcie inwestorów i tworzenie miejsc pracy.

Sądzę, że to najważniejszy problem, przed którym stoją dziś władze Lublina. Musimy też kształcić specjalistów pod kątem aktualnych wymogów rynku. Jeśli więc lubelskie stawia na energię odnawialną, czy gaz łupkowy, to powinna za tym iść oferta naszych uczelni.


Najwięcej bezrobotnych do 34 roku życia

Lublin – 5558
powiat lubelski – 2229
powiat kraśnicki – 2211
powiat bialski – 2152
powiat zamojski – 2147
powiat tomaszowski – 2030

*Dane Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gazorka
Cyberżebracy.pl
David
(77) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gazorka
Gazorka (11 lutego 2015 o 22:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak jesteście bezrobotni i nie możecie długo znaleźć pracy, to spróbujcie za granicą. Norwegia chętnie przyjmie absolwentów, którzy umieją coś robić. Najlepiej zadzwoncie do firmy pracaidealna.pl a oni już wam powiedzą co dalej.

Rozwiń
Cyberżebracy.pl
Cyberżebracy.pl (3 kwietnia 2012 o 21:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie masz pracy? Nie masz pieniędzy? Odwiedź stronę Cyberżebracy.pl
Strona Cyberżebracy.pl to portal umożliwiający ludziom potrzebującym zamieszczanie anonimowych próśb o pomoc finansową. Jeżeli nie masz pracy, nie stać Cię na spłacanie rat kredytu. potrzebujesz wsparcia finansowego, chciałbyś spełnić swoje marzenia, pojechać w podróż, sfinansować leczenie, lub Twoje potrzeby są bardziej przyziemne i niewiarygodne, ta strona jest dla Ciebie. Opisz dokładnie Swoje potrzeby i przekonaj chętne osoby, aby zechciały Ci pomóc. Bez rejestracji, bez opłat, bez formalności. Po prostu dodaj ogłoszenie.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom w imieniu wszystkich obdarowanych.
Zachęcamy wszystkie potrzebujące osoby do aktywności na naszym portalu.
Rozwiń
David
David (2 marca 2012 o 18:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Transport i spedycja jako kierunek studium z dobrą kadrą w CKU nr 1 krochmalna 29
http://www.ckunr1.lublin.pl/
Wykłada pan Adam Mazur ekonomista i ..
mistrz kickboxingu
Rozwiń
niejestemzadnycmalko
niejestemzadnycmalko (2 marca 2012 o 16:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
^^^
dlatego Lublin nie ma już 354 tys a niespełna 348( jesli nie mniej, nie ma danych za zeszły rok na stronie GUS-u).Jesli w najblizszym zcasie nic sie nie ruszy w LBNie, to za 10 lat bedzie miał moze 320, a za 20 lat liczba mieszkanców spadnie ponizej 300 tysiecy, z czego wiekszosc to będą osoby po 50tce. Podejrzwam, ze miasto zacznie sie wuludniac w zatrwazajacycm tępie. Uczelnie tez beda miały problem , jednie madyczna bedzie w dobrej sytuacji, bo śaciągnie obcokrajawców na wydział lekarski. obserwuje Lublin bacznie od 2005 roku i naparwde w ciagu 6 lat newiele sie tutaj wydarzyło, poza budową lotniska i otwarciem Teatru Starego. Strefa ekonomiczna Felin- delikatnie mówiac "lekki" niewypał. Kaczysnki obiecał siedzibe PGE- gdzie ta siedziba?! Na terenach po byłym FSC włąsciwie niewile się dzieje( az trudno uwierzyc ze w latach 70 i 80 pracawało tam tyle tysiecy ludzi) Studia stały sie masowe, wiekszosc humanistycznych kierunków nie gwaratuje ciekawej i dobrze płatnej pracy a własnie takich absolwentów jest najwiecej. Nadproducjka ludzi z dyplomami, słaby rynek prtacy - wygorowane żadnia potencjalnych pracodawców. Lublekie uczlenie są mocnodrugoligowei spadaja w rankingach. upadła cukrownia, zakady obuwnicze i paree mneijszych.Ok to mzoe przejdzmy do kultury ESK lublin nie został. Teatr nadal w budowie.w ostanich kilku latach nanożyło się róznego rodzaju call-center, powstaja ciegle markety, biznes zwiazany z jakimis pseudoszkoleniami.Sporo ludzi na smieciwych umowach. Nie wiedze przyszłosci Lublina w optymistycznych barwach. Prosze nie zarzucajcie mi malkontenctwa, kilka lat wstecz sam tępiłem na forach interentowych marudzacych malkontentów, traz po prostu jestem realistą. Życzę Lublinowi jak najlepiej ale młodym ludziom proponowałbym inne miasto/ kraj jeśli w kieszeni za wiele grosza nie posiadają i nie znają królika.
Rozwiń
<pracowadca>
<pracowadca> (2 marca 2012 o 16:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Marek' timestamp='1329762499' post='599999']
Hej skoro mowa o studiach powiedźcie mi jaką opinię ma WSPiA w Lublinie?? Planuję tam robić podyplomowe na kerunku transport spedycja logistyka. Warto czy nie warto (poziom uczelni) ?? (bo jesli nie warto to trza szukać gdzieś indziej)niestety jest to jedyna uczelnia kształcąca podyplomowo w tym kierunku w Lublinie (w prawdzie można tu wybrać inne miasto ale radykalnie wzrasta koszt takich studiów a do Lublina mam rzut beretem- Puławy)
Pozdrawiam
[/quote]
Jesli moge sluzyc rada, to lepiej zrob "dyplom" w dobrej szkole nauczajacej zawodu!
Wciaz uganiamy sie za wyedukowanymi z zakresu hudrauliki, spawalnictwa i dekarstwa robotnikami!
Jesli okazesz sie byc fachowcem, w ktorejs ze wspomnianych dziedzin, to juz teraz moge smialo obiecac wynagrodzenie przekracajace (z gorka) to, co zarabia absolwent WSPiA po pieciu,czy dziesieciu latach pracy w swoim "zawodzie"
Fajnie jest studiowac dla samego faktu studiowania! Tez to robilem, ale zycie pokazalo inna twarz.....
Obecnie jestem nie mgr psychologii, ale przedsiebiorca w diametralnie innej dziedzinie zycia...
Bardzo ciesze sie, ze siedem m-cy po dyplomie nie moglem znalezc pracy........naprawde ciesze sie, bo teraz wiem, jak nalezy zyc!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (77)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!