poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Jesziwa zostaje w rękach Żydów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 września 2008, 13:25

Skarb Państwa nie odbierze budynku lubelskiej jesziwy i pozostanie on w rękach Warszawskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.

Ministerstwo Finansów umorzyło właśnie postępowanie w tej sprawie.

Na początku stycznia br. Dziennik Wschodni w tekście "Jesziwa zwrócona dwa razy” jako pierwszy napisał, że państwo polskie oddało w 2001 roku Gminie Żydowskiej nieruchomość przy Lubartowskiej w Lublinie, za którą... już w 1964 roku zapłaciło odszkodowanie.

Kwota ponad 170 tysięcy dolarów wpłynęła na konto stowarzyszenia The Theological Seminary Yeshivath Chachmey w Detroit, w Stanach Zjednoczonych.

Po naszych publikacjach w styczniu Ministerstwo Finansów wszczęło postępowanie administracyjne w sprawie ewentualnego zastosowania w stosunku do jesziwy ustawy z dnia 9 kwietnia 1968 roku o dokonywaniu w księgach wieczystych wpisów na rzecz Skarbu Państwa w oparciu o umowy międzynarodowe.

Ministerstwo dotarło do dokumentów, z których jasno wynikało, że wymienione wyżej stowarzyszenie żydowskie uznano za prawnego spadkobiercę przedwojennej jesziwy i prawomocnie otrzymało odszkodowanie.

- Nie oznacza to podważenia orzeczenia decyzji Komisji Regulacyjnej do Spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich, co do przeniesienia własności nieruchomości na rzecz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie (...) Możliwe jest także, że na podstawie analizy zabranego materiału dowodowego minister uzna, że wydanie decyzji w tej sprawie będzie bezprzedmiotowe i umorzy postępowanie - informował nas w lipcu Szymon Milczanowski z ministerstwa finansów.

I tak się teraz stało. Lubelski Urząd Wojewódzki zapowiadał, że złoży wniosek do Komisji Regulacyjnej ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich przy MSWiA o zaliczenie wypłaconego odszkodowania na poczet przyszłych roszczeń, z jakim wystąpią Żydzi. (J, PP)

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
wjk
Noe
goj
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

wjk
wjk (5 września 2008 o 08:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zaliczenie owych 170000 dolarów na poczet przyszłych należności to kpina. Poczekajmy jeszcze parę lat a za te pieniądze będzie można kupić rower dla prezydenta miasta zamiast reprezentacyjnego samochodu. Ci którzy umieją liczyć, wzięli by zapewne pod uwagę aktualną siłę nabywczą, utracone korzyści itp.
Rozwiń
Noe
Noe (4 września 2008 o 21:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No cóż innej decyzji nie należałoby się spodziewać.Nie można drażnić tych co trzęsą całym światem.Moja propozycja idzie dalej.Przekażmy wszystko w naturze co mamy w Lublinie a na dodatek dajmy jeszcze coś w gotówce.Niech wiedzą ze mamy gest tylko nie mamy rozumu.Szalom.
Rozwiń
goj
goj (4 września 2008 o 16:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
za niedlugo ksiadz proboszcz w porozumieniu z rabinem bedzie robil darmowe obrzezanie, aj waj
Rozwiń
Polak
Polak (4 września 2008 o 16:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
CIĄGŁE ROSZCZENIA ŻYDOWSKIEGO PASOŻYTA UTWIERDZAJĄ MNIE W ANTYSEMITYŹMIE
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!