wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Joaquin Navarro-Valls w Lublinie: Pacjent nie jest rzeczą

  Edytuj ten wpis

Nigdy nie spieszyć się przy cierpiących i traktować pacjenta jak osobę, a nie jak przedmiot leczenia. O tym mówił w piątek w Lublinie prof. Joaquin Navarro-Valls, były szef biura prasowego Stolicy Apostolskiej, dziennikarz i specjalista w dziedzinie psychiatrii

Na kongres "Dehumanizacja i depersonalizacja w medycynie i świecie współczesnym, a życie św. Jana z Dukli” przyjechali przedstawiciele nauk medycznych, humanistycznych, społecznych i teologicznych z Europy oraz USA i Kanady. Prof. Joaquin Navarro-Valls mówił o traktowaniu przez lekarzy pacjentów jak rzeczy.

- Żyjemy w czasach, kiedy wiemy wszystko o jednostce, ale nie wiemy, kim ona jest. Przygotowuje się mnóstwo regulacji prawnych, którym ludzie muszą się podporządkować. Ale ci ludzie nie mają pojęcia o antropologii - zaznaczył prof. Navarro-Valls. - Trzeba dostrzec różnicę pomiędzy chorobą, która jest przedmiotem i pacjentem, który jest osobą, podmiotem. Dopiero po połączeniu tych aspektów będziemy mieli do czynienia z ludźmi, którzy cierpią. To przez ich pryzmat powinno się patrzeć na chorobę.

Dodał, że zmiana podejścia do pacjenta wymaga zmiany sposobu myślenia. - Patrzę na to optymistycznie, jest szansa na zmianę. Już teraz jest bardzo dużo ludzi, którzy angażują się w pomoc chorym poprzez np. finansowanie bezpłatnych badań. Sam mam wiele takich doświadczeń. Chodzi o to, żeby te dobre praktyki kontynuować - podkreślił prof. Navarro-Valls. - Nigdy nie śpieszyć się przy cierpiących, to umieć słuchać. Tylko na tej drodze między lekarzem a pacjentem nawiązuje się porozumienie, które ma nie tylko wartość diagnostyczną, ale i terapeutyczną.

Międzynarodowy Interdyscyplinarny Kongres Naukowy zorganizowany przez Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej jest kluczowym wydarzeniem naukowym obchodów Roku św. Jana z Dukli.

- Celem kongresu jest zwrócenie uwagi na destrukcyjny proces dehumanizacji i depersonalizacji, który stał się faktem w dobie coraz to nowszych technologii medycznych, elektronicznych, IT - mówi prof. Elżbieta Starosławska, dyrektor COZL. - Obrady są okazją do wymiany doświadczeń, poglądów, prezentacji wyników badań naukowych i rozwiązań praktycznych w gronie uznanych autorytetów.

Kongres potrwa do niedzieli. Obrady są transmitowane na pełnowymiarowym ekranie w formie telemostu w auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz w auli Collegium Pharmaceuticum Uniwersytetu Medycznego. Wstęp do obydwu auli jest wolny. Obrady kongresu można także śledzić w internecie na www.patron2014.pl/transmisja oraz na www.kul.pl.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: zdrowie szpital
Droga Doskonalącej Prawdy
krytyk
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Droga Doskonalącej Prawdy
Droga Doskonalącej Prawdy (12 października 2014 o 16:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Traktowanie człowieka jako podmiotu procesu leczenia a co za tym idzie wielkiego procesu zdrowienia, jest podstawą nowego zbawienia.

Rozwiń
krytyk
krytyk (12 października 2014 o 12:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ciekawe dlaczego dziennik nie zamieścił mojego wczorajszego posta ????

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!