piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Potwierdziły się nasze informacje o nieprawidłowości przy prywatyzacji lubelskiego Polmosu. We wtorek ujawniliśmy, że sprzedaż Polmosu spółce Jabłonna należącej do Janusza Palikota była niekorzystna dla Skarbu Państwa.


Na wczorajszej konferencji NIK poinformowała o wynikach kontroli w 11 sprywatyzowanych przedsiębiorstwach przemysłu spirytusowego w kraju. Lubelskiemu Polmosowi zarzucono m.in. nielegalne poręczenie spłaty 9-milionowego długu Janusza Palikota i niekorzystne umowy dystrybucyjne z Ambrą SA. Umowy te miały kosztować Polmos prawie 8 mln zł. To nie koniec. NIK wytyka też zlecanie spółce Jabłonna usług konsultacyjnych za ponad 3 mln zł.
- Dlaczego to wypływa teraz, kiedy trwa ostra polityczna walka między PO a PIS?! - denerwował się we wtorek Janusz Palikot, poseł PO i właściciel spółki Jabłonna. - Od wielu miesięcy domagałem się od NIK wyników kontroli. Bez skutku.
Okazuje się jednak, że w Polmosie, w którym jeszcze niedawno Palikot był przewodniczącym rady nadzorczej, od roku wiedziano o stwierdzonych nieprawidłowościach. - W marcu 2005 roku wystąpiliśmy do zarządu spółki o zaniechanie niekorzystnych praktyk, które wykryła kontrola - wyjaśnia Elżbieta Sikorska, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki w NIK.
- Jesteśmy oburzeni zarzutami NIK, uważamy je za bezpodstawne. Kontrole instytucji skarbowych nie wskazywały jakichkolwiek uchybień w tym zakresie - broni się Waldemar Wasiluk, członek zarządu Polmosu. Wasiluk dodaje, że kiedy Jabłonna kupowała Polmos, był on w złej sytuacji finansowej. A w tej chwili jest wiodącą spółką na rynku spirytusowym.
Janusz Palikot jest zbulwersowany raportem NIK, podkreśla że nie jest to instytucja od oceny zjawisk gospodarczych. Ale NIK jest innego zdania. - Mamy ustawowe prawo do kontrolowania spółek, w których udziałowcem jest Skarb Państwa. A w momencie kontroli tak właśnie było. Tam, gdzie wykorzystywany jest majątek państwa, sprawdzamy transakcje pod względem ich gospodarności i legalności - wyjaśnia Sikorska.
Wnioski pokontrolne przekazane zostały także do Ministerstwa Skarbu Państwa, które z uwagi na skuteczną egzekucję zobowiązań wynikających z umowy sprzedaży Polmosu nie wnioskowało o unieważnienie umowy prywatyzacyjnej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!