wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Kamienica na rogu Krakowskiego Przedmieścia i Chopina trochę zzielenieje

Dodano: 16 sierpnia 2016, 18:58
Autor: reda

Fot. Maciej Kaczanowski
Fot. Maciej Kaczanowski

Trwają ustalenia nowej kolorystyki kamienicy wypełniającej róg Krakowskiego Przedmieście i ul. Chopina. – My byśmy chcieli jak najciemniejszą, bo trochę by było mniej widać brud. A tu się strasznie kurzy – mówią właściciele nieruchomości.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Ustaliliśmy, że lico ścian będzie w odcieniu ciepłej zieleni, nawiązując do koloru stolarki okiennej i balustrad. A detale architektoniczne szare. Umówiliśmy się, że w czwartek, zobaczymy nowe kolory, bo te, które zaproponowano nie są trafione. To, co dobrze wygląda na próbce na papierze, na ścianie się zmienia – tłumaczy Andrzej Kasiborski z urzędu wojewódzkiego konserwatora zabytków w Lublinie.

W latach 90. ubiegłego wieku, kiedy poprzednio kamienica pod 68 była odnawiana, też użyto dwóch kolorów. Dziś już tego niemal w ogóle nie widać.

Przechodnie już mogą zobaczyć na parterze – od strony Krakowskiego Przedmieścia i od ul. Chopina - barwne próbki. Ale one nie zyskały aprobaty konserwatorów.

– Nawet nie wiemy ile to wszystko będzie kosztować, bo dopiero jak robotnicy wejdą na rusztowania, to sprawdzą ile tynku trzeba wymienić. Co im się będzie sypać a co jest w dobrym stanie. I to będą największe koszty, sama farba i jej odcień to detal – mówi współwłaścicielka XIX wiecznej kamienicy.

I dodaje, że gdyby nie remont instalacji ciepłowniczej wszystko by się zaczęło wcześniej, a tak remont elewacji musiał czekać na koniec prac na pobliskich jezdniach.

Ta nieruchomość skupia w sobie prawie historię miasta, bo jak pisze Henryk Gawarecki, teren na którym stoi był wcześniej ogrodem zakonu brygidek. A na nieruchomość składał się dworek i budynki gospodarcze. Z czasem kolejni właściciele mieli tu nawet oranżerię z pomieszczeniem mieszkalnym oraz przybudówką z przeszklonym dachem. Gdy pojawiła się konieczność budowy ulicy Chopina teren podzielono i pojawiła się kamienica. Najpierw wyłącznie mieszkalna, z czasem mieszkalno-handlowa. Przed wojną mieścił się tu Lubelski Syndykat Rolniczy a po wojnie, przez wiele lat „Dom Książki”. Do dziś wiele osób wspomina działającą tu przez dziesięciolecia sporą księgarnię, która zajmowała całą dzisiejszą przestrzeń bankową i piwniczne magazyny.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!