wtorek, 23 maja 2017 r.

Lublin

Kazimierz zmieni nazwę?

Dodano: 13 sierpnia 2002, 14:29

• Złośliwi opowiadają, że po wybudowaniu nadwiślańskich wałów, miasto odwróciło się od rzeki i dziś powinno nazywać się... Kazimierz obok Wisły.
– Dużo prawdy w tych złośliwościach. Przy czym nie wszystko da się wytłumaczyć brakiem pieniędzy. Choć z tej właśnie przyczyny na przyszły rok przenieśliśmy imprezy naukowe i rekreacyjne w ramach „Dni Wisły”.
Ale też jedyna przystań dla łodzi turystycznych, na odcinku od Krakowa do Warszawy, znajduje się właśnie w Kazimierzu. Niemcy, których coraz więcej żegluje po Wiśle, nie mogą nadziwić się, że nie korzystamy z tak atrakcyjnej rzeki i nie chcemy na tym zarabiać.
• Od dawna mówi się o mającym powstać programie zagospodarowania doliny Wisły, do czego zobowiązany został wojewoda lubelski. Czy panu, jako dyrektorowi Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, coś na ten temat wiadomo?
– Były wstępne rozmowy, bez żadnego jednak finału.
• W związku z tym – jak się domyślam – „wisi” sprawa zgody dla austriackiej firmy, która w Nasiłowie koło Janowca chciałaby zbudować hotel i centrum szkoleniowe. A to bardzo interesuje władze gminy, które upatrują w tym możliwość złagodzenia problemu bezrobocia.
– Nie ma decyzji w tej sprawie. Ale też gdyby obiekty zrealizowane zostały wobec przedstawionego projektu, janowiecki brzeg, uchodzący za najpiękniejszy przełom Wisły w całym jej biegu, uległby nieodwracalnemu zeszpeceniu. Dlatego albo należy zmienić koncepcję, albo schować obiekty np. w kamieniołomie, albo przenieść w inne miejsce, np. do Piotrawina czy Kamienia.
• Ale też oddajmy chwałę Towarzystwu Wiślanemu, któremu udało się zbudować nie tylko przystań.
– Mamy wreszcie pole namiotowe z prawdziwego zdarzenia. Na wiślanym brzegu można rozbić namiot za 10 zł, parkowanie samochodu to koszt 5 zł, przyczepy – 5 zł. A więc jest to najtańsza możliwość przenocowania w Kazimierzu. Towarzystwo swoim członkom pomaga w remontach i naprawie sprzętu pływającego, udostępnia go, organizuje imprezy wodniackie. Współpracujemy także z instytucjami, które ratują Wisłę przed degradacją, dzięki czemu już w niedalekiej przyszłości otwarte zostanie kąpielisko. Zainteresowanych zapraszam do współpracy, nasza siedziba znajduje się przy ul. Krakowskiej 75.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24