sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Kazimierz zmieni nazwę?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 sierpnia 2002, 14:29

• Złośliwi opowiadają, że po wybudowaniu nadwiślańskich wałów, miasto odwróciło się od rzeki i dziś powinno nazywać się... Kazimierz obok Wisły.
– Dużo prawdy w tych złośliwościach. Przy czym nie wszystko da się wytłumaczyć brakiem pieniędzy. Choć z tej właśnie przyczyny na przyszły rok przenieśliśmy imprezy naukowe i rekreacyjne w ramach „Dni Wisły”.
Ale też jedyna przystań dla łodzi turystycznych, na odcinku od Krakowa do Warszawy, znajduje się właśnie w Kazimierzu. Niemcy, których coraz więcej żegluje po Wiśle, nie mogą nadziwić się, że nie korzystamy z tak atrakcyjnej rzeki i nie chcemy na tym zarabiać.
• Od dawna mówi się o mającym powstać programie zagospodarowania doliny Wisły, do czego zobowiązany został wojewoda lubelski. Czy panu, jako dyrektorowi Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, coś na ten temat wiadomo?
– Były wstępne rozmowy, bez żadnego jednak finału.
• W związku z tym – jak się domyślam – „wisi” sprawa zgody dla austriackiej firmy, która w Nasiłowie koło Janowca chciałaby zbudować hotel i centrum szkoleniowe. A to bardzo interesuje władze gminy, które upatrują w tym możliwość złagodzenia problemu bezrobocia.
– Nie ma decyzji w tej sprawie. Ale też gdyby obiekty zrealizowane zostały wobec przedstawionego projektu, janowiecki brzeg, uchodzący za najpiękniejszy przełom Wisły w całym jej biegu, uległby nieodwracalnemu zeszpeceniu. Dlatego albo należy zmienić koncepcję, albo schować obiekty np. w kamieniołomie, albo przenieść w inne miejsce, np. do Piotrawina czy Kamienia.
• Ale też oddajmy chwałę Towarzystwu Wiślanemu, któremu udało się zbudować nie tylko przystań.
– Mamy wreszcie pole namiotowe z prawdziwego zdarzenia. Na wiślanym brzegu można rozbić namiot za 10 zł, parkowanie samochodu to koszt 5 zł, przyczepy – 5 zł. A więc jest to najtańsza możliwość przenocowania w Kazimierzu. Towarzystwo swoim członkom pomaga w remontach i naprawie sprzętu pływającego, udostępnia go, organizuje imprezy wodniackie. Współpracujemy także z instytucjami, które ratują Wisłę przed degradacją, dzięki czemu już w niedalekiej przyszłości otwarte zostanie kąpielisko. Zainteresowanych zapraszam do współpracy, nasza siedziba znajduje się przy ul. Krakowskiej 75.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!