niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Kierowcy nie chcą kolejnego podatku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 sierpnia 2002, 20:48
Autor: Paweł Puzio

Akcja Dziennika: Projekt wprowadzenia od nowego roku winiet wzbudza coraz większe niezadowolenie. Zaprotestujmy razem
Masz dosyć rządowych pomysłów na skubanie kierowców? Wypełnij nasz kupon z protestem przeciwko opłatom za winiety. My zadbamy, aby dotarł do ministra infrastruktury.

Andrzej Przywara, właściciel firmy Antrans, ma trzy busy jeżdżące na trasie Lublin-Warszawa. - Jestem zszokowany propozycją wprowadzenia winiet. Na każdy z busów będą musiał w przyszłym roku wykupić winietę o wartości 700 euro, czyli ponad 2800 złotych. To zwykłe złodziejstwo.
Kierowcy od lat są traktowani jak dojna krowa. Akcyza na samochody, potężna akcyza na paliwo - to tylko niektóre przykłady niezaspokojonego apetytu fiskusa.
- W województwie lubelskim - według szacunkowych danych Polskiej Izby Paliw Płynnych - sprzedaje się rocznie 580 tysięcy metrów sześciennych paliw - mówi Jan Serwa, prezes Orlen Petroprofit w Niemcach pod Lublinem.
W sumie - z tytułu akcyzy - do budżetu państwa w ciągu roku lubelscy kierowcy, według naszych obliczeń, oddają 722 miliony 390 tysięcy złotych. Według założeń z 1998 r. w tym roku do naszego województwa na remonty, utrzymanie i budowę dróg powinno wpłynąć 40 proc. tej kwoty, czyli 288 milionów 956 tysięcy złotych.
A ile wraca? Jak dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Finansów budżet państwa w 2002 roku przeznaczy na drogi w województwie lubelskim prawie 235 mln złotych, z czego ponad 180 mln trafi do budżetów powiatowych. A tam te środki nie są w 100 proc. wykorzystywane na drogi.
Głosy przeciwko wprowadzeniu winiet nie milkną w całej Polsce. W Internecie tworzą się komitety protestacyjne Do naszej redakcji dzwonią rozżaleni kierowcy, którzy jasno mówią: dość, zróbcie coś w tej sprawie.
Na stronie 4 zamieszczamy kupon "Nie dla winiety”. Wytnijcie go i przyślijcie pod adresem naszej redakcji: Dziennik Wschodni, ul. Staszica 20, 20-081 Lublin z dopiskiem "Nie dla winiety”. Dostarczymy je do Ministerstwa Infrastruktury, do ministra Marka Pola. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!