Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 maja 2012 r.
20:52
Edytuj ten wpis

Klimatyzacja w autobusach MPK jest, a jakby jej nie było

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 22 A A
To zdjęcie zrobiliśmy wczoraj. Choć autobus ma klimatyzację, to okno jest szeroko otwarte (Jacek Świ
To zdjęcie zrobiliśmy wczoraj. Choć autobus ma klimatyzację, to okno jest szeroko otwarte (Jacek Świ

Kierowcy nie chcą włączać klimatyzacji – narzekają pasażerowie. Urzędnicy z Zarządu Transportu Miejskiego twierdzą, że nie zauważyli problemu. Ale przyznają, że w części autobusów urządzenia szwankują.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Niemal wszystkie nowe autobusy wyposażone w klimatyzację należą do Zarządu Transportu Miejskiego. Użytkuje je MPK. W umowie między nimi jest jednoznaczny zapis: jeśli w pojeździe jest więcej niż 25 stopni Celsjusza, kierowca ma włączyć klimatyzację. Urządzenie ma utrzymywać temperaturę od 18 do 25 stopni. Ale w autobusach jest za gorąco.

– Nie da się wytrzymać – pisze do nas pan Mateusz. – Czy wielmożne MPK włączy kiedyś tę klimatyzację czy pieniądze wydane na ten cel poszły na marne?

To nie pierwsza taka skarga. Podobne dostawaliśmy podczas upalnego długiego weekendu. – Proszę o uczulenie kierowców, aby korzystali z klimatyzacji w pojazdach – apelował pan Marcin. – Pasażerowie mają prawo oczekiwać komfortu. Nie po to zrezygnowałem z dojazdów autem, aby gotować się w zatłoczonym autobusie.

Teraz klimatyzację ma 36 autosanów i 27 przegubowych mercedesów citaro kupionych przez ZTM oraz dwa mercedesy conecto będące własnością MPK. I w nich, zdaniem urzędników nie jest za gorąco. Przynajmniej w przegubowcach.
– Mam zapewnienia od kontrolerów, że urządzenia są włączone – twierdzi Jakub Kozak z ZTM. Przyznaje jednak, ze zdarzają się przypadki, że kierowcy po włączeniu klimatyzacji nie korzystają, choć powinni, z automatycznej blokady okien. Efekt jest taki, że przez otwarte okna do pojazdu dostaje się gorące powietrze z zewnątrz. Jeden z takich przypadków pokazujemy na zdjęciu.

Gorzej jest w autosanach. Autobusy sukcesywnie jeżdżą do Sanoka w celu usunięcia kolejnych usterek. Odsyłane są tam pojedynczo. Dotąd wróciły stamtąd dwa, w których – jak zapewnia ZTM – urządzenia działają już poprawnie. Teraz do Sanoka pojechał trzeci autobus. Co z pozostałymi? – Nie jest tak, że klimatyzacja nie działa w nich cały czas lub nie jest w ogóle włączana, lecz zdarzały się przypadki występowania awarii w momencie jej użytkowania – wyjaśnia Kozak.

Co ciekawe, w umowie nie ma zapisu pozwalającego ZTM karać MPK za wyłączoną klimatyzację. – Wynika to stąd, że jest to wyposażenie ponadstandardowe – dodaje Kozak. I zapowiada, że w takich przypadkach urzędnicy będą sięgać po "ogólne zapisy umowy” i za każde stwierdzone zdarzenie tego typu nakładać 128 zł kary.

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2013 o 21:36

To jest po prostu niebywałe jak można w ogóle funkcjonować w takim piekle jakie panuje w autobusach, szczególnie w ostatnich dniach. To chyba duszy trzeba nie mieć żeby móc wytrzymać w temperaturze 40 stopni. Zastanawiam się na co idzie kasa z biletów -.-

Avatar
Mechanik / 27 maja 2012 o 18:42
Pracuję na warsztacie w MPK Lublin i jednoznacznie muszę stwierdzić, że przetargiem w którym wygrał Autosan powinno zająć się CBA bądź CBŚ. Autobusy te w ogóle nie powinny jeździć. W mało którym nie ma usterek, od przepalających się po miesiącu od wyjazdu z fabryki bezpieczników, dziurawych przewodów doprowadzającym czynnik do klimatyzacji, czy też powietrze docałego układu, bądź to co wydarzyło się w poniedziałek, czyli autobus stoczył się przy zaciągniętym hamulcu ręcznym, gdyż nastąpiło jakieś zwarcie na przewodach...
Avatar
Anna / 24 maja 2012 o 13:26
to jest śmieszne ze wprowadza się ciągle podwyżki cen biletów a w autobusachz duchoty nie da się wytrzymać
Avatar
Gość / 24 maja 2012 o 13:23
Może mam pecha, ale w tym roku tylko raz trafiłem na autobus z włączoną klimatyzacją (Mercedes). Zresztą nawet jak mają włączoną klimatyzacja, to zawsze pootwierane są wszystkie okna, bo kierowcy sie niechce zablokować. Jaki to ma zatem sens? Bo co pan Kozak pi****li, że wszystko jest dobrze skoro nie jest? Może by szanowny pan urzędnik zamiast gadać głupoty wybrałby się na przejażdzkę kilkoma autobusami i sprawdził jak jest naprawdę?
Z drugiej strony w nowych trolejbusach MPK w ogole nie ma klimatyzacji. To jest dopiero paranoja. Pokażcie mi jedno większe miasto, które w tej chwili kupuje jeszcze pojazdy bez klimatyzacji. Robią to już nawet miasteczka wielkości Białej Podlaskiej i co ciekawe nie kupują jej dla ozdoby tylko jeszcze ją uruchamiają! Tylko w Lublinie sie traktuje ludzi jak bydło.
A ja od kilku dni olewam to i jeżdzę rowerem i polecam każdemu. Piękna pogoda, szybkie przemieszczanie, brak konieczności stania na przystankach i gotowania się w autobusach z wyłączoną lub bez klimatyzacji.
Może mam pecha, ale w tym roku tylko raz trafiłem na autobus z włączoną klimatyzacją (Mercedes). Zresztą nawet jak mają włączoną klimatyzacja, to zawsze pootwierane są wszystkie okna, bo kierowcy sie niechce zablokować. Jaki to ma zatem sens? Bo co pan Kozak pi****li, że wszystko jest dobrze skoro nie jest? Może by szanowny pan urzędnik zamiast gadać głupoty wybrałby się na przejażdzkę kilkoma autobusami i sprawdził jak jest naprawdę?
Z drugiej strony w nowych trolejbusach MPK w ogole nie ma klimatyzacji. To jest dopiero paranoja. Poka... rozwiń
Avatar
Jam / 24 maja 2012 o 12:15
[quote name='wiśnia' timestamp='1337854163' post='633230']
Nikt nie domyślił się , że w nowych pojazdach wyposażonych w klimatyzację nie ma uchylnych okien. Okna otwierane i uchylne wstawiane są z premedytacją przez MPK do nowych pojazdów. Dlaczego? Dlatego żeby zaoszczędzić na paliwie. Wzrost zużycia paliwa przy włączonej klimatyzacji to w takim autobusie to około 10%. Nikt nigdy w autobusach MPK nie włączy klimatyzacji. To im się nie opłaca. Nie wierzycie to sprawdźcie jakiej firmy są oryginalne szyby, a jakiej szyby, które się otwierają. powodzenia, Jeżdżę autem, taniej mnie wychodzi.
[/quote]

Powiedziałeś (napisałeś) co wiedziałeś MPK wstawia samo szyby do nowych autobusów? Tak, sprawidziłem jakiej firmy sa te szyby w odsuwanych oknach. I wyszło... że tej samej co szyby klejone. Pudło kolego. Zauważ - nowe Mercedesy Citaro (z klimatyzacją) posiadają duże, przesuwne okna - zamontowane fabrycznie przez producenta. Po co ZTM (a nie MPK) zamówiło takie a nie małe uchylne lufciki? A no po to, że beby przy zewnętrzej temperaturze znośniej dla większości ludzi - 20-25*C możba było otworzyć okna i przewietrzyć wóz. Tak - oszczędność na klimatyzacji. Po zo bezsensownie pchać się we włączanie klimy jeżeli przesuwne okna "jeszcze" wystarczają. Gdy temperatura jest dużo wyższa okna te miałby być klokowane przed otwarciem a klimatyzacja włączona. Ale, że kierowcom się nie chce...
[quote name='wiśnia' timestamp='1337854163' post='633230']
Nikt nie domyślił się , że w nowych pojazdach wyposażonych w klimatyzację nie ma uchylnych okien. Okna otwierane i uchylne wstawiane są z premedytacją przez MPK do nowych pojazdów. Dlaczego? Dlatego żeby zaoszczędzić na paliwie. Wzrost zużycia paliwa przy włączonej klimatyzacji to w takim autobusie to około 10%. Nikt nigdy w autobusach MPK nie włączy klimatyzacji. To im się nie opłaca. Nie wierzycie to sprawdźcie jakiej firmy są oryginalne szyby, a jakie... rozwiń
Avatar
wiśnia / 24 maja 2012 o 12:09
Nikt nie domyślił się , że w nowych pojazdach wyposażonych w klimatyzację nie ma uchylnych okien. Okna otwierane i uchylne wstawiane są z premedytacją przez MPK do nowych pojazdów. Dlaczego? Dlatego żeby zaoszczędzić na paliwie. Wzrost zużycia paliwa przy włączonej klimatyzacji to w takim autobusie to około 10%. Nikt nigdy w autobusach MPK nie włączy klimatyzacji. To im się nie opłaca. Nie wierzycie to sprawdźcie jakiej firmy są oryginalne szyby, a jakiej szyby, które się otwierają. powodzenia, Jeżdżę autem, taniej mnie wychodzi.
Avatar
kierowca / 24 maja 2012 o 12:07
Jak przestaniemy marudzic i nazekac ,a raczej cieszyc sie z tego co mamy,ze jestesmy zdrowi i usmiechac sie do siebie to zobaczycie latwiej nam sie bedzie zylo w naszym miescie cudownym.pozdrawiam wszystkich marudzacych.
Avatar
Jam / 24 maja 2012 o 12:07
Dzięki temu spalanie wzrosło a efektywność chłodzenia pozostała na poziomie takim jak w przypadku wyłączonej klimatyzacji. Brawo dla tego pana, że cieszy się z "przewiewu". W takim układzie powinineś Andrzeju podejść do kierowcy i poprosić, żeby wyłączył chłodzenie bo otwarte okna wystarczają... Ręce opadają noramalnie
Avatar
JP / 24 maja 2012 o 12:07
A tak ciężko wyjść minutę wcześniej ?? To jest komunikacja zbiorowa, a nie Szanownej Pani taksówka. Obowiązują rozkłady jazdy.

[quote name='zyta' timestamp='1337853310' post='633219']
Do Kierowcy -
to nie "społeczeństwo mało dojzałe" - tylko kierowcy. Skoro ja i starsza pani, dobiegamy do autobusu nr 45 na pętli przy ul.Kraśnickiej - autobus odjeżdża udając, że nas nie widzi! Odjechał nie podjechawszy do przystanku przy wiacie, tylko wewnętrznym pasem bo tak mu wygodniej. To ewidentny brak nie dojżałości ale zwykłej kultury, czyli tzw. chamstwo.
Jeśli chodzi o klimatyzację to gdyby kierowca "dojżały" włączył ją i w autobusie byłoby chłodno, to nik nie otwierałby okien. Jak wchodzi się do autobusu i jest jak w piekarniku to co ma robić pasażer - otwiera okno aby nie zemdleć.
[/quote]
A tak ciężko wyjść minutę wcześniej ?? To jest komunikacja zbiorowa, a nie Szanownej Pani taksówka. Obowiązują rozkłady jazdy.

[quote name='zyta' timestamp='1337853310' post='633219']
Do Kierowcy -
to nie "społeczeństwo mało dojzałe" - tylko kierowcy. Skoro ja i starsza pani, dobiegamy do autobusu nr 45 na pętli przy ul.Kraśnickiej - autobus odjeżdża udając, że nas nie widzi! Odjechał nie podjechawszy do przystanku przy wiacie, tylko wewnętrznym pasem bo tak mu wygodniej. To ewid... rozwiń
Avatar
ss / 24 maja 2012 o 12:04
Mieszkam w Lublinie od ponad 20 lat, nigdy nie jechałem autobusem z klimatyzacja ktora bylaby wlaczona.
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2013 o 21:36

To jest po prostu niebywałe jak można w ogóle funkcjonować w takim piekle jakie panuje w autobusach, szczególnie w ostatnich dniach. To chyba duszy trzeba nie mieć żeby móc wytrzymać w temperaturze 40 stopni. Zastanawiam się na co idzie kasa z biletów -.-

Avatar
Mechanik / 27 maja 2012 o 18:42
Pracuję na warsztacie w MPK Lublin i jednoznacznie muszę stwierdzić, że przetargiem w którym wygrał Autosan powinno zająć się CBA bądź CBŚ. Autobusy te w ogóle nie powinny jeździć. W mało którym nie ma usterek, od przepalających się po miesiącu od wyjazdu z fabryki bezpieczników, dziurawych przewodów doprowadzającym czynnik do klimatyzacji, czy też powietrze docałego układu, bądź to co wydarzyło się w poniedziałek, czyli autobus stoczył się przy zaciągniętym hamulcu ręcznym, gdyż nastąpiło jakieś zwarcie na przewodach...
Avatar
Anna / 24 maja 2012 o 13:26
to jest śmieszne ze wprowadza się ciągle podwyżki cen biletów a w autobusachz duchoty nie da się wytrzymać
Avatar
Gość / 24 maja 2012 o 13:23
Może mam pecha, ale w tym roku tylko raz trafiłem na autobus z włączoną klimatyzacją (Mercedes). Zresztą nawet jak mają włączoną klimatyzacja, to zawsze pootwierane są wszystkie okna, bo kierowcy sie niechce zablokować. Jaki to ma zatem sens? Bo co pan Kozak pi****li, że wszystko jest dobrze skoro nie jest? Może by szanowny pan urzędnik zamiast gadać głupoty wybrałby się na przejażdzkę kilkoma autobusami i sprawdził jak jest naprawdę?
Z drugiej strony w nowych trolejbusach MPK w ogole nie ma klimatyzacji. To jest dopiero paranoja. Pokażcie mi jedno większe miasto, które w tej chwili kupuje jeszcze pojazdy bez klimatyzacji. Robią to już nawet miasteczka wielkości Białej Podlaskiej i co ciekawe nie kupują jej dla ozdoby tylko jeszcze ją uruchamiają! Tylko w Lublinie sie traktuje ludzi jak bydło.
A ja od kilku dni olewam to i jeżdzę rowerem i polecam każdemu. Piękna pogoda, szybkie przemieszczanie, brak konieczności stania na przystankach i gotowania się w autobusach z wyłączoną lub bez klimatyzacji.
Może mam pecha, ale w tym roku tylko raz trafiłem na autobus z włączoną klimatyzacją (Mercedes). Zresztą nawet jak mają włączoną klimatyzacja, to zawsze pootwierane są wszystkie okna, bo kierowcy sie niechce zablokować. Jaki to ma zatem sens? Bo co pan Kozak pi****li, że wszystko jest dobrze skoro nie jest? Może by szanowny pan urzędnik zamiast gadać głupoty wybrałby się na przejażdzkę kilkoma autobusami i sprawdził jak jest naprawdę?
Z drugiej strony w nowych trolejbusach MPK w ogole nie ma klimatyzacji. To jest dopiero paranoja. Poka... rozwiń
Avatar
Jam / 24 maja 2012 o 12:15
[quote name='wiśnia' timestamp='1337854163' post='633230']
Nikt nie domyślił się , że w nowych pojazdach wyposażonych w klimatyzację nie ma uchylnych okien. Okna otwierane i uchylne wstawiane są z premedytacją przez MPK do nowych pojazdów. Dlaczego? Dlatego żeby zaoszczędzić na paliwie. Wzrost zużycia paliwa przy włączonej klimatyzacji to w takim autobusie to około 10%. Nikt nigdy w autobusach MPK nie włączy klimatyzacji. To im się nie opłaca. Nie wierzycie to sprawdźcie jakiej firmy są oryginalne szyby, a jakiej szyby, które się otwierają. powodzenia, Jeżdżę autem, taniej mnie wychodzi.
[/quote]

Powiedziałeś (napisałeś) co wiedziałeś MPK wstawia samo szyby do nowych autobusów? Tak, sprawidziłem jakiej firmy sa te szyby w odsuwanych oknach. I wyszło... że tej samej co szyby klejone. Pudło kolego. Zauważ - nowe Mercedesy Citaro (z klimatyzacją) posiadają duże, przesuwne okna - zamontowane fabrycznie przez producenta. Po co ZTM (a nie MPK) zamówiło takie a nie małe uchylne lufciki? A no po to, że beby przy zewnętrzej temperaturze znośniej dla większości ludzi - 20-25*C możba było otworzyć okna i przewietrzyć wóz. Tak - oszczędność na klimatyzacji. Po zo bezsensownie pchać się we włączanie klimy jeżeli przesuwne okna "jeszcze" wystarczają. Gdy temperatura jest dużo wyższa okna te miałby być klokowane przed otwarciem a klimatyzacja włączona. Ale, że kierowcom się nie chce...
[quote name='wiśnia' timestamp='1337854163' post='633230']
Nikt nie domyślił się , że w nowych pojazdach wyposażonych w klimatyzację nie ma uchylnych okien. Okna otwierane i uchylne wstawiane są z premedytacją przez MPK do nowych pojazdów. Dlaczego? Dlatego żeby zaoszczędzić na paliwie. Wzrost zużycia paliwa przy włączonej klimatyzacji to w takim autobusie to około 10%. Nikt nigdy w autobusach MPK nie włączy klimatyzacji. To im się nie opłaca. Nie wierzycie to sprawdźcie jakiej firmy są oryginalne szyby, a jakie... rozwiń
Avatar
wiśnia / 24 maja 2012 o 12:09
Nikt nie domyślił się , że w nowych pojazdach wyposażonych w klimatyzację nie ma uchylnych okien. Okna otwierane i uchylne wstawiane są z premedytacją przez MPK do nowych pojazdów. Dlaczego? Dlatego żeby zaoszczędzić na paliwie. Wzrost zużycia paliwa przy włączonej klimatyzacji to w takim autobusie to około 10%. Nikt nigdy w autobusach MPK nie włączy klimatyzacji. To im się nie opłaca. Nie wierzycie to sprawdźcie jakiej firmy są oryginalne szyby, a jakiej szyby, które się otwierają. powodzenia, Jeżdżę autem, taniej mnie wychodzi.
Avatar
kierowca / 24 maja 2012 o 12:07
Jak przestaniemy marudzic i nazekac ,a raczej cieszyc sie z tego co mamy,ze jestesmy zdrowi i usmiechac sie do siebie to zobaczycie latwiej nam sie bedzie zylo w naszym miescie cudownym.pozdrawiam wszystkich marudzacych.
Avatar
Jam / 24 maja 2012 o 12:07
Dzięki temu spalanie wzrosło a efektywność chłodzenia pozostała na poziomie takim jak w przypadku wyłączonej klimatyzacji. Brawo dla tego pana, że cieszy się z "przewiewu". W takim układzie powinineś Andrzeju podejść do kierowcy i poprosić, żeby wyłączył chłodzenie bo otwarte okna wystarczają... Ręce opadają noramalnie
Avatar
JP / 24 maja 2012 o 12:07
A tak ciężko wyjść minutę wcześniej ?? To jest komunikacja zbiorowa, a nie Szanownej Pani taksówka. Obowiązują rozkłady jazdy.

[quote name='zyta' timestamp='1337853310' post='633219']
Do Kierowcy -
to nie "społeczeństwo mało dojzałe" - tylko kierowcy. Skoro ja i starsza pani, dobiegamy do autobusu nr 45 na pętli przy ul.Kraśnickiej - autobus odjeżdża udając, że nas nie widzi! Odjechał nie podjechawszy do przystanku przy wiacie, tylko wewnętrznym pasem bo tak mu wygodniej. To ewidentny brak nie dojżałości ale zwykłej kultury, czyli tzw. chamstwo.
Jeśli chodzi o klimatyzację to gdyby kierowca "dojżały" włączył ją i w autobusie byłoby chłodno, to nik nie otwierałby okien. Jak wchodzi się do autobusu i jest jak w piekarniku to co ma robić pasażer - otwiera okno aby nie zemdleć.
[/quote]
A tak ciężko wyjść minutę wcześniej ?? To jest komunikacja zbiorowa, a nie Szanownej Pani taksówka. Obowiązują rozkłady jazdy.

[quote name='zyta' timestamp='1337853310' post='633219']
Do Kierowcy -
to nie "społeczeństwo mało dojzałe" - tylko kierowcy. Skoro ja i starsza pani, dobiegamy do autobusu nr 45 na pętli przy ul.Kraśnickiej - autobus odjeżdża udając, że nas nie widzi! Odjechał nie podjechawszy do przystanku przy wiacie, tylko wewnętrznym pasem bo tak mu wygodniej. To ewid... rozwiń
Avatar
ss / 24 maja 2012 o 12:04
Mieszkam w Lublinie od ponad 20 lat, nigdy nie jechałem autobusem z klimatyzacja ktora bylaby wlaczona.
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 0

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 6 0

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 54 5

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 1 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 0

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 3 13

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 0

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 12 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 30 16

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 1 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 14 3

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki 3 3

Władze podlubelskiej gminy Niemce znalazły sposób na to, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w ich gminie. Już po raz drugi urzędnicy zorganizowali loterię z nagrodami. Można wygrać telewizor, laptop albo konsolę.

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo 1 0

W Zamościu odbędzie się festiwal Hip-Hop Graffiti Jam, podczas którego stworzona będzie miejską galerię sztuki na szarych dziś murach Ogrodu Zoologicznego. Wszystko dzięki grantowi otrzymanego w programie Lechstarter.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!