niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Kolej zabiera się za przebudowę wiaduktu na ul. Kunickiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 grudnia 2010, 17:30
Autor: DOMINIK SMAGA

Wiadukt kolejowy nad ul. Kunickiego doczeka się remontu, a biegnąca pod nim jezdnia zostanie poszerzona do dwóch pasów w każdym kierunku, obok powstaną też nowe tunele dla pieszych. Kolej szuka już wykonawcy tej inwestycji – ma być wybrany w styczniu. Prace ruszą latem.

Przetarg na budowę jest już ogłoszony, 14 stycznia kolej ma otworzyć oferty wykonawców. Zwycięzca przetargu ma do końca kwietnia przygotować komplet projektów, do końca lipca uzyskać wszelkie pozwolenia na budowę i niezwłocznie ruszyć z pracami, które potrwają nie dłużej niż do końca 2012 r.

Co się zmieni? Biegnąca pod wiaduktem ul. Kunickiego będzie poszerzona, w obu kierunkach będzie mieć po dwa pasy. Jezdnia pobiegnie niżej o 20 cm, niż teraz co ułatwi przejazd ciężarówek i zmniejszy ryzyko zrywania trakcji trolejbusowej.

Rozwiązany zostanie też poważny problem z gromadzącą się pod wiaduktem deszczówką. Nowa kanalizacja burzowa ma być wspomagana pompami tłoczącymi deszczówkę do specjalnych zbiorników, z których po ulewie woda spłynie do kanalizacji.

Przebudowany wiadukt nie będzie już dostępny dla pieszych. Dla nich, po obu stronach wiaduktu powstaną tunele wysokie na 4,5 m i szerokie na 3 m. Kolejarze przedłużą też o 40 metrów przejście podziemne pod torami kolejowymi, które zaczyna się pod nowym skrzydłem dworca na pl. Dworcowym. Na jego nowym wylocie zaaranżowany zostanie reprezentacyjny skwer z parkowymi latarniami.

Skwer powstanie w miejscu, gdzie teraz jest nasyp z ruderami. – Budynki zostaną zburzone, a nasyp częściowo zniwelowany – mówi Andrzej Matysiewicz ze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Na skwerze będzie wejście do tunelu dla pieszych biegnącego wzdłuż wiaduktu w stronę ul. Pocztowej. – Powstaną też schody, którymi będzie można wejść na wiadukt i przejść nim nad ul. Kunickiego do Garbarskiej.

Kolej zastrzega, że roboty mają być prowadzone w taki sposób, by nie trzeba było całkowicie zamykać ul. Kunickiego – ruch ma się odbywać wahadłowo. Na czas remontu zdemontowana ma zostać podwieszona pod wiaduktem trakcja trolejbusowa.

W tym czasie nie będzie też oświetlenia – po zakończeniu przebudowy mają się tam pojawić nowe oprawy o zabytkowej formie, które mają nawiązywać do stylu wiaduktu, który od 2008 r. figuruje w rejestrze zabytków. Przebudowa będzie wymagała też całkowitego zdjęcia torów biegnących wiaduktem – ma to się jednak odbywać etapami tak, by zapewnić ciągłość ruchu kolejowego.

Wartość prac, które dofinansować ma unia, szacowana jest na ok. 30 mln zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
lili
Gość
fenek20
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

lili
lili (9 grudnia 2010 o 17:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
http://www.money.pl/darmowe-ebooki/?ref=18ab627d99e0cacc6f43dfa0c71b3c78
Rozwiń
Gość
Gość (9 grudnia 2010 o 17:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
do OO
masz rację... jesteś fachowcem...
Rozwiń
fenek20
fenek20 (9 grudnia 2010 o 08:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może światła jeszcze jedne w tym nowym wiadukcie...Warto by było się zastanowić...
Rozwiń
ałtor
ałtor (8 grudnia 2010 o 22:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pamiętajcie koniecznie o zrobieniu wysepek na tych dodatkowych pasach z ruchu, tak żeby zablokować Kunickiego - tak nakazuje tradycja
Rozwiń
OO
OO (8 grudnia 2010 o 21:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co to za zabytek? Zburzyć ten problem i w 3 miesiące postawić identyczny z wyglądu tylko pogłębiony i poszerzony. Nowy będzie wytrzymalszy bo są nowoczesne technologie inny beton itp.Tylko śmieszni Polacy mają pieniądze na taką historie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!