piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Kolejne znaleziska archeologiczne w kościele przy ul. Narutowicza

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 maja 2011, 22:02

Renowacja zabytkowego kościoła zakończy się w przyszłym roku. Prace obejmują m.in. wzmocnienie konst
Renowacja zabytkowego kościoła zakończy się w przyszłym roku. Prace obejmują m.in. wzmocnienie konst

Ponad dwadzieścia pochówków i kompletny strój sprzed setek lat. To wynik prac archeologów, prowadzonych w kościele pobrygidkowskim. Za kilka dni rozpocznie się kolejny etap renowacji świątyni.

Archeolodzy zakończyli prace w bocznej nawie kościoła. Jedyny ślad po prowadzonych tam wykopach to dwa wejścia do podziemnych krypt. Jedno z nich zostanie przeszklone. W drugiej z krypt złożone zostaną szczątki, na jakie specjaliści spodziewają się natrafić przy okazji dalszych prac.

– Na razie udało nam się ustalić, że kościół fundowany przez Jagiełłę nie jest jednorodny – mówi Rafał Niedźwiadek, szef pracowni archeologicznej Archee. – Wewnątrz trafiliśmy na ślady starszej budowli. Potrafimy ustalić jej położenie. Odkryliśmy również 28 pochówków ziemnych i w kryptach.
Pochówki ziemne pochodzą z XVI i XVII w. Trwają jeszcze prace nad ustaleniem wieku szczątków odnalezionych w kryptach.

– Jednym z najciekawszych znalezisk jest jednak kompletny strój – dodaje Niedźwiadek. – Jego konserwacją zajmą się specjaliści z UMK w Toruniu. Dopiero wtedy będziemy mogli określić, skąd pochodzą i ile lat liczą sobie odnalezione szaty.

Archeolodzy wrócą do kościoła w przyszłym tygodniu. Do tego czasu ekipy budowlane zerwą podłogę w kaplicy Judy Tadeusza. Pod nią znajduje się kolejna krypta z ludzkimi szczątkami. Wykazały to prowadzone wcześniej badania georadarowe. Po sprawdzeniu kaplicy, specjaliści zaczną prace w nawie głównej.

W tej chwili na dachu kościoła trwa układanie nowego pokrycia. Po raz ostatni dachówki były wymieniane pod koniec XIX wieku. W części przeznaczonej dla chóru pracują konserwatorzy.

– Udało im się odsłonić m.in. pierwotne żebra świątyni, wykonane z białego kamienia – mówi ks. Dariusz Bondyra, rektor kościoła pobrygidkowskiego. – Trwają również prace przy pozostałościach dawnych fresków. Oczywiście, wszystko zostanie odpowiednio wyeksponowane.

Turyści będą też mogli wejść do kościelnej wieży. Konstrukcja nowej klatki schodowej jest już gotowa. Dostaniemy się nią m.in. na strych. Tam powstanie specjalny chodnik, dzięki któremu będzie można z bliska podziwiać malowidła. Schody poprowadzą zwiedzających do samej kopuły kościoła. Powstanie tam taras widokowy, wyposażony w lunety. W wieży zawisną również odrestaurowane kościelne dzwony.

Królewski dar

XV-wieczny kościół, tzw. pobrygidkowski, to królewskie wotum dziękczynne za zwycięstwo pod Grunwaldem. W miejscu ufundowanej przez króla Jagiełłę świątyni stała wcześniej kaplica. W jej sąsiedztwie był cmentarz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
kjl
pancio
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kjl
kjl (20 maja 2011 o 14:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Redaktorek się pomylił i zamiast "naukawce" napisał "naukowce". A to podobna różnica jak między "kwas siarkawy" i kwas "siarkowy".
Rozwiń
pancio
pancio (19 maja 2011 o 16:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"naukowcy" z UMK Torun - strach się bać. W Bydgoszczy w wyniku ich prac zostało zniszczonych kilka stanowisk archeologicznych co potwierdzili archeolodzy z Poznania. Tylko patrzeć jak i w Lublinie przypadkiem "namieszają" bo przecież jedynym miastem w Polsce słynącym z zabytków może byc TORUŃ
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!