niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Komisja lekarska uznała, że jest pan zdolny do służby wojskowej z kategorią A, ale dzisiaj dostanie pan odroczenie z uwagi na naukę – usłyszał wczoraj Tomasz Adamczyk od Dariusza Targońskiego, sekretarza komisji poborowej przy ul. Jastrzębiej w Lublinie.

– No i całe szczęście – powiedział wyraźnie zadowolony Adamczyk zaraz po wyjściu z komisji. – Po liceum chcę iść na studia, więc takie rozwiązanie mnie zadowala.
Adamczyk jest jednym z około 20 tysięcy młodych mężczyzn, którzy od wczoraj zostaną wezwani przed komisje w województwie lubelskim. W pierwszej kolejności zawiadomienia dostaną mężczyźni urodzeni w 1985 roku, następnie z roczników 1980–84, którzy dotychczas nie stawali do poboru oraz z lat 1976–84, którzy dostali kategorię „B” (czasowo niezdolny do służby).
Każdy z kandydatów musi przejść szczegółowe badania lekarskie. – Nic przed nami nie da się ukryć – zapewnia Anna Chałas, przewodnicząca komisji lekarskiej przy ul. Jastrzębiej. Pytana o kondycję fizyczną naszych chłopców mówi, że jest „wyśmienita”. – Dziś nikt nie dostał kategorii „E”, czyli niezdolny do służby w czasie pokoju i wojny – dodaje przewodnicząca.
Kategorię „A”, zdolny do służby, wpisano do książeczki wojskowej m.in. Rafałowi Adamkowi. Był wczoraj chyba jedynym poborowym, który na ochotnika chciał iść w kamasze. – Taka tradycja rodzinna – wyjaśnił. – Co prawda ojciec jest strażakiem, ale brat i wujek służą w wojsku.
Adamek, uczeń Zespołu Szkół Energetycznych w Lublinie, liczy, że w armii będzie kierowcą. – Na razie mam prawo jazdy kategorii „B”, ale w wojsku mogę zrobić na ciężarówki – dodaje. Jednak na wcielenie do armii będzie musiał trochę poczekać. Na razie dostał odroczenie, szkołę skończy dopiero za 3 lata.
Pobór zakończy się 23 kwietnia. Służba wojskowa trwa rok, ale od lipca, co kwartał, będzie skracała się o miesiąc. Od 1 lipca 2005 roku poborowi pójdą do wojska tylko na 9 miesięcy.

Wywieszka z komisji lekarskiej w Lublinie

Ciała proporcje, a to wzrostu nie mniej jako dwa łokcie a trzy ćwierci. Zęby do przodu wszystkie, do odgryzania ładunku sposobne, palce u rąk obniedwóch zdrowe, oczy oboje całe, nogi obie zdrowe, a garbatych nie brać. Zaś cyrulik ma badać jako żadnego defektu nie ma w sobie i z gęby mu nie czuć i jakowa franca na ciele nie siedzi.
(fragment instrukcji w sprawie werbunku z 1602 roku w chorągwiach dragońskich)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!