sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Kombatanci z Armii Krajowej wściekli, żądają przeprosin i sprostowania

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 sierpnia 2013, 17:50
Autor: Rafał Panas

Kombatanci zażądali, oprócz erraty, przeprosin w krajowej prasie
Kombatanci zażądali, oprócz erraty, przeprosin w krajowej prasie

Przeprosin w krajowej prasie, wycofania ze sprzedaży publikacji zawierającej błąd oraz nowego, poprawionego wydania "Śladami Żydów. Lubelszczyzna” żądają kombatanci. W publikacji znalazła się nieprawdziwa informacja o zabiciu przez partyzantów 80 Żydów z okolic Hrubieszowa.

Na początku sierpnia dawni żołnierze Armii Krajowej zorientowali się, że w publikacji stowarzyszenia Panorama Kultur z 2011 r. jest wzmianka o partyzantach i mieszkańcach wsi Uchanie koło Hrubieszowa. "Leśni” mieli w 1944 r. zamordować widłami 80 Żydów. Wzburzeni kombatanci nazwali to fałszowaniem historii i szkalowaniem ludzi, którzy walczyli za Polskę.

Marta Kubiszyn, historyczka z UMCS, tłumaczyła, że zapis w jej tekście został dodany podczas redagowania i już po konsultacjach z historykami. Emil Majuk, prezes Panorama Kultur, przepraszał i przyznał, że wpisał zdanie o ukrywających się w lasach 80 Żydach, a po jego skróceniu wyszło, że tylu zginęło. Tymczasem według dwóch zachowanych relacji miało zginąć 6–7 Żydów. Autorzy wspomnień twierdzą, że oprawcami byli partyzanci z AK (kombatanci podważają wiarygodność relacji). Majuk obiecał rozesłanie do bibliotek erraty.

Kombatanci zażądali, oprócz erraty, przeprosin w krajowej prasie, wycofania ze sprzedaży publikacji zawierającej błąd oraz nowego, poprawionego wydania "Śladami”.

– Skandalem jest, że o tak ważnych sprawach, dotyczących – jak się okazało – fałszywego oskarżenia o okrutny mord, polscy wydawcy i naukowcy piszą w sposób nieudokumentowany, dopisując dodatkowe informacje już po konsultacjach z historykami. To groźna praktyka, wspierająca obce starania kreujące nieprawdziwą opinię o Polakach jako sprawcach holocaustu – stwierdza Sławomir Zawiślak, poseł PiS i szef Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

– Poczekam na pismo ze Związku i skonsultuję się z prawnikami – mówi Emil Majuk.

Zauważa, że wykupienie ogłoszenia w prasie ogólnokrajowej przekracza możliwości finansowe stowarzyszenia, a feralnej publikacji, wydrukowanej w 800 egzemplarzach, nie można już kupić. Nowe wydanie "Śladami Żydów. Lubelszczyzna” zależy od tego, czy znajdą się na to pieniądze.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ruchu drogowego inspektor
Andrzej
ktoś
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ruchu drogowego inspektor
ruchu drogowego inspektor (19 sierpnia 2013 o 16:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

wszędzie tylko żyd tu żyd tam,wszędzie was pełno-tak się składa że wy jestescie największym złem tego swiata,to wy niszczycie Polskę.

Są naprawdę wszędzie,jak motocykle !!!! POchowali jarmułki,POgolili pekaesy,PObierają piękne,POlsko-Slowiańskie nazwiska.

Rozwiń
Andrzej
Andrzej (19 sierpnia 2013 o 15:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zastanawiam się jak bardzo załują ci co rezykując życie własne i rodziny ratowali Żydów, którzy teraz ...

Rozwiń
ktoś
ktoś (18 sierpnia 2013 o 22:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Panie jurek, prosimy o oświecenie datami, wydarzeniami - kiedy, gdzie , jakie oddziały AK, pod czyim dowództwem  dokonywały masowych mordów na żydach np. takich samych jakie dokonywała tzw. żydowska partyzantka pod dowództwem Tewji Bielskiego czy Yakow Prennera na bezbronnych Polakach w tym małych dzieciach np. w Koniuchach, Nalibokach, Drzewicy, Świńskiej Woli, Rykach, Cztortkowicach itd.

Rozwiń
jurek
jurek (18 sierpnia 2013 o 16:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Prawda suminiea ruszyła. Prawda czy nie prawda ale faktem jest, ze bardzo dużo oddziałów AK masakrowało Żydów, co skrzętnie wykorzystywali niemcy.

Rozwiń
norbi
norbi (18 sierpnia 2013 o 15:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a co tym złego

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!