wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Drzwi antywłamaniowe w większości bloków są zamontowane nielegalnie. – Wydałem już kilkanaście decyzji ich usunięcia – mówi Stanisław Bicz, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Lublinie.

Drzwi są nielegalne, bo nie spełniają wymogów bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Przepisy stanowią, że między schodami na klatce schodowej a otwartymi drzwiami musi być co najmniej 120 centymetrów prześwitu. – Ten prześwit to droga ewakuacyjna, która nie może być zablokowana. W razie pożaru stwarza to dodatkowe zagrożenie – potwierdza młodszy brygadier Mirosław Hałas, komendant miejski PSP w Lublinie.
Nieprzepisowo zamontowane drzwi ma na Lubelszczyźnie kilka tysięcy lokatorów. Czasem wystarczy donos sąsiada, by dostać nakaz usunięcia „zawalidrogi”. – Mamy takie sygnały od sąsiadów i sprawdzamy je. Jeśli rzeczywiście drzwi stanowią zagrożenie, wydaję nakaz ich usunięcia. Wydałem już kilkanaście tego typu decyzji – ujawnia inspektor S. Bicz.
Pan Tomasz z Lublina nakaz demontażu drzwi dostał parę dni temu. – Mam w domu trochę cennego sprzętu hi-fi. Znajomi doradzili mi montaż drzwi antywłamaniowych – mówi lokator. – Starych nie zdjąłem, bo chciałem czuć się „podwójnie” bezpieczny. A nowe otwierają się na klatkę.
Lokator jest zdziwiony tym, że złamał prawo. – O przepisach nie wiedziałem. Drzwi zakładali fachowcy, którzy nie wspomnieli, że mogę mieć kłopoty. A przecież wydałem masę pieniędzy – mówi rozżalony.
Zadzwoniliśmy anonimowo do kilku lubelskich firm zakładających takie drzwi. Pytaliśmy, jak należy przygotować się do montażu. – Ale podobno drzwi otwierane na klatkę są niezgodne z prawem? – pytaliśmy. – Zapewniam pana, że nie ma przeciwwskazań – przekonywano nas w firmie Master. – Nie ma żadnych problemów – usłyszeliśmy również w Jardzie.
– Jeśli waha się pan, niech zapyta spółdzielnie o zgodę. Nikt jednak tak nie robi – uprzedzał nasz rozmówca w Modeście.
Później zadzwoniliśmy ponownie do firm zakładających drzwi, tym razem przedstawiając się jako reporterzy Dziennika. Rozmowa wyglądała zupełnie inaczej. – Drzwi otwierane na zewnątrz? Nie ma sprawy, muszą być jednak zgodne z projektem budowlanym. Co to oznacza? Nie mogą blokować przejścia, dlatego sugerujemy klientom wstawienie nowych drzwi w miejsce starych. Jeśli zainteresowany decyduje inaczej, robi to na własną odpowiedzialność – zastrzega Damian Kłoda z firmy Master.

Jak uniknąć kłopotów

– pozwolenie nie jest potrzebne, gdy chcemy zamontować drzwi, które otwierają się do mieszkania i nie burzą konstrukcji obiektu
– pozwolenie jest konieczne, gdy zamierzamy zamontować nowe drzwi wejściowe, a burzy to konstrukcję obiektu (np. chcemy wybić nowy otwór w ścianie, założyć nową belkę nadprożową czy dokonać
zmian w elewacji)
– zakładając drzwi otwierane na klatkę schodową należy upewnić się, czy nie złamiemy przepisów budowlanych i przeciwpożarowych (pełna informacja w Wydziale Architektury i Administracji Budowlanej
Urzędu Miejskiego w Lublinie).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!