Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 listopada 2012 r.
20:17
Edytuj ten wpis

Komunikacja miejska w Lublinie. Co trzeba zmienić, co poprawić?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 19 A A
W opracowaniu krytykowane są stare autobusy komunikacji miejskiej (Bartłomiej Żurawski/archiwum)
W opracowaniu krytykowane są stare autobusy komunikacji miejskiej (Bartłomiej Żurawski/archiwum)

Jest już projekt planu transportowego Lublina na najbliższe lata. Teraz mieszkańcy mają czas na zgłaszanie uwag.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Plan jest dokumentem na lata, ale obnaża i to, co trzeba zmienić od zaraz lub w miarę szybko. Tu mowa m.in. o wydłużeniu czasu ważności biletu 30-minutowego do 60 minut.

Do poprawki jest też punktualność. Teraz co jedenasty kurs (9 proc.) odjeżdża przed czasem, a powinien najwyżej co setny. Winien jest zły rozkład albo łamiący przepisy kierowcy.

– To przez rozkład, bo kierowcy często stoją na przystanku kilka minut, czekając na planowy odjazd – mówi pani Magda, stała pasażerka.

PTC zaleca urealnienie rozkładu i większą kontrolę przewoźników. Jest też pomysł, by w pojazdach wyświetlał się komunikat o opóźnieniu lub przyspieszeniu kursu.

Przesiadki

Inna porada dotyczy ułatwienia przesiadek tam, gdzie przystanki są daleko od siebie. Przykłady? Pierwszy przystanek na al. Warszawskiej jest za daleko od ronda, a do tego na al. Długosza – z Al. Racławickich.

Koło ronda Związkowa-Choiny brak przystanku w ul. Elsnera. W przypadku ronda koło Leclerca przy Zana oraz rejonu ul. Fabrycznej, Lubelskiego Lipca '80 i Al. Zygmuntowskich PTC zaleca wręcz budowę węzłów przesiadkowych.

Lepiej do centrum

Wśród propozycji jest też uprzywilejowanie komunikacji miejskiej na głównych dojazdach do centrum. Na liście tych tras są (w całości lub części) Al. Racławickie, al. Kraśnicka, al. Solidarności, al. Kompozytorów Polskich, ul. Lubartowska, Lwowska, Droga Męczenników Majdanka, Kunickiego, ciąg Dworcowa–Młyńska–Lubelskiego Lipca '80, Nadbystrzycka i Zana.

Jest też coś dla dojeżdżających spoza Lublina: proponowana przez Zarząd Transportu Miejskiego mapa dworców przesiadkowych dla komunikacji podmiejskiej i miejskiej. Na liście jest al. Warszawska przy Głównej (lub Nałęczowska przy granicy miasta), Poligonowa lub Choiny, okolice giełdy w Elizówce, Turystyczna przy torach, Mełgiewska koło pętli, Droga Męczenników Majdanka przy Doświadczalnej, Abramowicka przy Barwnej, Nałkowskich przy Żeglarskiej, al. Kraśnicka przy pętli, Dworcowa, Filaretów koło nowej stacji kolejowej.

Kolej też

Czytamy też, że w obrębie aglomeracji powinny działać następujące stacje kolejowe: Motycz, Marynin, Czuby, Lublin Główny, Lublin Północny, Lubelska Strefa Ekonomiczna, Świdnik Miasto, Świdnik Wschodni, Świdnik Lotnisko, Rudnik oraz przystanki na Rudniku i Ponikwodzie.

Tabor wiekowy

Jest też sporo o taborze, który nas wozi, m.in. zalecenie, by kupić przegubowe trolejbusy. Oraz krytyka leciwych autobusów firm Irex, Meteor i AKL. Autor opracowania podaje, że 98 proc. ich taboru osiągnęło "wiek uznawany za graniczny w ekspolatacji z punktu widzenia (…) komfortu”.

Narzekaj do 4 grudnia

Sugestie można słać do 4 grudnia do Zarządu Transportu Miejskiego (al. Kraśnicka 25, 20-718 Lublin, konsultacje@ztm.lublin.eu), który zamówił plan transportowy w firmie Public Transport Consulting z Redy.

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
to-to / 15 listopada 2012 o 10:01
Ja to bym wprowadził "półkursy" -czyli dodatkowe kursowanie autobusów między przystankami najbardziej "obłożonymi", oznakować je np. dodatkową literą A. Np. linia 9A kursowała by od przystanku "Skrzetuskiego" do "Park Bronowice". Albo po prostu nowe linie z nową numeracją,"krótkotrasowe", które jeździły by tam,gdzie najbardziej były by potrzebne i w "szczycie". i któreś z tych dwóch rozwiązań były by "złotym środkiem" i większość pasażerów była by zadowolona z takich zmian.
Avatar
Sosna / 15 listopada 2012 o 09:04
Myślę, że liczba autobusów w godzinach porannych powinna się zwiększyć. Mówię na przykładzie 31 zaczyna trase ok 7.20 , a po paru minutach robi się tak tłoczno , że nie ma czym oddychać,na zamkniecie drzwi trzeba czekac dodatkowo 10 min bo albo barany nie nauczyły się jeszcze ,że nie staje się na czerwonej kopercie, albo najzwyczajniej w świecie ludzie nie maja się jak wcisnąć żeby na niej nie stanąć. Co prawda kursy sa co 15 min , ale najwyraźniej to za mało.
Avatar
hbk / 14 listopada 2012 o 22:53
Jelcz ze zdjęcia został wycofany z eksploatacji w zeszłym roku. więcej rzetelności.
Avatar
Pan / 14 listopada 2012 o 21:30
[indent=1][font="Arial, sans-serif"]Zmienić wszystko. Np na kierunek „Kalina- Lubartów” mam dwie możliwości dojazdu: trolejbusem do Centrum Komunikacji (CK) i przesiadka na swój kierunek, lub autobusem obwodowo wokół centrum tj. Sławinek- Czechów-Kalina. Czas jazdy jest podobny, gdyż trolejbusy jeżdżą po wydzielonych pasach dróg wylotowych w układzie gwiazdy z CK w środku[/font].[/indent]
Avatar
123 / 14 listopada 2012 o 21:04
JEDYNA MOGĄCA POMÓC ZMIANA, TO NATYCHMIASTOWE ROZGONIENIE ZTM - KONIEC Z ZATRUDNIANIEM KOLESIÓW ORAZ SWOICH RODZIN - ZTM TO TYPOWY PRZEROST FORMY NAD TREŚCIĄ
Avatar
Zx / 14 listopada 2012 o 20:07
[quote name='Gość' timestamp='1352911998' post='693367']
tramwaje... Gdzie je wciśniesz? Na chodnik? Lublin to miasto postsowieckie, w latach zaborów leżące w cieniu Warszawy. Tam Moskale skupiali się na rozwoju, a Lublin został jako żydowskie sztetl na uboczu. Po 2 wojnie, gdy znowu była tu Polska zaczęto rozwijać to miasto, ale ciasne ulice pozostały. Nie to co zabór pruski, choćby Elbląg, gdzie główna ulica (al. Grunwaldzka) w centrum składa się z kilkumetrowej szerokości chodnika po obu stronach, ścieżka rowerowa 2m szerokości (obie strony), cztery pasy jezdni (razy 2) + 4 m na torowisko. Tam myśleli przyszłościowo i to tam znajduje się większość sieci tramwajowych. Za późno u nas na tramwaje. Teraz trzeba myśleć o rozwoju trajtków
[/quote]

Chrzanisz od rzeczy - zobacz sobie tramwaje w Grudziądzu, wg, Twojej nomenklatury postfaszystowskim.
[quote name='Gość' timestamp='1352911998' post='693367']
tramwaje... Gdzie je wciśniesz? Na chodnik? Lublin to miasto postsowieckie, w latach zaborów leżące w cieniu Warszawy. Tam Moskale skupiali się na rozwoju, a Lublin został jako żydowskie sztetl na uboczu. Po 2 wojnie, gdy znowu była tu Polska zaczęto rozwijać to miasto, ale ciasne ulice pozostały. Nie to co zabór pruski, choćby Elbląg, gdzie główna ulica (al. Grunwaldzka) w centrum składa się z kilkumetrowej szerokości chodnika po obu stronach, ścieżka row... rozwiń
Avatar
Mario / 14 listopada 2012 o 19:20
Należy zwiększyć ilość autobusów przegubowych (18 metrowych) - w tej chwili jest ich za mało o (minimum) 30 sztuk !
Avatar
Nocny Podróżnik / 14 listopada 2012 o 18:46
Nocny autobus przez al. Spółdzielczości Pracy i przez otwieraną w najbliższej przyszłości ul. Do Dysa. Ponikwoda jest całkowicie odcięta od nocnej komunikacji...
Avatar
opel / 14 listopada 2012 o 18:42
To, żeby tradycji stało się zadość trzeba trochę ponarzekać na forum, a mianowicie: Autobusy tych trzech prywatnych przewoźników to jakiś kawał szczególnie przegubowce firmy bodajże Meteor. Kompletny szrot. Ale nie ma się co dziwić jeśli ZTM w przetargu na obsługę linii nie wymaga nowych pojazdów tak jak w innych miastach się to robi. A co do przegubowych trolejbusów to cały czas licze na to, że się pojawią na ulicach Lublina bo nie tylko w autobusach jest tłok. Ale w takim przypadku wypadałoby zainstalować nową trakcje na Rondzie H. Krwiodawców. Dodatkowo w Lublinie brakuje czegoś takiego jak linii przyspieszonych jak to ma miejsce np. w Warszawie. Niektóre autobusy zatrzymywałyby się tylko na wybranych przystankach. Wtedy można by było stworzyć linie, która np. jechała by kawałkiem al. Solidarności przez co omijała by część korkującej się Racławickiej. Co do tramwaju to fakt było by fajnie ale jest to ogromny koszt, a poza tym Lublin jest pagórkowaty więc ta opcja niestety dawno odpadła.
To, żeby tradycji stało się zadość trzeba trochę ponarzekać na forum, a mianowicie: Autobusy tych trzech prywatnych przewoźników to jakiś kawał szczególnie przegubowce firmy bodajże Meteor. Kompletny szrot. Ale nie ma się co dziwić jeśli ZTM w przetargu na obsługę linii nie wymaga nowych pojazdów tak jak w innych miastach się to robi. A co do przegubowych trolejbusów to cały czas licze na to, że się pojawią na ulicach Lublina bo nie tylko w autobusach jest tłok. Ale w takim przypadku wypadałoby zainstalować nową trakcje na Rondzie H. Krwioda... rozwiń
Avatar
Gość / 14 listopada 2012 o 17:53
tramwaje... Gdzie je wciśniesz? Na chodnik? Lublin to miasto postsowieckie, w latach zaborów leżące w cieniu Warszawy. Tam Moskale skupiali się na rozwoju, a Lublin został jako żydowskie sztetl na uboczu. Po 2 wojnie, gdy znowu była tu Polska zaczęto rozwijać to miasto, ale ciasne ulice pozostały. Nie to co zabór pruski, choćby Elbląg, gdzie główna ulica (al. Grunwaldzka) w centrum składa się z kilkumetrowej szerokości chodnika po obu stronach, ścieżka rowerowa 2m szerokości (obie strony), cztery pasy jezdni (razy 2) + 4 m na torowisko. Tam myśleli przyszłościowo i to tam znajduje się większość sieci tramwajowych. Za późno u nas na tramwaje. Teraz trzeba myśleć o rozwoju trajtków
tramwaje... Gdzie je wciśniesz? Na chodnik? Lublin to miasto postsowieckie, w latach zaborów leżące w cieniu Warszawy. Tam Moskale skupiali się na rozwoju, a Lublin został jako żydowskie sztetl na uboczu. Po 2 wojnie, gdy znowu była tu Polska zaczęto rozwijać to miasto, ale ciasne ulice pozostały. Nie to co zabór pruski, choćby Elbląg, gdzie główna ulica (al. Grunwaldzka) w centrum składa się z kilkumetrowej szerokości chodnika po obu stronach, ścieżka rowerowa 2m szerokości (obie strony), cztery pasy jezdni (razy 2) + 4 m na torowisko. Tam ... rozwiń
Avatar
to-to / 15 listopada 2012 o 10:01
Ja to bym wprowadził "półkursy" -czyli dodatkowe kursowanie autobusów między przystankami najbardziej "obłożonymi", oznakować je np. dodatkową literą A. Np. linia 9A kursowała by od przystanku "Skrzetuskiego" do "Park Bronowice". Albo po prostu nowe linie z nową numeracją,"krótkotrasowe", które jeździły by tam,gdzie najbardziej były by potrzebne i w "szczycie". i któreś z tych dwóch rozwiązań były by "złotym środkiem" i większość pasażerów była by zadowolona z takich zmian.
Avatar
Sosna / 15 listopada 2012 o 09:04
Myślę, że liczba autobusów w godzinach porannych powinna się zwiększyć. Mówię na przykładzie 31 zaczyna trase ok 7.20 , a po paru minutach robi się tak tłoczno , że nie ma czym oddychać,na zamkniecie drzwi trzeba czekac dodatkowo 10 min bo albo barany nie nauczyły się jeszcze ,że nie staje się na czerwonej kopercie, albo najzwyczajniej w świecie ludzie nie maja się jak wcisnąć żeby na niej nie stanąć. Co prawda kursy sa co 15 min , ale najwyraźniej to za mało.
Avatar
hbk / 14 listopada 2012 o 22:53
Jelcz ze zdjęcia został wycofany z eksploatacji w zeszłym roku. więcej rzetelności.
Avatar
Pan / 14 listopada 2012 o 21:30
[indent=1][font="Arial, sans-serif"]Zmienić wszystko. Np na kierunek „Kalina- Lubartów” mam dwie możliwości dojazdu: trolejbusem do Centrum Komunikacji (CK) i przesiadka na swój kierunek, lub autobusem obwodowo wokół centrum tj. Sławinek- Czechów-Kalina. Czas jazdy jest podobny, gdyż trolejbusy jeżdżą po wydzielonych pasach dróg wylotowych w układzie gwiazdy z CK w środku[/font].[/indent]
Avatar
123 / 14 listopada 2012 o 21:04
JEDYNA MOGĄCA POMÓC ZMIANA, TO NATYCHMIASTOWE ROZGONIENIE ZTM - KONIEC Z ZATRUDNIANIEM KOLESIÓW ORAZ SWOICH RODZIN - ZTM TO TYPOWY PRZEROST FORMY NAD TREŚCIĄ
Avatar
Zx / 14 listopada 2012 o 20:07
[quote name='Gość' timestamp='1352911998' post='693367']
tramwaje... Gdzie je wciśniesz? Na chodnik? Lublin to miasto postsowieckie, w latach zaborów leżące w cieniu Warszawy. Tam Moskale skupiali się na rozwoju, a Lublin został jako żydowskie sztetl na uboczu. Po 2 wojnie, gdy znowu była tu Polska zaczęto rozwijać to miasto, ale ciasne ulice pozostały. Nie to co zabór pruski, choćby Elbląg, gdzie główna ulica (al. Grunwaldzka) w centrum składa się z kilkumetrowej szerokości chodnika po obu stronach, ścieżka rowerowa 2m szerokości (obie strony), cztery pasy jezdni (razy 2) + 4 m na torowisko. Tam myśleli przyszłościowo i to tam znajduje się większość sieci tramwajowych. Za późno u nas na tramwaje. Teraz trzeba myśleć o rozwoju trajtków
[/quote]

Chrzanisz od rzeczy - zobacz sobie tramwaje w Grudziądzu, wg, Twojej nomenklatury postfaszystowskim.
[quote name='Gość' timestamp='1352911998' post='693367']
tramwaje... Gdzie je wciśniesz? Na chodnik? Lublin to miasto postsowieckie, w latach zaborów leżące w cieniu Warszawy. Tam Moskale skupiali się na rozwoju, a Lublin został jako żydowskie sztetl na uboczu. Po 2 wojnie, gdy znowu była tu Polska zaczęto rozwijać to miasto, ale ciasne ulice pozostały. Nie to co zabór pruski, choćby Elbląg, gdzie główna ulica (al. Grunwaldzka) w centrum składa się z kilkumetrowej szerokości chodnika po obu stronach, ścieżka row... rozwiń
Avatar
Mario / 14 listopada 2012 o 19:20
Należy zwiększyć ilość autobusów przegubowych (18 metrowych) - w tej chwili jest ich za mało o (minimum) 30 sztuk !
Avatar
Nocny Podróżnik / 14 listopada 2012 o 18:46
Nocny autobus przez al. Spółdzielczości Pracy i przez otwieraną w najbliższej przyszłości ul. Do Dysa. Ponikwoda jest całkowicie odcięta od nocnej komunikacji...
Avatar
opel / 14 listopada 2012 o 18:42
To, żeby tradycji stało się zadość trzeba trochę ponarzekać na forum, a mianowicie: Autobusy tych trzech prywatnych przewoźników to jakiś kawał szczególnie przegubowce firmy bodajże Meteor. Kompletny szrot. Ale nie ma się co dziwić jeśli ZTM w przetargu na obsługę linii nie wymaga nowych pojazdów tak jak w innych miastach się to robi. A co do przegubowych trolejbusów to cały czas licze na to, że się pojawią na ulicach Lublina bo nie tylko w autobusach jest tłok. Ale w takim przypadku wypadałoby zainstalować nową trakcje na Rondzie H. Krwiodawców. Dodatkowo w Lublinie brakuje czegoś takiego jak linii przyspieszonych jak to ma miejsce np. w Warszawie. Niektóre autobusy zatrzymywałyby się tylko na wybranych przystankach. Wtedy można by było stworzyć linie, która np. jechała by kawałkiem al. Solidarności przez co omijała by część korkującej się Racławickiej. Co do tramwaju to fakt było by fajnie ale jest to ogromny koszt, a poza tym Lublin jest pagórkowaty więc ta opcja niestety dawno odpadła.
To, żeby tradycji stało się zadość trzeba trochę ponarzekać na forum, a mianowicie: Autobusy tych trzech prywatnych przewoźników to jakiś kawał szczególnie przegubowce firmy bodajże Meteor. Kompletny szrot. Ale nie ma się co dziwić jeśli ZTM w przetargu na obsługę linii nie wymaga nowych pojazdów tak jak w innych miastach się to robi. A co do przegubowych trolejbusów to cały czas licze na to, że się pojawią na ulicach Lublina bo nie tylko w autobusach jest tłok. Ale w takim przypadku wypadałoby zainstalować nową trakcje na Rondzie H. Krwioda... rozwiń
Avatar
Gość / 14 listopada 2012 o 17:53
tramwaje... Gdzie je wciśniesz? Na chodnik? Lublin to miasto postsowieckie, w latach zaborów leżące w cieniu Warszawy. Tam Moskale skupiali się na rozwoju, a Lublin został jako żydowskie sztetl na uboczu. Po 2 wojnie, gdy znowu była tu Polska zaczęto rozwijać to miasto, ale ciasne ulice pozostały. Nie to co zabór pruski, choćby Elbląg, gdzie główna ulica (al. Grunwaldzka) w centrum składa się z kilkumetrowej szerokości chodnika po obu stronach, ścieżka rowerowa 2m szerokości (obie strony), cztery pasy jezdni (razy 2) + 4 m na torowisko. Tam myśleli przyszłościowo i to tam znajduje się większość sieci tramwajowych. Za późno u nas na tramwaje. Teraz trzeba myśleć o rozwoju trajtków
tramwaje... Gdzie je wciśniesz? Na chodnik? Lublin to miasto postsowieckie, w latach zaborów leżące w cieniu Warszawy. Tam Moskale skupiali się na rozwoju, a Lublin został jako żydowskie sztetl na uboczu. Po 2 wojnie, gdy znowu była tu Polska zaczęto rozwijać to miasto, ale ciasne ulice pozostały. Nie to co zabór pruski, choćby Elbląg, gdzie główna ulica (al. Grunwaldzka) w centrum składa się z kilkumetrowej szerokości chodnika po obu stronach, ścieżka rowerowa 2m szerokości (obie strony), cztery pasy jezdni (razy 2) + 4 m na torowisko. Tam ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018. Niemcy – Szwecja 2:1 Ucieczka spod topora

MUNDIAL 2018. Niemcy – Szwecja 2:1 Ucieczka spod topora 1 0

Sensacyjne prowadzenie, czerwona karka, gol w ostatnich sekundach. Tak w skrócie można podsumować mecz Niemców ze Szwecją. Obrońcy tytuły wrócili do gry pokonując Szwecję 2:1, a bohaterem meczu został Toni Kross

Ruiny zamku w Krupem w coraz gorszym stanie. Runęła jedna ze ścian

Ruiny zamku w Krupem w coraz gorszym stanie. Runęła jedna ze ścian 0 6

Runął kawałek ściany, prowadzącej na tzw. balkon zakochanych na zamku w Krupem w gminie Krasnystaw.

Mieszka w Tajlandii. Prowadzi firmę w Anglii. "To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc"
Magazyn

Mieszka w Tajlandii. Prowadzi firmę w Anglii. "To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc" 1 3

Jestem Polakiem. Mieszkam w Tajlandii. Prowadzę firmę w Anglii. Mam brokera w Singapurze. Mogę być w dowolnym miejscu, do pracy potrzebny mi jest tylko telefon i komputer. To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc. A jak mnie kiedyś dziecko zapyta, jak wygląda słoń, to go po prostu zabiorę na plażę i pokażę. A nie tylko na obrazku, bo taty nie stać.

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza 0 0

Javier Hernandez i jego koledzy pokonali Koreę Południową 2:1 i zapewnili sobie awans z grupy F. W drugim dzisiejszym spotkaniu Szwecja zagra z Niemcami

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL
Magazyn

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL 32 8

Popularne w latach PRL-u były liczne bary mleczne. Nie są one jednak domeną tej epoki. Powstawały jeszcze przed wojną. W 1957 r. otwarto jeden z pierwszych tego typu lokali w mieście – bar „Fabryczny” przy ul. Armii Czerwonej 6 (obecnie Fabryczna)

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie 2 0

Aż siedem bramek padło w meczu pomiędzy „Czerwonymi Diabłami”, a „Orłami Kartaginy”. Belgia zdeklasowała rywali, a świetne spotkanie w jej barwach rozegrał duet Eden Hazard i Romeu Lukaku

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo 3 2

Nie w dwóch dużych przetargach, ale etapami - tak mają być przeprowadzane zmiany na placu w centrum popularnego miasteczka. Władze Nałęczowa musiały zrezygnować z budowy ronda w tym roku

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców 11 32

Puławy Mieszkańcy osiedla Norwida narzekają na kierowców, którzy parkują auta na chodnikach, uniemożliwiając bezpieczne poruszanie się po osiedlowej drodze w kierunku Przedszkola nr 7. Spółdzielnia nowych miejsc jednak nie zbuduje. Brakuje miejsca

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik 31 6

Jeszcze przed zakończeniem sezonu było jasne, że Daniela Szewca w roli trenera Stali Kraśnik zastąpi Jarosław Pacholarz. Już pod okiem nowej miotły niebiesko-żółci rozpoczną przygotowania 5 lipca

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u
23 czerwca 2018, 18:00

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL (Rynek 8) zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Rafała Sternta. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 18.

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu 7 2

W niedzielę o godzinie 16.15 ROW Rybnik podejmie Speed Car Motor w ramach 11. Kolejki Nice 1. Ligi Żużlowej. Lublinianie tym spotkaniem rozpoczynają najtrudniejszą dla siebie część sezonu

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę?
film

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę? 0 3

Jego ofiarami byli ludzie starsi, schorowani i bezradni. Pod pozorem niesienia chrześcijańskiej pomocy pozbawiał ich wolności, okradał z dorobku życia. Czy pseudo-ksiądz Marek N. poniesie karę za swoje czyny? - pytają dziennikarze Uwagi TVN

Endless Party w klubie Helium
23 czerwca 2018, 21:00

Endless Party w klubie Helium 1 0

Co Gdzie Kiedy. Helium Club (ul. Hempla 5) zaprasza na imprezę pożegnalną Martina Tone'a. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 21.

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane 6 1

Ponad 60 roślin konopi indyjskich i ponad 170 g suszu roślinnego zabezpieczyli policjanci na działce w Świdniku. Aresztowano dwie osoby

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu 73 25

Sierż. sztab. Marek Wójcik z Lublina zginął w wypadku w miejscowości Radków w woj. dolnośląskim - informuje lubelska policja

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.