sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Konferencja PTSR: Dla chorych i dla tych, którzy chcą pomagać

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 maja 2012, 17:51
Autor: izi

We wtorek w Lublinie odbędzie się już trzecia konferencja poświęcona stwardnieniu rozsianemu. Dla chorych to okazja, żeby dowiedzieć się więcej o sposobach leczenia. Osoby zdrowe mogą zobaczyć, jak pomóc pacjentom.

Konferencja pod hasłem "SM w Lublinie i regionie lubelskim – sytuacja obecna i dalsze perspektywy” zacznie się o godzinie 10 w ratuszu, w sali posiedzeń rady miasta. Organizuje ją lubelski oddział Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Spotkanie będzie podzielone na kilka bloków. Pierwszy wykład na temat postępów w diagnostyce i w terapii farmakologicznej poprowadzi dr hab. Halina Bartosik-Psujek. O 12.15 zacznie się część poświęcona psychologicznym aspektom pomocy dla chorych, a pół godziny później spotkanie ze specjalistą od metod rehabilitacji. Na koniec konferencji, między godziną 13.15 a 14 organizatorzy przewidzieli panel dyskusyjny.

Organizatorzy szacują, że w woj. lubelskim na stwardnienie rozsiane cierpi 1,5 tysiąca osób. Chcą uczulać na ich problemy. Nie tylko te związane z dostępem do leczenia. – Ludzie boją się tej choroby – ocenia Agnieszka Janik, wolontariuszka lubelskiego oddziału PTSR. – Często myślą, że osoba chora jest pod wpływem alkoholu, bo ma zaburzenia równowagi. Zdarza się, że kiedy chory przewróci się na ulicy, nikt mu nie chce pomóc, bo ludzie mylą objawy z nietrzeźwością.

W lubelskim PTSR działa około 120 osób, w większości są to chorzy, ale organizacja ma także wolontariuszy. Najmłodszy ma 13 lat, a najstarsi ponad 65. Organizując konferencję, PTSR chce również zachęcać kolejne osoby do wolontariatu i innych form pomocy na rzecz chorych. – Można u nas odbywać staże i praktyki studenckie, m.in. na takich kierunkach jak asystent osoby niepełnosprawnej, psychologia, pedagogika, pracownik socjalny – mówi Maria Kowalska, przewodnicząca lubelskiego oddziału PTSR.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!