niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Konflikt na WSPiA. Rektorzy odwołani, studenci strajkują

Dodano: 3 listopada 2015, 20:47
Autor: toma

Od lewej: dr Małgorzata Szreniawska,  dr Julita Agnieszka Rybczyńska
Od lewej: dr Małgorzata Szreniawska, dr Julita Agnieszka Rybczyńska

Strajk ostrzegawczy zapowiadają studenci Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nie podoba im się sposób, w jaki zwolnione z pracy zostały rektor i prorektor uczelni.

Rektor dr Julita Agnieszka Rybczyńska i prorektor ds. ogólnych dr Małgorzata Szreniawska zostały odwołane w czwartek. Kanclerz uczelni wręczyła im czteromiesięczne wypowiedzenia umów. Zwolniła je także z obowiązku świadczenia pracy.

– Z nieznanych nam przyczyn uznano, że nie powinnyśmy pełnić tych funkcji. O powody proszę pytać właściciela uczelni i pani kanclerz. Ja miałam wrażenie, że nasze dotychczasowe działania były przez nich akceptowane – mówi dr Rybczyńska.

– Nie podano nam powodów tej decyzji. Do czasu ich poznania nie chcę niczego komentować – ucina dr Małgorzata Szreniawska.

Z kanclerz Barbarą Zdrojewską i z właścicielem WSPiA prof. Makarym Krzysztofem Stasiakiem nie udało nam się we wtorek skontaktować. Podobny problem mieli studenci, którzy stanęli murem za zwolnionymi władzami uczelni.

– Odwołanie było niezgodne ze statutem uczelni. Jest w nim napisane wyraźnie, że właściciel szkoły może podając taką decyzję tylko po zasięgnięciu opinii senatu. A to nie miało miejsca – mówi Tomasz Pytka, przewodniczący samorządu studentów WSPiA, który zasiada także w uczelnianym senacie.

Podkreśla, że obie panie cieszyły się dużym uznaniem wśród studentów. – Od kiedy objęły stanowiska, w szkole działo się coraz lepiej. Wysłaliśmy pismo w tej sprawie do właściciela, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Dlatego chcemy ruszyć z akcją protestacyjną – zapowiada Pytka.
Na piątek studenci zapowiedzieli dwugodzinny protest ostrzegawczy przed i środku budynku szkoły. Od poniedziałku zamierzają rozpocząć strajk. Przestaną chodzić na zajęcia.

– Będzie to trwało aż do skutku. Jesteśmy studentami, ale też klientami uczelni. Płacimy za studia i nie liczenie się z naszym zdaniem nie jest fair – wyjaśnia.

Do czasu wyłonienia nowego rektora szkołą będzie zarządzać Barbara Zdrojewska, kanclerz uczelni.

Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji jest jedną z czterech prywatnych uczelni w Lublinie. Nadzór nad jej działalnością sprawuje założyciel oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego 

Gość
Absolwent
guests
(24) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 listopada 2015 o 21:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rybczyńska wymagająca - być może; szkoda, że nie od siebie. Ostatecznie wyskoczyła z UMCS z hukiem, nie zrobiła habilitacji i szans na to, że zrobi, nie było żadnych... Tytan intelektu to raczej nie był. Powodów do protestów studenckich specjalnie nie widzę...
Rozwiń
Absolwent
Absolwent (10 listopada 2015 o 07:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak to jest fajnie wydawać opinie na temat ludzi, których nawet się nie zna.Jestem absolwentką, miałam zajęcia zarówno z Rybczyńską jak i Szreniawską-są niewymagające?! Myślę,że za komentarzami stoi pan wielmożny właściciel, albo konkurencja.
Rozwiń
guests
guests (6 listopada 2015 o 11:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wybór w Lublinie ogromny, miasto akademickie, uczelnie i państwowe i prywatne ... łódzka ośmiornica rozwaliła swoje wydziały w Polsce- działali nielegalnie jako AHE , dla niepoznaki wykupili WYSPĘ.. a lud ciemny idzie tam .. nie pojmę po co, są fajne uczelnie prywatne w Lublinie -WSEI, Korczak czy Wincentego Pola.. mają wieloletnią tradycję a nie tylko kasę na reklamę... jak studentów WYSPA olewa to pora się wynieść z takiej uczelni, idźcie tam gdzie Was będą szanować  :) i tylko tak ukarzecie pana właściciela ... 

Rozwiń
Absolwent WSPiA
Absolwent WSPiA (4 listopada 2015 o 20:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ukończyłem w 2004 roku WSPiA w Lublinie i to był poziom dość bardzo wysoki nie to co jest teraz. Wspaniali wykładowcy, którzy tworzyli tą uczelnię od podstaw z środowiska akademickiego Lublina dbali o tą uczelnię jak o swoje dziecko. Zmienił się właściciel przyszły nowe rządy dobrzy wykładowcy pouciekali z tej uczelni a pozostali inni mierni. Spotkałem się z opinią, że przyszła POLITYKA do WSPiA i trzeba było uciekać z tej uczelni jak najszybciej (problemy z wypłatami pieniędzy dla wykładowców za zajęcia przeprowadzone z studentami) lub innych zwalniali, wyrzucali w tym i pracowników administracji uczelni, którzy byli z tą uczelnią oraz CKMP od początku powstania. Nie pierwsza Pani dr zwolniona i nie ostatnia, zasób kadrowy na uczelni nie ucierpi przyjdą inni zapełnią powstałą lukę i będzie minimum kadrowe spełnione. Co do samych studentów roszczeniowych to proponuję zapoznać się z Art. 70. Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. Sposób wykonywania obowiązku szkolnego określa ustawa. Więc o co taki krzyk jak chcecie strajkować proszę bardzo lecz pewnie obecny właściciel wyrzuci pyskatych studentów na bruk paru mniej nic się nie stanie będą inni nowi studenci. Możecie jeszcze poskarżyć się do UOKiK o złamanie warunków umowy np. dotyczy to osób, którzy mieli za promotorów ww. Panie a nie mogą dokończyć pisania pracy licencjackiej, magisterskiej lub inżynierskiej.
Pamiętam jak dziś Pana mgr Wojciecha Kulika jak mawiał nam na zajęciach z Programowania "Panowie wy nie musicie kończyć studiów wyższych nie musicie być inżynierami". Co przeżyło się na informatyce ten wie co studiował było dużo stresu ale było warto i miło to wspominam dr Elżbietę i Marka Miłoszów, dr hab. Stanisław Skowron i innych nie wymienionych tutaj dali nam wycisk ale było warto. Uczelnia wyrobiła sobie markę lecz po takich artykułach to już nie będzie ta sama uczelnia. Poziom obecnych uczelni spada coraz niżej w naszym kraju.
Na koniec nasunęła mi się taka myśl a może nowy właściciel chce tą uczelnię zamknąć i wydusić z niej najwięcej ile się da ? 
Rozwiń
Gość
Gość (4 listopada 2015 o 16:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dr Rybczyńska to świetny człowiek... Jako promotor bardzo dobrze nakierowała mnie na pisanie pracy licencjackiej, ponieważ miałam z tym nie lada problem. Wybrałam dość trudny temat, niełatwo było również skompletować literaturę, jednak z pomocą dr Rybczyńskiej udało mi się odnaleźć złoty środek i przełamać problemy z brakiem materiałów. Ze swojego "dzieła" jestem ogromnie dumna i cieszę się, że przebrnęłam przez tak trudny temat i zarazem obroniłam się na piątkę. WSPiA to bardzo dobra uczelnia ze świetnymi wykładowcami. Studia były czystą przyjemnością, a Erasmus na jaki wyjechałam był niezapomnianą przygodą, która zaowocowała mnóstwem kontaktów, dzięki którym bez problemu zdobyłam pracę w międzynarodowej firmie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (24)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!