Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 czerwca 2016 r.
6:51

Koniec gimnazjów, będą 4 lata liceum. Co sądzą o zmianach lubelscy nauczyciele?

0 80 A A
Wraca stary system edukacji. Koniec z gimnazjami! Na zdjęciu: międzyszkolny konkurs matematyczny w Gimnazjum nr 5 w Lublinie
Wraca stary system edukacji. Koniec z gimnazjami! Na zdjęciu: międzyszkolny konkurs matematyczny w Gimnazjum nr 5 w Lublinie

Ośmioletnia szkoła powszechna i czteroletnie liceum – tak będzie wyglądała polska oświata w 2017 roku. Minister edukacji podsumowała ogólnopolską debatę „Dobra zmiana”. Ogłoszone wczoraj reformy podzieliły lubelskich nauczycieli

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

We wrześniu rewolucji nie będzie. Reforma edukacji rozpocznie się w 2017 r. Wtedy uczniowie klasy szóstej nie pójdą już do gimnazjów – będą kontynuowali naukę w klasie siódmej szkoły powszechnej.

Szkoła powszechna

Edukacja wczesnoszkolna prowadzona będzie w klasach 1–4, przy czym w klasie 4. z uczniami zostanie ten sam wychowawca. Oprócz niego uczyć będą nauczyciele poszczególnych przedmiotów. Od klasy 5. dzieci zaczną naukę na tzw. etapie gimnazjalnym. Będzie mógł być on prowadzony w budynku dotychczasowej szkoły podstawowej lub też w dzisiejszych gimnazjach, żeby wykorzystać istniejącą bazę lokalową i wyposażenie klasopracowni.

Zmiany obejmą też programy nauczania. – Uczeń musi znać swoją literaturę i swoją historię. Musi budować swoją tożsamość, żeby być patriotą gospodarczym – podkreślała wczoraj minister Anna Zalewska.

Czeka nas zatem zwiększenie liczby godzin poświęconych na nauczanie historii oraz wprowadzenie korelacji między WOS, historią i językiem polskim. Uczniowie będą jeździć na współfinansowane przez resort wycieczki do miejsc pamięci.

Podstawa programowa zostanie stworzona dla godzin wychowawczych. Obowiązkowy stanie się szkolny wolontariat. Promowane ma być też czytelnictwo. Od 15-minutowego wspólnego czytania rozpoczynać mają się codziennie lekcje w klasach 1–4.

LO, technikum, szkoła branżowa

Po szkole powszechnej uczniowie będą mieli do wyboru czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum lub dwustopniową szkołę branżową, która zastąpi dzisiejsze szkoły zawodowe. Na pierwszym stopniu młodzież będzie uczyć się zawodu, po czym będzie mogła rozpocząć pracę. Albo też kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia kończącej się maturą zawodową. Po tym etapie możliwa będzie nauka w wyższej szkole zawodowej i uzyskanie licencjatu. Żeby zdobyć tytuł magistra konieczne będzie ukończenie technikum lub oprócz szkoły branżowej także liceum dla dorosłych.

Powrót do przeszłości

Informacje o zmianach w edukacji z napięciem śledzili nauczyciele z Lubelszczyzny. Jak je komentują? – Poznaliśmy zbyt mało szczegółów. To tylko zapowiedź zmian. Coś więcej będzie można powiedzieć dopiero wtedy, gdy przedstawione zostaną konkretne ustawy i rozporządzenia – uciął Marek Krukowski, dyrektor gimnazjum nr 18 w Lublinie.

Pozostali szefowie lubelskich szkół w nieoficjalnych rozmowach przyznawali jednak, że decyzja podzieliła środowisko. – Dyrektorzy podstawówek, z którymi rozmawiałem, są zgodni, że to dobra i oczekiwana przez rodziców zmiana. Wątpliwości budzi jedynie wydłużenie etapu wczesnoszkolnego o kolejny rok. W większości uważamy, że jest to strata czasu. Wbrew temu, co mówi pani minister, uczniowie płynnie przechodzą na wyższy etap nauki i zmiany tu nie były potrzebne – mówi dyrektorka jednej ze szkół podstawowych. – Samo wydłużenie czasu spędzonego na pierwszym etapie nauki uważamy jednak za celowe.

– Mimo wszystko zaskoczenie i ogromny niepokój – komentuje dyrektor lubelskiego gimnazjum. – Minister zapewnia, że nauczyciele gimnazjów nie stracą pracy, bo będą zatrudnieni przez większe podstawówki lub przejdą do liceów. Pojawić mają się też nowe funkcje: metodyk, doradca zawodowy, nauczyciel wspierający czy asystent wspierającego nauczanie obcokrajowców. Moi koledzy mają jednak ogromne wątpliwości, czy w praktyce zachowają miejsca pracy. Boją się zwolnień. Poza tym szkoda nam tego, co przez wiele lat udało nam się stworzyć. Nauka w większości gimnazjów utrzymywana była naprawdę na bardzo wysokim poziomie. Teraz to, co budowaliśmy, zostanie zburzone i wrócimy do systemu obowiązującego za komuny, który członkowie PiS kiedyś tak bardzo krytykowali. To absurd.

Komentarze 80

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lorencywow / 14 maja 2018 o 04:49
zaklady bukmacherskie w polsce
Avatar
Mama / 7 lipca 2016 o 08:37
I jeszcze kasa na przerobienie tablic i dokumentów ze szkoły podstawowej na powszechną, oby tylko była zmiana ale czy ,,dobra" ?
Avatar
Gość / 5 lipca 2016 o 11:29
chory kraj, wszystko idzie na dno, recytacja i znajomość literatury i historii na pewno przyniesie dobrobyt życiowy i pełnię szczęścia..
Avatar
Gość / 3 lipca 2016 o 12:52
Oczywiście najważniejszy interes dyrektorów gimnazjów, a DZIECI?????? JUŻ wam rodzice 6 latków pokazali, że nie wiecie lepiej od nich. Dbacie tylko o swoją kasę i stołki. Bardzo dobrze że LIKWIDUJĄ GIMNAZJA. Podstawówka 8-letnia i 4 lata LO lub 5 technikum to bardzo dobra zmiana, którą popiera nie tylko PiS, ale również blisko 90% Polaków o rożnych poglądach politycznych.
Avatar
Gość / 3 lipca 2016 o 12:50
w większości wygaszanych gimnazjów można odtworzyć szkoły podstawowe a w niektórych średnie w ten sposób ponad 80% budynków można wykorzystać
Avatar
Gość / 3 lipca 2016 o 12:50
Dla dzieci to korzystna zmiana 8+4
Avatar
Gość / 3 lipca 2016 o 12:50
Bardzo dobra decyzja 8 letnia szkoła podstawowa i 4 letnie liceum, gimnazja należy wygasić w większości to nieudany eksperyment - dzieci musiały za często zmienić szkoły - Zmiana w bardzo dobrym kierunku
Avatar
Gość / 3 lipca 2016 o 12:50
Bardzo dobra zmiana na system 8 + 4
Avatar
Gość / 2 lipca 2016 o 19:30
Zniszczą szkoły które dobrze funkcjonowały. Moja corka z ogromną radością skonczyła podstawówkę i przeszła do gimnazjum. To była szkoła która pozwoliła jej się rozwinąć. dostała tam nową kartę i nikt jej nie szufladkował jak to było w podstawówce. Durna decyzja.........
Avatar
mmm / 2 lipca 2016 o 07:28
Ja też byłam przeciwko gimnazjom, teraz ich bronię. Dlaczego? 17 lat funkcjonowania systemu odsłoniło niedoskonałości, obnażyło wady. Ale też pozwoliło ocenić możliwości i kierunki naprawy sytuacji. Nad tym wszystkim stawia się grubą kreskę, potępia w czambuł i zaczyna od nowa. A przede wszystkim zdać sobie należy sprawę, że to OGROMNE koszty logistyczne. Programy - za które należy zapłacić, podręczniki - też nie za darmo, kształcenie nauczycieli; każda jedna pieczęć urzędowa dla zmienionej nazwy szkoły, zamawiana w mennicy państwowej - kilkaset zł. Do tego bezpłatne wycieczki do miejsc pamięci narodowej - dla każdej klasy, każdego roku. To tylko przykłady. Jedynie laikom zdaje się, że  oszczędności na etatach dyrektorów gimnazjum zrekompensują te wydatki. I teraz pomyślcie sobie, co za te ogromne, miliardowe koszty można byłoby w oświacie naprawić i co o naprawę wzywa:  ZMNIEJSZYĆ liczebność klas -  25 uczniów uważam za max. Zmiany wymagają systemy wychowawcze, zasady współpracy z instytucjami, w każdej szkole powinien być pedagog/psycholog; kształcenie i doskonalenie nauczycieli w ostatnich latach odbywa się z ich prywatnych zasobów – wszystko  wymaga pieniędzy. To, że przeniesie się młodzież z gimnazjum do klasy VII, VIII nie znaczy, że znikną ich trudne zachowania - one pójdą za nimi. W ogóle cała ta reforma pełna jest sprzeczności. Np. dodatkowe godziny historii, wychowanie patriotyczne. Zamiast czego? Nie wiadomo. W klasach jest 30-33 godz. lekcyjnych tygodniowo, coś trzeba zamienić. Ja proponuję religię - 1 godzina wystarczy w zupełności, z doświadczenia wiem, że pod koniec roku zarówno katechetki, jak księża mają problem z wypełnieniem czasu...Albo obowiązkowy wolontariat. Toż to zaprzeczenie idei "dobrowolnej, bezinteresownej pracy na rzecz innych". Każdy przymus budzi opór. Prowadzę wolontariat w szkole, nie mam problemów z organizowaniem akcji i naborem uczestników, ale u mnie nikt nic nie musi. To tylko kilka refleksji na bieżąco.Wiem jedno: od samego mieszania herbata nie staje się słodka.
Ja też byłam przeciwko gimnazjom, teraz ich bronię. Dlaczego? 17 lat funkcjonowania systemu odsłoniło niedoskonałości, obnażyło wady. Ale też pozwoliło ocenić możliwości i kierunki naprawy sytuacji. Nad tym wszystkim stawia się grubą kreskę, potępia w czambuł i zaczyna od nowa. A przede wszystkim zdać sobie należy sprawę, że to OGROMNE koszty logistyczne. Programy - za które należy zapłacić, podręczniki - też nie za darmo, kształcenie nauczycieli; każda jedna pieczęć urzędowa dla zmienionej nazwy szkoły, zamawiana w mennicy państwowej - kilk... rozwiń
Avatar
Lorencywow / 14 maja 2018 o 04:49
zaklady bukmacherskie w polsce
Avatar
Mama / 7 lipca 2016 o 08:37
I jeszcze kasa na przerobienie tablic i dokumentów ze szkoły podstawowej na powszechną, oby tylko była zmiana ale czy ,,dobra" ?
Avatar
Gość / 5 lipca 2016 o 11:29
chory kraj, wszystko idzie na dno, recytacja i znajomość literatury i historii na pewno przyniesie dobrobyt życiowy i pełnię szczęścia..
Avatar
Gość / 3 lipca 2016 o 12:52
Oczywiście najważniejszy interes dyrektorów gimnazjów, a DZIECI?????? JUŻ wam rodzice 6 latków pokazali, że nie wiecie lepiej od nich. Dbacie tylko o swoją kasę i stołki. Bardzo dobrze że LIKWIDUJĄ GIMNAZJA. Podstawówka 8-letnia i 4 lata LO lub 5 technikum to bardzo dobra zmiana, którą popiera nie tylko PiS, ale również blisko 90% Polaków o rożnych poglądach politycznych.
Avatar
Gość / 3 lipca 2016 o 12:50
w większości wygaszanych gimnazjów można odtworzyć szkoły podstawowe a w niektórych średnie w ten sposób ponad 80% budynków można wykorzystać
Avatar
Gość / 3 lipca 2016 o 12:50
Dla dzieci to korzystna zmiana 8+4
Avatar
Gość / 3 lipca 2016 o 12:50
Bardzo dobra decyzja 8 letnia szkoła podstawowa i 4 letnie liceum, gimnazja należy wygasić w większości to nieudany eksperyment - dzieci musiały za często zmienić szkoły - Zmiana w bardzo dobrym kierunku
Avatar
Gość / 3 lipca 2016 o 12:50
Bardzo dobra zmiana na system 8 + 4
Avatar
Gość / 2 lipca 2016 o 19:30
Zniszczą szkoły które dobrze funkcjonowały. Moja corka z ogromną radością skonczyła podstawówkę i przeszła do gimnazjum. To była szkoła która pozwoliła jej się rozwinąć. dostała tam nową kartę i nikt jej nie szufladkował jak to było w podstawówce. Durna decyzja.........
Avatar
mmm / 2 lipca 2016 o 07:28
Ja też byłam przeciwko gimnazjom, teraz ich bronię. Dlaczego? 17 lat funkcjonowania systemu odsłoniło niedoskonałości, obnażyło wady. Ale też pozwoliło ocenić możliwości i kierunki naprawy sytuacji. Nad tym wszystkim stawia się grubą kreskę, potępia w czambuł i zaczyna od nowa. A przede wszystkim zdać sobie należy sprawę, że to OGROMNE koszty logistyczne. Programy - za które należy zapłacić, podręczniki - też nie za darmo, kształcenie nauczycieli; każda jedna pieczęć urzędowa dla zmienionej nazwy szkoły, zamawiana w mennicy państwowej - kilkaset zł. Do tego bezpłatne wycieczki do miejsc pamięci narodowej - dla każdej klasy, każdego roku. To tylko przykłady. Jedynie laikom zdaje się, że  oszczędności na etatach dyrektorów gimnazjum zrekompensują te wydatki. I teraz pomyślcie sobie, co za te ogromne, miliardowe koszty można byłoby w oświacie naprawić i co o naprawę wzywa:  ZMNIEJSZYĆ liczebność klas -  25 uczniów uważam za max. Zmiany wymagają systemy wychowawcze, zasady współpracy z instytucjami, w każdej szkole powinien być pedagog/psycholog; kształcenie i doskonalenie nauczycieli w ostatnich latach odbywa się z ich prywatnych zasobów – wszystko  wymaga pieniędzy. To, że przeniesie się młodzież z gimnazjum do klasy VII, VIII nie znaczy, że znikną ich trudne zachowania - one pójdą za nimi. W ogóle cała ta reforma pełna jest sprzeczności. Np. dodatkowe godziny historii, wychowanie patriotyczne. Zamiast czego? Nie wiadomo. W klasach jest 30-33 godz. lekcyjnych tygodniowo, coś trzeba zamienić. Ja proponuję religię - 1 godzina wystarczy w zupełności, z doświadczenia wiem, że pod koniec roku zarówno katechetki, jak księża mają problem z wypełnieniem czasu...Albo obowiązkowy wolontariat. Toż to zaprzeczenie idei "dobrowolnej, bezinteresownej pracy na rzecz innych". Każdy przymus budzi opór. Prowadzę wolontariat w szkole, nie mam problemów z organizowaniem akcji i naborem uczestników, ale u mnie nikt nic nie musi. To tylko kilka refleksji na bieżąco.Wiem jedno: od samego mieszania herbata nie staje się słodka.
Ja też byłam przeciwko gimnazjom, teraz ich bronię. Dlaczego? 17 lat funkcjonowania systemu odsłoniło niedoskonałości, obnażyło wady. Ale też pozwoliło ocenić możliwości i kierunki naprawy sytuacji. Nad tym wszystkim stawia się grubą kreskę, potępia w czambuł i zaczyna od nowa. A przede wszystkim zdać sobie należy sprawę, że to OGROMNE koszty logistyczne. Programy - za które należy zapłacić, podręczniki - też nie za darmo, kształcenie nauczycieli; każda jedna pieczęć urzędowa dla zmienionej nazwy szkoły, zamawiana w mennicy państwowej - kilk... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 80

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego 2 0

W Lubelskiem mogą pojawić się burze z gradem - ostrzegają meteorolodzy.

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie 0 2

Trwają prace na stadionie przy ul. Kolejowej w Opolu Lubelskim. Właśnie zamontowano i oddano do użytku automatyczny system zraszania murawy. Ułożona jest też warstwa wegetacyjna, lada dzień posiana zostanie trawa. Pozostaje tylko pytanie, czy miejscowa drużyna dostosuje się do poziomu boiska.

Jak działa wirtualne biuro

Jak działa wirtualne biuro 0 0

Przez korzystanie z usług wirtualnego biura rozumie się wynajmowanie od niego adresu do korespondencji, kierowanej do naszej firmy, miejsca do spotkań z naszymi klientami i sali konferencyjnej. Ale to nie jedyne korzyści, wynikające z użytkowania wirtualnego biura!

Azoty podsumowują kwartał. Spadły przychody i zyski

Azoty podsumowują kwartał. Spadły przychody i zyski 2 0

O ponad 90 milionów złotych spadła wysokość przychodów Zakładów Azotowych „Puławy” i spółek zależnych w pierwszym kwartale tego roku. Spadł też zysk, marża i produkcja nawozów. Podobne dane spłynęły z Polic i Kędzierzyna.

Nowe 5 zł na sto lat odzyskania niepodległości. Tyle monet ile Polaków

Nowe 5 zł na sto lat odzyskania niepodległości. Tyle monet ile Polaków 16 0

„100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” to szczególna moneta o nominale 5 zł, którą Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu 22 maja. Bank wybił tyle monet, ilu jest Polaków – 38 424 000 sztuk.

Kto dokończy bibliotekę? Budowa przerwana, wykonawca zbankrutował
Alarm 24

Kto dokończy bibliotekę? Budowa przerwana, wykonawca zbankrutował 1 0

– Przerwano budową biblioteki w Ludwinie. Budynek, który miał być wizytówką gminy i całego pojezierza, stoi i niszczeje – alarmuje nasz Czytelnik. – Wszystko jest pod kontrolą – uspokaja wójt gminy.

Wysokie zaprasza na weekend. Dzień Samorządu Terytorialnego i Dzień Muzealnika
27 maja 2018, 14:00

Wysokie zaprasza na weekend. Dzień Samorządu Terytorialnego i Dzień Muzealnika 0 0

W podzamojskiej wsi Wysokie przy tamtejszej Regionalnej Izbie Pamięci Gminy Zamość już w najbliższy weekend odbędzie się Dzień Samorządu Terytorialnego połączony z XII edycją festynu z okazji Dnia Muzealnika.

Co dalej z Parkiem Ludowym? Prezydent prosi o dodatkowe pieniądze. PiS: Brakuje na szkoły

Co dalej z Parkiem Ludowym? Prezydent prosi o dodatkowe pieniądze. PiS: Brakuje na szkoły 0 10

W czwartek Rada Miasta zdecyduje o losach parku Ludowego, którego odnowa będzie kosztować więcej niż pierwotnie zakładano. Prezydent prosi radnych o dodatkowe pieniądze i nie chce rezygnować z prac w parku. Za to opozycyjni radni PiS nie rezygnują z namawiania prezydenta, by na razie dał sobie spokój.

Nie udzielił pierwszeństwa. Obaj kierowcy trafili do szpitala

Nie udzielił pierwszeństwa. Obaj kierowcy trafili do szpitala 0 0

Dwóch kierowców trafiło do szpitala po tym jak doszło do zderzenia samochodów w Wohyniu.

Lech Wałęsa w Zamościu zachęcał do aktywnego udziału w życiu politycznym [zdjęcia]
galeria

Lech Wałęsa w Zamościu zachęcał do aktywnego udziału w życiu politycznym [zdjęcia] 6 19

Były prezydent Polski Lech Wałęsa kontynuuje spotkania z mieszkańcami województwa lubelskiego. W poniedziałek był w Puławach, we wtorek w Zamościu a w środę wybiera się do Werbkowic (godz. 16, Gminny Ośrodek Kultury).

Bank odmówił kredytu? Wybierz jedną z wielu propozycji pożyczek pozabankowych!

Bank odmówił kredytu? Wybierz jedną z wielu propozycji pożyczek pozabankowych! 0 0

Rynek produktów finansowych nieustannie poszerza swoją ofertę, więc coraz większa grupa osób może skorzystać z różnego rodzaju pożyczek i kredytów. Przede wszystkim nie ma ograniczenia do usług bankowych, które tak naprawdę są dostępne jedynie dla wąskiego grona z dobrą historią kredytową i oczywiście zdolnością kredytową. Pożyczki pozabankowe okazują się niejednokrotnie jedynym ratunkiem w sytuacji kryzysu finansowego i przy konieczności ubiegania się o zastrzyk finansowy.

Dawid Dzięgielewski (Motor): Kibicom należy się awans

Dawid Dzięgielewski (Motor): Kibicom należy się awans 0 3

ROZMOWA Z Dawidem Dzięgielewskim, piłkarzem Motoru Lublin

Zdenerwował się w urzędzie, wychodząc wybił dziurę w drzwiach. Trafił do aresztu

Zdenerwował się w urzędzie, wychodząc wybił dziurę w drzwiach. Trafił do aresztu 15 2

33-latek tak bardzo zdenerwował się w urzędzie, że wychodząc wybił w drzwiach dziurę pięścią.

Tomaszów Lubelski: 397. rocznica nadania przywileju lokacyjnego
27 maja 2018, 9:00

Tomaszów Lubelski: 397. rocznica nadania przywileju lokacyjnego 0 0

Msza i odsłonięcie Kolumny Pamięci na terenie Drogi Krzyżowej przy kościele pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Tomaszowie Lubelskim – tak wyglądać będą uroczystości 397. rocznicy podpisania Przywileju Lokacyjnego miasta.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!