niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Koniec z parkowaniem na chodniku. Miasto szykuje "blokady"

Dodano: 11 marca 2018, 14:25
Autor: Dominik Smaga

Miasto ustawi wzdłuż jezdni słupki uniemożliwiające kierowcom wjazd na chodnik i nielegalne parkowanie. Te przeszkody pojawią się w centrum Lublina. Prezydent miasta już poprosił radnych o zarezerwowanie pieniędzy na ten cel. Oprócz słupków będą też donice.

Na chodnikach zawłaszczonych przez kierowców pieszy staje się intruzem. Samochody zostawiają nieraz tak mało miejsca, że nie da się przejść z wózkiem dziecięcym lub przejechać na wózku inwalidzkim i trzeba korzystać... z jezdni. Bywa, że nawet pieszemu trudno się przecisnąć między maską samochodu a ścianą.

Cierpią też same chodniki, bo pod ciężarem samochodów łamią się betonowe płyty. Tak jest chociażby na ul. Peowiaków, gdzie w zeszłym roku wymieniono połamane płyty, a nowe też już pękają i zaczęły się ruszać. Wojna z kierowcami łamiącymi tu przepisy jest walką z wiatrakami, bo czasem jakiś kierowca dostanie mandat od Straży Miejskiej, ale zdarza się to rzadko. Mandaty wypisane tu w zeszłym tygodniu przez strażników można policzyć na palcach jednej ręki, więc niewiele to daje.

– Straż Miejska jest w stanie ukarać małą część kierowców. Musiałaby tam stać cały czas. Jedynym skutecznym sposobem byłoby zamontowanie słupków – mówił nam Krzysztof Lipka z nieformalnej grupy Pieszy Lublin, gdy pod koniec stycznia zajmowaliśmy się problemem chodników niszczonych samochody. Wtedy miejscy urzędnicy pytani o montaż słupków odpowiadali, że „pomyślą nad tym” i że decyzja zapadnie „za dwa, trzy miesiące”.

Decyzja właśnie zapadła. Prezydent poprosił miejskich radnych o 200 tys. zł na ustawienie słupków przy głównych ulicach śródmieścia.

– Chcemy je ustawić przy Krakowskim Przedmieściu, Chopina, Okopowej, Mościckiego, Solnej, Orlej, Konopnickiej, Narutowicza, Strażackiej, Ochotniczej, Lipowej, Skłodowskiej, Peowiaków, Zamojskiej, Bernardyńskiej, Radziszewskiego i Wieniawskiej – wylicza Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

Łatwo zauważyć, że prawie wszystkie wspomniane ulice znajdują się w Strefie Płatnego Parkowania, gdzie zdarza się, że kierowcy parkują poza wyznaczonymi, płatnymi miejscami. Słupki mają im to uniemożliwić.

– Cieszymy się, że urząd zauważył problem i podjął działania – komentuje Krzysztof Lipka z grupy Pieszy Lublin. – Postaramy się pomóc urzędnikom i wskażemy najbardziej newralgiczne miejsca z punktu widzenia pieszych. Mamy też nadzieję, że w niektórych miejscach oprócz słupków uda się wprowadzić np. ławki albo donice z roślinami.

I rzeczywiście, ławki i donice też mają się pojawić. Osobne pieniądze na ten cel zarezerwowało Biuro Miejskiego Architekta Zieleni, które już w zeszłym roku z powodzeniem zastosowało to rozwiązanie m.in. przy ul. Sądowej przed I Urzędem Skarbowym, gdzie kierowcy notorycznie zastawiali chodnik, bo zamiast zgodnie ze znakami parkować równolegle do krawężnika, parkowali skośnie. Po ustawieniu donic i ławek problem zniknął.

ka
AndRZ
eer
(51) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ka
ka (12 marca 2018 o 17:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Centrum już i tak jest zakorkowane" -- więc zaprośmy do centrum jeszcze więcej samochodów. Genialne!
Rozwiń
AndRZ
AndRZ (12 marca 2018 o 15:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
najszybciej możnaby udrożnić chodniki w miastach z poziomu centralnego - przyjąć przepisy, zgodnie z którymi zostawienie auta na chodniku oznacza zgodę właściciela na chodzenie po tym aucie przez pieszych
Rozwiń
eer
eer (12 marca 2018 o 14:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szkoda że durni urzędnicy tak projektują infrastrukturę, że wręcz zachęcają i przyzwyczajają ludzi do tego że chodnik służy do parkowania. Np. niedawno był remont narutowicza i zamiast zrobić dodatkowy pas do parkowania z 1 strony, to zostawili szerszy chodnik, zajęty nonstop przez auta
Rozwiń
q
q (12 marca 2018 o 14:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gonić buractwo parkujące po chodnikach
Rozwiń
Gość
Gość (12 marca 2018 o 12:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Dobry gospodarz już dawno zrobiłby parking podziemny pod placem Litewskim ale nasz prywatyzator to żaden gospodarz, to mierny polityk który zbudował bubel z wodotryskami, pewnie ma jakiś kompleks męskości...
  Dobry gospodarz przede wszystkim racjonalnie zarzadza środkami finansowymi. Budowa podziemnego parkingu pod Litewskim to byłby koszt kulkuset baniek (i ze 2 lata babrania). Wywalenie takiego szmalu po to, aby zrobić kilkaset miejsc do parkowania to byłaby dopiero niegospodarność.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (51)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!