niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Konsultant wojewódzki o aborcji: Obecne przepisy to dobre rozwiązanie

Dodano: 22 września 2016, 06:36

SONDA
Liczba głosów: 2352

Czy trzeba zaostrzyć przepisy aborcyjne w Polsce?

10.03 %
Tak, aborcja powinna być karalna w każdym przypadku
86.31 %
Nie, kobieta powinna mieć prawo do aborcji w pewnych sytuacjach
3.66 %
Trudno powiedzieć

– Niech nas zobaczą! – apelują organizatorzy „czarnego protestu”. Przyjście do pracy w czarnych ubraniach ma być wyrazem sprzeciwu wobec próby zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Bo w czwartek posłowie mają zająć się dwoma obywatelskimi projektami zmieniającymi prawo – jeden liberalizuje obowiązujące przepisy dotyczące aborcji, drugi drastycznie je zaostrza

Obecnie polskie prawo dopuszcza aborcję, jeśli płód jest ciężko i nieodwracalnie upośledzony, a także gdy ciąża jest zagrożeniem dla życia lub zdrowia matki. Ciążę można także usunąć kiedy jest wynikiem przestępstwa np. gwałtu.

Projekt ustawy autorstwa Fundacja Pro-Prawo do Życia i Instytutu Ordo Iuris zakłada zniesienie tych trzech wyjątków. Co więcej – wprowadza kary. Za spowodowanie śmierci dziecka poczętego będzie grozić od 3 miesięcy do 5 lat więzienia, a za nieumyślne spowodowanie śmierci – do 3 lat.

– Ten projekt skazuje kobiety na tortury – przekonuje posłanka Joanna Mucha (PO). – Kobieta, która poroni, zamiast opieki medycznej i psychologa będzie miała na głowie prokuratora, który będzie sprawdzał czy poronienie nie było wywołane celowo – tłumaczy. I dodaje: – W przypadku ciąży pozamacicznej lekarz nie będzie mógł podjąć żadnej interwencji, mimo że wiadomo, że prowadzi ona do krwotoku. Będzie mógł reagować dopiero w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia.

– Jestem i zawsze byłem za życiem. Tak zostałem wychowywany, takie są moje wartości. Nie biorę pod uwagę żadnych wyjątków. Podczas debaty w sejmie jako parlamentarzysta również się za nim opowiem – stwierdza poseł Sylwester Tułajew (PiS). – Nie ma jednak dyscypliny partyjnej, w związku z czym każdy poseł PiS zagłosuje zgodnie ze swoim sumieniem – dodaje.

Zdaniem dr hab. n.med. Marka Gogacza, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie położnictwa i ginekologii, aktualnie obowiązujące przepisy są dobrym rozwiązaniem, bo dają wybór.

– Z jednej strony lekarz może odmówić wykonania aborcji powołując się na klauzulę sumienia, z drugiej wybór ma też pacjentka. Nie każda kobieta, mimo że ma prawo do aborcji w tych trzech przypadkach, decyduje się na to – mówi dr hab. Marek Gogacz.

Konsekwencją wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji będzie też to, że lekarze nie będą chcieli wykonywać badań prenatalnych.

– Jeśli projekt ustawy przewiduje karę więzienia za spowodowanie poronienia, również nieumyślnie, to lekarze nie będę ryzykować wykonując bardziej inwazyjne badania prenatalne. Poza tym i tak stracą one sens, bo mimo wykrycia wad genetycznych aborcja byłaby zabroniona – tłumaczy Gogacz.

# czarnyprotest

Tysiące Polek i Polaków ubrało się w środę do pracy na czarno. Inicjatorem akcji „Czarny protest” jest Partia Razem, która zachęca by każdy, kto jest przeciwnikiem zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej ubrał się na czarno, zrobił zdjęcie i udostępnił je na swoim profilu na Facebooku. W akcję zaangażowały się zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

W czwartek Partia Razem wzywa do demonstracji przed Sejmem (godz. 17-19). Organizatorki apelują o przyjście pod Sejm w czarnych ubraniach.

– Jeśli ustawa całkowicie zakazująca aborcji zacznie obowiązywać to postawiłoby to Polskę obok krajów spoza naszego kręgu cywilizacyjnego jak np. Salwador – przekonuje posłanka Joanna Mucha (PO). Na zdjęciu z posłanką Małgorzatą Kidawą-Błońską podczas środowej konferencji prasowej
– Jeśli ustawa całkowicie zakazująca aborcji zacznie obowiązywać to postawiłoby to Polskę obok krajów spoza naszego kręgu cywilizacyjnego jak np. Salwador – przekonuje posłanka Joanna Mucha (PO). Na zdjęciu z posłanką Małgorzatą Kidawą-Błońską podczas środowej konferencji prasowej

Jak zagłosują posłowie?

WIDEO

Czytaj więcej o: polityka Sejm aborcja
gość
gość
joasia
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gość
gość (22 września 2016 o 10:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cóż, powyższa sonda w sprawie zaostrzenia przepisów aborcyjnych mówi sporo... ale znajda się "naprawiacze" świata za wszelką cenę, niebaczni na to, że - jak historia uczy, takie "naprawianie" ZAWSZE niesie za soba bardzo dużo zła. Ale oni nawet nie zauważą tego w swojej głupocie (jak nazwać człowieka, który nie potrafi uświadomić sobie rzeczywistości go otaczającej?), oni zawsze wiedzą lepiej, ich sumienia - w ich mniemaniu - pozostają czyste. A, co też warte podkreslenia - ci deklarujący nieprzejednane stanowisko w sprawie poparcia zaostrzenia tych przepisów, co gorsza - decydujący o takim zaostrzeniu, przecież w większości przypadkow NIE BĘDĄ PONOSILI konsekwencji takiego "poprawiania"... bowiem - ach, jak łatwo "naprawiać" świat cudzym kosztem...
Rozwiń
gość
gość (22 września 2016 o 10:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Osoby które ukończyły 50 lat nie powinny mieć prawa głosu
Jak i ty w wielu sprawach. Bo widzisz, nie wiek - a umiejetnośc MYŚLENIA jest najważniejsza... aleś ty jeszcze do tej myśli nie dorósł.
Rozwiń
joasia
joasia (22 września 2016 o 08:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Im się wydaję, że jak aborcja będzie legalna to wszystkie kobiety zaczną się masowo skrobać. Ja jestem matką 5 dzieci i żadnego z nicj nie pozbyłabym się dla własnej wygody, ale gdybym zaszła teraz w ciążę i okazałoby się, że płód zagraża mojemu życiu to z pewnością nie skazałabym na sieroctwo moich dzieci, które kocham nad życie, tylko wybrałbym aborcję
Rozwiń
Gość
Gość (22 września 2016 o 08:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Osoby które ukończyły 50 lat nie powinny mieć prawa głosu
Rozwiń
Hmm
Hmm (22 września 2016 o 08:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proponuję,  wysłać zdjęcia nieuleczalnie chorych dzieci oraz rachunki za leki, rehabilitację i wszystko co się z tym wiąże!  Hipokryci!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!