Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 września 2009 r.
19:52
Edytuj ten wpis

Kontrowersyjna metoda leczenia bezpłodności zaprezentowana w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora (tom)
0 19 A A

Jeśli porównamy naprotechnologię i in vitro, to naprotechnologia ma przyszłość. To właśnie ta metoda dociera do przyczyn niepłodności – mówił prof. Thomas Hilgers, jej twórca. Przez weekend w Lublinie trwała konferencja poświęcona naprotechnologii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To mało znana w Polsce, ale powszechna w Irlandii i w Stanach Zjednoczonych metoda leczenia niepłodności. Jest jednak krytykowana przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne jako nieskuteczna, ale popierana przez Kościół.

W przeciwieństwie do in vitro, ta metoda nie polega na sztucznym zapłodnieniu, ale leczeniu niepłodności.

– Naprotechnologia jest metodą leczenia, nie sztucznej produkcji embrionów. Jej skuteczność jest nawet 3 razy wyższa niż in vitro. Poza tym diagnozuje i leczy ona schorzenia: nieprawidłowości szyjki macicy, stany zapalne, torbiele jajnikowe, zaburzenia funkcji jajników, zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), depresję poporodową, skłonności do raka i poronień, itp. – mówią jej zwolennicy.

W Lublinie powstaje, jako jedna z pierwszych w Polsce, klinika leczenia niepłodności metodą naprotechnologii. Jej założyciel dr Maciej Barczentewicz twierdzi, że jest ona skuteczniejsza od in vitro. Podaje przykład Irlandii, gdzie ponad połowie kobiet leczonych tą metodą udało się zajść w ciążę. Skuteczność in vitro wynosi 35-40 proc.

Kongres o naprotechnologii zbiegł się z dyskusją na temat zakazu stosowania sztucznego zapłodnienia, która toczyła w zeszłym tygodniu w Sejmie. Kościół sprzeciwia się tej metodzie.

– Nie należy jednak potępiać osób, które decydują się na in vitro i dzieci poczętych w wyniku tej metody – powiedział podczas mszy odprawionej dla uczestników lubelskiej konferencji abp Józef Życiński, metropolita lubelski. Dodał, że nie wolno zapominać, że cel nie uświęca środków.

Na świecie jest około 400 lekarzy przeszkolonych w zakresie naprotechnologii. W Polsce do 2008 roku tylko jeden lekarz pracował tą metodą. Aktualnie szkoli się 11 lekarzy i 20 instruktorów. Badania wszystkich leczonych w Lublinie kobiet przesyłane są do USA i tam analizowane przez specjalistów naprotechnologii.

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ad vocem / 8 lutego 2010 o 08:16
Gość napisał:
Po pierwsze kto ci powiedział, ze daje więskze nadzieje niż in vitro? Ksiądz czy katolicki ginekolog?
Najbardziej skuteczną a jednocześnie nie tanią metodą jest nadal in vitro i nadal tak będzie.

Chyba najbardziej dochodową bo co do skutecznosci to można długo dyskutować!!! Tu chodzi o to, ze społeczeństwo jest omamione przez lekarzy którzy upatruja w in vitro tylko zysków!!! Jeżeli ludzie nie mają nic do wyboru a pragną dziecka to łapią sie ostatniej deski ratunku nie zawsze właściwej i skutecznej!!!

Chyba najbardziej dochodową bo co do skutecznosci to można długo dyskutować!!! Tu chodzi o to, ze społeczeństwo jest omamione przez lekarzy którzy upatruja w in vitro tylko zysków!!! Jeżeli ludzie nie mają nic do wyboru a pragną dziecka to łapią sie ostatniej deski ratunku nie zawsze właściwej i skutecznej!!! rozwiń
Avatar
ad vocem / 8 lutego 2010 o 08:13
ala napisał:
Kobieta sprowadzona do roli małpy , gdzie samiec po wyglądzie jej genitaliów wie kiedy jest płodna. To jest właśnie stosunek samców w sukienkach do kobiet.

Aleś ty głupia!!! Kobieta sprowadzona do roli małpy...!!! Choć głupota twa jest porażajac to nie zycze Ci tego abyś musiała przechodzic przez upokorzenie zwiazane z in vitro!!! Tam to dopiero człowiek jest poniżony jak facet musi iść do kibla w szpitalu i oddać nasienie oglądajac przy tym "Swierszczyki"!!!

Aleś ty głupia!!! Kobieta sprowadzona do roli małpy...!!! Choć głupota twa jest porażajac to nie zycze Ci tego abyś musiała przechodzic przez upokorzenie zwiazane z in vitro!!! Tam to dopiero człowiek jest poniżony jak facet musi iść do kibla w szpitalu i oddać nasienie oglądajac przy tym "Swierszczyki"!!! rozwiń
Avatar
Gość / 14 września 2009 o 16:54
kaku napisał:
A która jest skuteczna we wszystkich przypadkach?????????
Niestety nie ma takiej, więc czemu obśmiewać coś co daje dużo większe nadzieje niż in vitro?



Po pierwsze kto ci powiedział, ze daje więskze nadzieje niż in vitro? Ksiądz czy katolicki ginekolog?
Najbardziej skuteczną a jednocześnie nie tanią metodą jest nadal in vitro i nadal tak będzie.
Avatar
kaku / 14 września 2009 o 13:40
Gość napisał:
Jak do tej pory to jednynie kręgi związane z KK potwierdzają skuteczność tej metody więc nie byłabym aż taką optymistką.
Oczywiście kto chce mieć dziecko a kogo nie stać na in vitro może próbować, sądzę jednak, że nie wie wszystkich przypadkach niepłodności ta metoda jest skuteczna.

A która jest skuteczna we wszystkich przypadkach?????????
Niestety nie ma takiej, więc czemu obśmiewać coś co daje dużo większe nadzieje niż in vitro?
Avatar
Gość / 14 września 2009 o 11:48
Jak do tej pory to jednynie kręgi związane z KK potwierdzają skuteczność tej metody więc nie byłabym aż taką optymistką.
Oczywiście kto chce mieć dziecko a kogo nie stać na in vitro może próbować, sądzę jednak, że nie wie wszystkich przypadkach niepłodności ta metoda jest skuteczna.
Avatar
KK / 14 września 2009 o 11:39
CZAS XXI WIEK MIEJSCE ŚRODKOWA EUROPA REPUBLIKA KATOLICKA W SKRÓCIE ZWANA TALIBANEM PÓŁNOCY ŁECH ŁECH ŁECH ,TRZYMAĆ TAK DALEJ
Avatar
STYX / 14 września 2009 o 11:35
Życiński ma typowe wąskie usteczka charakterystyczne dla ludzi fałszywych !!! Ale nawet jakby miał wary niczym Kunta Kinte to bym typka nienawidził bo generalnie nie lubie watykańczyków !
Avatar
audi / 14 września 2009 o 11:34
Tendencyjny tytuł: dlaczego niby ta metoda jest "kontrowersyjna"?
Na czym polegają te kontrowersje oprócz tego, że autor ma wrodzoną awersję do tego, co jest moralne i akceptowane przez Kościół (chociaż bardziej skuteczne niż in vitro)?
Avatar
pp / 14 września 2009 o 11:29
Czytałem o tej metodzie jakiś czas temu. Myslałem, kiedy przyjdzie do nas.
Nie widzę powodu, żeby negować metodę leczenia, tylko dlatego, że ksiądz mówi, że jest moralna, a ktoś inny, kto nie czytał wyników badań tej metody pisze, że jest mało skuteczna. Fakty mówią same za siebie. Nie jesteśmy już pionierami w tej metodzie. Ona się sprawdza.
Pozdrawiam.
Avatar
Gość / 14 września 2009 o 10:13
Gość napisał:
Czy ci się podoba czy nie masz dni płodne i nie płodne.



Jak bierzesz pigułki to nie masz.
Avatar
ad vocem / 8 lutego 2010 o 08:16
Gość napisał:
Po pierwsze kto ci powiedział, ze daje więskze nadzieje niż in vitro? Ksiądz czy katolicki ginekolog?
Najbardziej skuteczną a jednocześnie nie tanią metodą jest nadal in vitro i nadal tak będzie.

Chyba najbardziej dochodową bo co do skutecznosci to można długo dyskutować!!! Tu chodzi o to, ze społeczeństwo jest omamione przez lekarzy którzy upatruja w in vitro tylko zysków!!! Jeżeli ludzie nie mają nic do wyboru a pragną dziecka to łapią sie ostatniej deski ratunku nie zawsze właściwej i skutecznej!!!

Chyba najbardziej dochodową bo co do skutecznosci to można długo dyskutować!!! Tu chodzi o to, ze społeczeństwo jest omamione przez lekarzy którzy upatruja w in vitro tylko zysków!!! Jeżeli ludzie nie mają nic do wyboru a pragną dziecka to łapią sie ostatniej deski ratunku nie zawsze właściwej i skutecznej!!! rozwiń
Avatar
ad vocem / 8 lutego 2010 o 08:13
ala napisał:
Kobieta sprowadzona do roli małpy , gdzie samiec po wyglądzie jej genitaliów wie kiedy jest płodna. To jest właśnie stosunek samców w sukienkach do kobiet.

Aleś ty głupia!!! Kobieta sprowadzona do roli małpy...!!! Choć głupota twa jest porażajac to nie zycze Ci tego abyś musiała przechodzic przez upokorzenie zwiazane z in vitro!!! Tam to dopiero człowiek jest poniżony jak facet musi iść do kibla w szpitalu i oddać nasienie oglądajac przy tym "Swierszczyki"!!!

Aleś ty głupia!!! Kobieta sprowadzona do roli małpy...!!! Choć głupota twa jest porażajac to nie zycze Ci tego abyś musiała przechodzic przez upokorzenie zwiazane z in vitro!!! Tam to dopiero człowiek jest poniżony jak facet musi iść do kibla w szpitalu i oddać nasienie oglądajac przy tym "Swierszczyki"!!! rozwiń
Avatar
Gość / 14 września 2009 o 16:54
kaku napisał:
A która jest skuteczna we wszystkich przypadkach?????????
Niestety nie ma takiej, więc czemu obśmiewać coś co daje dużo większe nadzieje niż in vitro?



Po pierwsze kto ci powiedział, ze daje więskze nadzieje niż in vitro? Ksiądz czy katolicki ginekolog?
Najbardziej skuteczną a jednocześnie nie tanią metodą jest nadal in vitro i nadal tak będzie.
Avatar
kaku / 14 września 2009 o 13:40
Gość napisał:
Jak do tej pory to jednynie kręgi związane z KK potwierdzają skuteczność tej metody więc nie byłabym aż taką optymistką.
Oczywiście kto chce mieć dziecko a kogo nie stać na in vitro może próbować, sądzę jednak, że nie wie wszystkich przypadkach niepłodności ta metoda jest skuteczna.

A która jest skuteczna we wszystkich przypadkach?????????
Niestety nie ma takiej, więc czemu obśmiewać coś co daje dużo większe nadzieje niż in vitro?
Avatar
Gość / 14 września 2009 o 11:48
Jak do tej pory to jednynie kręgi związane z KK potwierdzają skuteczność tej metody więc nie byłabym aż taką optymistką.
Oczywiście kto chce mieć dziecko a kogo nie stać na in vitro może próbować, sądzę jednak, że nie wie wszystkich przypadkach niepłodności ta metoda jest skuteczna.
Avatar
KK / 14 września 2009 o 11:39
CZAS XXI WIEK MIEJSCE ŚRODKOWA EUROPA REPUBLIKA KATOLICKA W SKRÓCIE ZWANA TALIBANEM PÓŁNOCY ŁECH ŁECH ŁECH ,TRZYMAĆ TAK DALEJ
Avatar
STYX / 14 września 2009 o 11:35
Życiński ma typowe wąskie usteczka charakterystyczne dla ludzi fałszywych !!! Ale nawet jakby miał wary niczym Kunta Kinte to bym typka nienawidził bo generalnie nie lubie watykańczyków !
Avatar
audi / 14 września 2009 o 11:34
Tendencyjny tytuł: dlaczego niby ta metoda jest "kontrowersyjna"?
Na czym polegają te kontrowersje oprócz tego, że autor ma wrodzoną awersję do tego, co jest moralne i akceptowane przez Kościół (chociaż bardziej skuteczne niż in vitro)?
Avatar
pp / 14 września 2009 o 11:29
Czytałem o tej metodzie jakiś czas temu. Myslałem, kiedy przyjdzie do nas.
Nie widzę powodu, żeby negować metodę leczenia, tylko dlatego, że ksiądz mówi, że jest moralna, a ktoś inny, kto nie czytał wyników badań tej metody pisze, że jest mało skuteczna. Fakty mówią same za siebie. Nie jesteśmy już pionierami w tej metodzie. Ona się sprawdza.
Pozdrawiam.
Avatar
Gość / 14 września 2009 o 10:13
Gość napisał:
Czy ci się podoba czy nie masz dni płodne i nie płodne.



Jak bierzesz pigułki to nie masz.
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem 0 3

Przez całe wakacje lubelscy restauratorzy mają organizować imprezy walcząc o miejsce na liście lokali polecanych turystom przez władze miasta. Wczoraj rozpoczął się nabór chętnych do tej rywalizacji. Każdy, kto przejdzie do drugiego etapu, będzie musiał zorganizować własne, otwarte wydarzenie.

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm 6 1

Ten wyjazd do Warszawy to była dla nas nagroda, którą nam odebrano – mówią Mateusz Sroka i Adam Sygocki, posłowie tegorocznego XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy w środę w Lublinie zorganizowali konferencję prasową w tej sprawie. Kancelaria Sejmu odwołała posiedzenie młodych parlamentarzystów, przekładając je z 1 czerwca na wrzesień.

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości"

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości" 2 6

– To zaklinanie rzeczywistości – tak mama siódmoklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie komentuje list do rodziców wystosowany przez minister edukacji narodowej. Anna Zalewska pisze w nim, że rekrutacja do zdublowanych klas pierwszych szkół średnich „nie spowoduje istotnych problemów”.

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 1 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 0 1

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 74 6

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 4

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 24

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 2 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 47 7

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 49 10

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!