piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Kontrowersyjny pomysł lubelskiej lewicy przeciwko podwyżkom cen

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 czerwca 2009, 21:11
Autor: Dominik Smaga

Woda, odbiór ścieków, czynsze komunalne, wywóz śmieci i ciepło powinny w przyszłym roku kosztować tyle samo, co w tym - twierdzą miejscy radni lewicy. I chcą zamrożenia cen. Mimo że prawo nie daje takiej możliwości.

- Popatrzmy, co się dzieje w tym biednym mieście: spada zatrudnienie, jest kryzys, dochody lublinian są jedne z najniższych w Polsce, a opłaty jedne z wyższych - mówi Jan Gąbka, radny lewicy, jeden z autorów projektu uchwały zamrażającej ceny usług komunalnych na cały przyszły rok.

Na listę tego, co w 2010 r. zdrożeć nie powinno, lewica wpisała dostawy wody i odprowadzenie ścieków, czynsze w lokalach komunalnych, wywóz odpadów i energię cieplną. Projekt może być głosowany na najbliższej sesji Rady Miasta.

- Czy rozmawialiśmy o jego poparciu z innymi klubami? Nie. Nie widzę powodu, żebym miał kogoś przekonywać do tak oczywistych rzeczy - mówi Gąbka.

Powodzenie pomysłu zależy od tego, jak zachowa się największy klub rady - Prawo i Sprawiedliwość, z którym lewica pozostaje w nieformalnej koalicji. Ale PiS nie ma jednoznacznego zdania w tej sprawie. Za to ma mnóstwo wątpliwości.

- Zastanawialiśmy się, czy taka uchwała jest prawnie dopuszczalna - przyznaje Zdzisław Drozd, radny PiS. - Bo przecież nie na wszystkie ceny mamy wpływ jako rada - dodaje.

Sztandarowym przykładem są stawki za wodę i ścieki. Propozycja nowej taryfy wychodzi co roku od Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Radni mogą ją odrzucić, MPWiK może złożyć ponownie te same stawki. Jeśli w określonym terminie rada nie zatwierdzi żadnej propozycji, to i tak wchodzą w życie ceny zaproponowane przez MPWiK. Takie jest prawo. Podobnie jest z opłatami za ciepło: ceny proponuje Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i wchodzą one w życie po zatwierdzeniu przez Urząd Regulacji Energetyki. A rada nie ma nic do tego.

Lewicowy projekt jasno wskazuje, kto ma pilnować, by ceny nie rosły. A wskazuje na prezydenta Lublina.

- Przecież MPWiK i LPEC są spółkami miejskimi podległymi prezydentowi, który może przyjrzeć się ich cennikom - twierdzi Gąbka.

Jeszcze inaczej jest w przypadku wywozu śmieci. Rada narzuca jedynie maksymalne ceny za poszczególne kontenery, a firmy, wywozowe mogą same ustalać opłaty pilnując, by tego pułapu nie przekroczyć. Te spółki, które maksymalnego progu nie osiągnęły będą mogły zrównać z nim swe opłaty, a na to prezydent już nic nie poradzi, bo nie są to spółki miejskie.

- Chodziło nam o opłaty za przyjęcie śmieci na wysypisko, poprawimy to - broni się Gąbka.

W sprawie czynszów PiS jest skłonny do rozmów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Spoleczniak
TW Edek
Andzej
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Spoleczniak
Spoleczniak (18 czerwca 2009 o 09:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No rzeczywiscie kazda proba ograniczenia podwyzek jest KONTROWERSYJNA!!!!!!! ale jak sie podwyza i ludzie pozniej nie maja za co kupic jedzenia to jest NORMA!!! juz w tym kraju wszystko co normalne nie jest normalne tylko normalne jest kontrowersyjne.
Rozwiń
TW Edek
TW Edek (18 czerwca 2009 o 06:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proponuje protest przeciwko pogodzie. Też jest wystarczająca populistyczny i z pewnością wiele da.
Podwyżki to fakt. Tylko metoda protestu nic nie zmieni. A kto chciał integracji w eurosojuzem? To teraz macie. To co się dzieje na rynku jest w dużej mierze wynikiem procesów globalizacyjnych. Potrzeba zmienić politykę w wielu kwestiach a nie demonstrować bez sensu.
Rozwiń
Andzej
Andzej (18 czerwca 2009 o 00:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[url="http://www.zemsta-za-zdrade.com/?id=38aba935"]http://www.zemsta-za-zdrade.com/?id=38aba935[/url]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!