niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Kościół chce milionów od miasta za przejęte ziemie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 lutego 2013, 18:02
Autor: Dominik Smaga

Odszkodowanie będzie płacić najprawdopodobniej miasto, ale nie ma jeszcze ostatecznej decyzji, skąd
Odszkodowanie będzie płacić najprawdopodobniej miasto, ale nie ma jeszcze ostatecznej decyzji, skąd

Kilkumilionowego odszkodowania chce Kościół od prezydenta za ziemie w pobliżu ul. Nałęczowskiej. Część gruntów ma być zwrócona w naturze.

Kościół ma już prawomocną decyzję stwierdzającą nieważność nacjonalizacji gruntu przed ponad 60 laty. W sierpniu 1949 r. ówczesne Ministerstwo Przemysłu Lekkiego wprowadziło przymusowy zarząd państwowy nad Cegielnią "Rekord”. W 1950 r. minister wydał orzeczenie o przejęciu cegielni na własność państwa.

Zakład znajdował się w miejscowości Rury Brygidkowskie na terenie gminy Konopnica. Teraz jest to część Lublina, a dokładnie okolice ul. Nałęczowskiej, Morwowej i Wojciechowskiej. Znajdują się tu m.in. baraki socjalne, sklepy, myjnia, parking, czy też jezdnia ul. Morwowej.
Po kilkudziesięciu latach orzeczenie o nacjonalizacji zostało unieważnione na mocy decyzji Ministerstwa Gospodarki. – Ta decyzja jest prawomocna. Kwestia roszczeń z tym związanych należy teraz do parafii archidiecezjalnej – wyjaśnia Małgorzata Zdunek, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem w Urzędzie Miasta.

Parafia wystąpiła już do miasta z żądaniem zwrotu części nieruchomości w naturze. Cała nieruchomość ma około 4 ha powierzchni, ale większości nie da się zwrócić. – Najwyżej jedną trzecią. Nie możemy zwrócić np. drogi lub gruntów obciążonych prawem użytkowania wieczystego – mówi Zdunek.

Za pozostałe nieruchomości Kościół wystąpił o odszkodowanie. Nieoficjalnie mowa o kwocie sięgającej nawet 4 milionów złotych.

Odszkodowanie będzie płacić najprawdopodobniej miasto, ale nie ma jeszcze ostatecznej decyzji, skąd mają pochodzić pieniądze na ten cel. Ratusz wystosował w tej sprawie oficjalne pismo do Prokuratorii Generalnej, instytucji powołanej do reprezentowania Skarbu Państwa. Na razie czeka na odpowiedź.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
MERJKOPP
mewa
school annelsog
(43) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

MERJKOPP
MERJKOPP (28 lutego 2013 o 10:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KTOŚ MĄDRY DOBRZE POWIEDZIAŁ,JEST KOŚCIÓŁ CZYLI WIERNI I HIERARACHIA I NAZYWANIE HIERARCHI KOŚCIOŁEM JEST WYPACZENIEM!!TO PANOWIE I PANIE W SUKMANACH ŻĄDAJĄ KASY OD PAŃSTWA A NIE WIERNII!!!JAKI TO K....KOŚCIÓŁ!!OWSZEM W CHOREJ POLSCE WIERNI MAJĄ GÓW...DO GADANIA,O NICZYM NIE DECYDUJĄ!KLER OBŁUDNY I DESPOTYCZNY WSPÓLNIE Z BEZMÓZGOWYMI I BEZCZLENYMI POLITYKAMI OKRADA PAŃSTWO I NARÓD Z NIERUCHOMOŚCI, PIENIĘDZY PUBLICZNYCH I TO JEST DRAŃSTWO DO KWADRATU!!NIE MÓWCIE WIĘC,ŻE TO KOŚCIÓŁ ŻĄDA!!
Rozwiń
mewa
mewa (28 lutego 2013 o 10:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak misto im oddaje majatki nich oddadza co od miajta przez te 60 lat brali tz panstwo im placilo na fundusz koscielny z oddsetkami tak samo jak oni sie domagaja
Rozwiń
school annelsog
school annelsog (28 lutego 2013 o 08:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kiedyś zabrali ale przez lata kościół był finansowany środkami z budżetu państwa za te utracone nieruchomości.Kiedy skończy się żerowanie ?Przecież już dziś wiadomo że więcej dostali niż utracili.Jak to się ma dziś do tego odpisu z podatku i porozumień zawartych przez Boniego?
Rozwiń
Michał
Michał (28 lutego 2013 o 08:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zabrali muszą oddać,takie jest prawo któro jest po stronie kościoła i taki zapadł wyrok Sądu polskiego! Miałem wykupić Piano ale dobrze że tego nie zrobiłem bo dziennik podrzuca tematy sączące nienawiść wsród ludzi.Dlaczego nie piszecie o biedzie,głodnych dzieciach,obiecankach PO,problemach w szkołach i urzędach ale wyciągacie tematy by bardziej ogłupiać ludzi przez tematy zastępcze.Obserwuję Waszych pismaków i wcale nie odbiegają poziomem od Tych,którzy zabierają tu głos i wypisują brednie.Nieuki i nieudacznicy popisują sie tutaj przez wypisywanie głupot.Przechodzicie do prasy mętnego nurtu.Poziom mniej niz zero.
Rozwiń
EWA
EWA (28 lutego 2013 o 01:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
LUDZIE , NIE BĄDŹCIE GŁUPIE, NIE ODPISUJCIE OD PODATKU PIENIĘDZY KOŚCIOŁOWI BO JAK WIDZICIE KOŚCIÓŁ ŁUPI JAK MOŻE. BOGATY, BEZDUSZNY ,BEZKOMPROMISOWY BEZCZELNIE,NIERZADKO BEZPRAWNIE BIERZE .BEZ SKRUPUŁÓW...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (43)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!