poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Krzysztof Łątka wstępnie prześwietlony przez urząd skarbowy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 kwietnia 2010, 19:21
Autor: Rafał Panas

Skarbówka zbadała, czy Krzysztof Łątka miał pieniądze na wsparcie kampanii wyborczej Janusza Palikota w 2005 r. Ale Łątka ma zastrzeżenia.

Urząd Kontroli Skarbowej stwierdził we wstępnym protokole, że Łątka – niegdyś asystent Palikota, a teraz dyrektor w lubelskim magistracie – nie miał pieniędzy na wpłaty. Teraz skarbówka ocenia zastrzeżenia Łątki do tego dokumentu – dowiedzieliśmy się nieoficjalnie.

– Powstrzymam się z udzielaniem komentarzy, dopóki nie będzie ostatecznego dokumentu – mówi Krzysztof Łątka.

Przypomnijmy. Jak ujawniliśmy w marcu ub. roku, prokuratorzy są przekonani, że Łątka wpłacił przez podstawione osoby (m.in. studentów) 84 tys. zł na kampanię Palikota. To więcej niż pozwala prawo. Jednak radomska prokuratura umorzyła śledztwo ze względu na przedawnienie wykroczenia.

Na konto PO – ze wskazaniem Palikota – wpłaciło pieniądze 10 osób, których dochody nie pozwalały na darowizny rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Napisaliśmy, że trzy z nich za prezydentury Adama Wasilewskiego (PO) dostały pracę w Urzędzie Miasta w Lublinie. Wszystkie dobrze znały Łątkę jeszcze sprzed rozpoczęcia pracy w magistracie, a jedna prowadziła biuro w Fundacji Janusza Palikota.

Po prasowych artykułach Prokuratura Krajowa nakazała w kwietniu wznowić postępowanie. Palikot mówił, że cała afera jest wynikiem spisku przygotowanego przez skłóconych z nim działaczy partii. A Łątka stoi na stanowisku, że nikomu nie dawał pieniędzy na wpłaty ani nie przekroczył ustawowego limitu.

Prokuratura Krajowa zaleciła w listopadzie postawienie zarzutów Łątce. Jednak Prokuratura Apelacyjna w Lublinie uznała inaczej. Śledztwo przejęła Prokuratura Okręgowa w Suwałkach.

– Nadal prowadzimy działania – mówi Józef Murawko, naczelnik V Wydziału Śledczego PO w Suwałkach. Śledczy badają, czy Łątka podstępnie wyłudził poświadczenie nieprawdy, możliwe jest też postawienie zarzutu o zatajenie dochodów.

Tymczasem według TVN 24 suwalska prokuratura poinformuje Państwową Komisję Wyborczą o efektach śledztwa. PKW będzie musiała rozważyć, czy zażądać od Platformy Obywatelskiej zwrotu pieniędzy wpłaconych z naruszeniem przepisów.

– Informacji jeszcze nie dostaliśmy – mówi Krzysztof Lorenz, szef zespołu kontroli finansowej partii politycznych i kampanii wyborczych w PKW. Tłumaczy: – Dotychczas nie mieliśmy takich sytuacji. Ordynacja wyborcza nie przewiduje, żeby po przyjęciu sprawozdania finansowego partii pojawiły się informacje o nieprawidłowościach.

Sprawozdanie PO zostało przyjęte w 2006 r.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
nika
PTOK
Norymberga dla PO
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

nika
nika (15 kwietnia 2010 o 21:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Samochwała w kącie stała.. zdolna jestem niesłychanie....
ot i cała polityka pana Łątki
nawet w dniach żałoby narodowej Samochwała nie mogła się powstrzymać od pochwalenia się na swoje stronie, tym co inni napisali o Panu Dyrektorze, musiała się skupić na własnej osobie
Trzeba Waści odrobinę samokrytycyzmu, a nie wypinasz pierś po ordery od Stańczyka...
Rozwiń
PTOK
PTOK (15 kwietnia 2010 o 17:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I po ptokach jak oznajmił Mundrol 2010 z PKW. Ile forsy wydano na "Śledztwo". Nietykalni jak śpiewał zespół "COMBI". A swoją drogą pracowałem 20 lat w ratuszu i widziałem jak chrząszcz Adaś przyjął do pracy całą młodzieżówkę lubelską PO. Śmieszne, że 23 tys POlaczków zgarnęło całą pulę stanowisk w RP. A dla reszty chołoty po 500złotych z UP bezrobotnych.
Rozwiń
Norymberga dla PO
Norymberga dla PO (15 kwietnia 2010 o 16:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zapełnią sie POpaprańcami POlitycznymi wiezienne cele. Łpoj będzie bolałao dupsko bedzie bolało
Rozwiń
POla
POla (15 kwietnia 2010 o 16:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miejsce przekrętasów jest za kratami!!!
Rozwiń
hehehe
hehehe (15 kwietnia 2010 o 12:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wsadźcie w końcu do pierdla Rudego Ryja!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!