czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Ksiądz nie poradził, poszły wezwania

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 maja 2007, 18:11
Autor: Ewa Stępień

Zapraszamy na bezpłatną cytologię i mammografię. Pisma takiej treści znajdują w swoich skrzynkach pocztowych mieszkanki całej Lubelszczyzny.

Bo panie nie kwapią się do darmowych badań. Mimo że do profilaktyki zachęcał już Kościół i prasa.
- Zapraszają na mammografię - 62-letnia Wiesława z Lublina pokazuje list. - Zamierzam skorzystać.
Po mammografii na wezwanie jest już 55-letnia Genowefa Brodzicka. - Byłam w Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie. Poszło szybko i sprawnie - chwali sobie.
Edyta Królik z rejestracji IMW mówi, że codziennie zgłaszają się panie z zaproszeniami. - Akcja rozwija się dobrze - ocenia.
Listy rozsyła po całej Polsce centrala NFZ. Trafią do około 500 tysięcy kobiet z Lubelszczyzny. Zaproszenia na badanie pozwalające wykryć raka szyjki macicy dostają kobiety od 25 do 59 lat, które nie robiły bezpłatnej cytologii w ciągu trzech ostatnich lat. Na mammografię, umożliwiającą wykrycie raka piersi, zapraszane są panie między 50 a 69 rokiem życia, które nie miały refundowanego badania przez dwa minione lata.

- Zaproszenie jest imienne, wysłane na adres zamieszkania kobiety - mówi Anna Kadzikiewicz z centrali NFZ. - Na pierwszej stronie wskazujemy najbliższą przychodnię, w której kobieta może się zbadać. W środku całą listę ośrodków w danym regionie. Można sobie wybrać.
Takie wezwania to nowy sposób zachęcenia do profilaktyki. Dotychczasowe ogłoszenia w prasie, w autobusach, a nawet z kościelnej ambony nie przyniosły efektu. Polki nie chciały się badać. Tłumaczono to brakiem pieniędzy i czasu na dojazdy, strachem przed diagnozą. - Imienne zaproszenia sprawdziły się na całym świecie - dr Dariusz Surdyka z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej ma nadzieję, że u nas będzie podobnie.
Lekarze zachęcają do badań, ponieważ rak piersi i szyjki macicy to najczęstsze nowotwory zabijające kobiety. - Na raka piersi najwięcej kobiet umiera między 30 a 65 rokiem życia - dodaje Surdyka. - Mówią sobie: Nic mnie nie boli, więc się nie badam. To błędne przekonanie. Każda kobieta jest zagrożona tym nowotworem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!