środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Kto będzie rektorem UMCS?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 kwietnia 2012, 11:20

Prof. Stanisław Michałowski i prof. Andrzej Dąbrowski. (chiwum)
Prof. Stanisław Michałowski i prof. Andrzej Dąbrowski. (chiwum)

Dotychczasowy rektor prof. Andrzej Dąbrowski i obecny prorektor ds. studenckich prof. Stanisław Michałowski. To dwaj najpoważniejsi kandydaci do pokierowania największą uczelnią w regionie. Wybory – za dwa tygodnie.

Uczelniana komisja wyborcza jutro będzie przyjmować zgłoszenia kandydatów na funkcję rektora uniwersytetu na najbliższe cztery lata. Na razie żaden z nich oficjalnie nie zdeklarował, że wystartuje.

Nawet obecny rektor, choć jego udział w wyborach jest niemal pewny. Wiadomo, że prof. Andrzej Dąbrowski chciałby kontynuować reformy, które rozpoczął na uczelni w pierwszej kadencji. Po drugie – dobry uczelniany zwyczaj nakazuje urzędującemu rektorowi ubiegać się o reelekcję (funkcję rektora można pełnić przez dwie kadencje z rzędu).

Pytanie, które elektryzuje cały UMCS, kto będzie walczył w wyborach z Dąbrowskim. Giełda potencjalnych kandydatów trwa w najlepsze od kilku tygodni.

Już w styczniu pojawiły się nazwiska archeologa prof. Andrzeja Kokowskiego i prawnika prof. Andrzeja Kidyby. Ten pierwszy zdementował od razu: – To są być może oczekiwania płynące ze strony części środowiska akademickiego. Ale nie zamierzam kandydować. Chcę się zająć nauką – oświadczył Kokowski na naszych łamach.

W przypadku Kidyby to nie było takie oczywiste. Do startu namawiała go część naukowców, głównie z macierzystego Wydziału Prawa. Ich zdaniem wydział powinien wystawić kandydata "przeciwko Dąbrowskiemu” po awanturze o byłego dziekana Prawa prof. Antoniego Pieniążka. Rektor uznał, że ten osiągnął wiek emerytalny, przez co nie może już być dziekanem. Według części prawników z wydziału decyzja rektora była niezgodna z prawem.

Ostatecznie Kidyba zdecydował, że w wyborach nie wystartuje. Czy W. Prawa wystawi innego kandydata? Dowiemy się jutro.

Od początku dyskusji o potencjalnych kandydatach pojawia się też nazwisko prof. Stanisława Michałowskiego, byłego dziekana Wydziału Politologii, obecnie prorektora uczelni ds. studenckich. Ten oficjalnie nie potwierdza. – Poczekajmy do czwartku – ucina prof. Michałowski. Ale jego start jest niemal pewny. I wszystko wskazuje na to, że to on będzie głównym konkurentem Dąbrowskiego w wyborach. Pikanterii dodaje fakt, że tajemnicą poliszynela są nie najlepsze relacje obu profesorów.

– Zapowiada się walka do ostatniego głosu – przewiduje jeden ze związkowców działających na UMCS. – Michałowskiego poprą przedstawiciele związków zasiadający wśród elektorów z poszczególnych grup pracowniczych (oddzielnie swoich przedstawicieli do głosowania wybierają pracownicy administracji i obsługi, oddzielnie samodzielni pracownicy naukowi itd. – red.), ale też pewnie studenci i część pracowników naukowych. Dąbrowski będzie liczył na głosy doktorów habilitowanych i profesorów.

Na razie nie wiadomo, czy przed wyborami odbędzie się debata kandydatów. Gdyby do niej doszło, na pewno będzie ciekawie.

Tym bardziej, że lista kandydatów może nie zamknąć się na dwóch nazwiskach. W kuluarach mówi się o kilku innych osobach, które mogą wystartować. M.in. o prof. Jerzym Węcławskim, obecnym dziekanie Wydziału Ekonomicznego, a w poprzedniej kadencji prorektorze uczelni w ekipie prof. Wiesława Kamińskiego.

Wszystko rozstrzygnie się jutro. Wybory –27 kwietnia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
student
Gość
Teresa
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

student
student (11 kwietnia 2012 o 17:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kidyba to jest wyjątkowo obmierzły typek.To typowy karierowicz.Nigdy nic dla nikogo nie zrobił.Cała jego tak zwana kariera jest mocno podejrzana.Absolutnie nie można się z nim porozumieć na żaden temat.Gdyby wydział prawa poparł go to byłby to samobójczy strzał w kolano.
Rozwiń
Gość
Gość (11 kwietnia 2012 o 13:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Stawiam na Tolka Banana
Rozwiń
Teresa
Teresa (11 kwietnia 2012 o 13:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na pewno Dabrowskiego poprze polonijny Greenpoint, gdzie otwiera filie UMCS dla doksztalcania nauczycieli parafialnych szkolek sobotnich. Partnerka UMCS z Greenpointu mowi tak:

http://www.youtube.com/watch?v=zW8UJvovaaU&feature=player_embedded#!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!