Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 grudnia 2009 r.
18:52
Edytuj ten wpis

Kto i jak zabije karpia. Główny lekarz weterynarii: Ryby powinny mieć godną śmierć

Autor: Zdjęcie autora DOMINIK SMAGA
0 9 A A

Jeśli klient przyjdzie po karpia bez wiaderka, żywej ryby dostać nie powinien. Zapakowana w worek może się udusić, a to niezgodne z prawem. Karp nie może być też zabity na oczach klientów. Bo co będzie, jeśli zobaczy to dziecko?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do służb weterynaryjnych w całym kraju trafiło już pismo informujące o tym, jak powinna odbywać się sprzedaż żywych ryb przed świętami. Z przepisów, o których przypomina Główny Inspektorat Weterynarii jasno wynika, że kupionej żywej ryby nie wolno tak zwyczajnie zawinąć w foliowy worek, bo to naraża ją na cierpienie. Pomijając zdrowy rozsądek.

– Zawinięcie ryby w woreczek sprawi, że ta ryba może się udusić, zanim zostanie doniesiona do domu – podkreśla Jarosław Naze, zastępca głównego lekarza weterynarii.

Prawo prawem, a życie życiem. I co roku przy sklepowych kasach widać ryby szamoczące się w woreczkach.

– W zeszłym roku może ze dwie osoby przyszły z wiaderkiem – komentuje Krzysztof Lipski, właściciel sklepu rybnego przy Okrzei. – Niedługo będzie już 20 lat jak prowadzę ten sklep, ale nie słyszałem jeszcze, żeby ktoś nakazywał chodzenie po karpia z wiaderkiem.

Tyle że Ustawa o ochronie zwierząt grozi karami za znęcanie się nad nimi.

– Wielu klientów chce zanieść do domu żywą rybę, by dzieci miały frajdę. Ale skoro jest takie zalecenie, będziemy się do niego stosować. Jeśli klient przyjdzie po karpia bez wiaderka, żywego nie dostanie – mówi Krystyna Kiljanek, szefowa sklepu rybnego przy Wileńskiej w Lublinie.

Ale nawet sklep nie może, ot tak sobie, zabić karpia przed jego sprzedażą. Bo i na to jest paragraf.

– Przede wszystkim zabijanie ryb nie może się odbywać na oczach dzieci, powinny się tym zajmować osoby dorosłe – wylicza Naze. Sprzedawca musi więc iść za specjalne przepierzenie, a jeśli go nie ma, to wędrować z karpiem na zaplecze.

– Ryby mają ten problem, że nie jęczą. Bo gdyby miały głos, to zapewniam, że nikt by nie chciał mieć w hipermarkecie stoiska z wyjącymi zwierzętami – mówi pani Agnieszka, która ma zamiar upatrzyć sobie karpia i poprosić o jego uśmiercenie. – Jem ryby, ale uważam, że trzeba je zabić jak najłagodniej.

– Niedługo sprzedaż ryb ruszy na całego, przyjrzę się przepisom i zlecę takie kontrole – zapowiada Stanisław Zając, powiatowy lekarz weterynarii w Świdniku. – Tych, którzy nie spełnią warunków sprzedaży, możemy karać mandatami.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
arek55 / 15 grudnia 2009 o 21:11
deb***izm do kwadratu.Rasizm w stosunku do ryb.Należy pamiętać również o rybach poławianych masowo po kilkadziesiąt ton jednorazowo które duszą się pod własnym ciężarem,zabronić takich połowów i łapać po kilka sztuk nie więcej.Zlikwidować PZW bo jego członkowie łapiąc ryby na haczyki kaleczą je i męczą.Albo gatunek ludzki albo zwierzęta.O świnkach i drobiu nie wspomnę.
Avatar
il / 15 grudnia 2009 o 15:36
A mnie osobiscie sie wydaje ze przed swietami powinno sie kupic wpatroszonego karpia za 10 zł kg ktos dodatokwy powinien stac i byc zatrudniony do takiej pracy Bo w drodze do domu to moze sie uwedzic a nie tylko udusic i jest to przykre
Avatar
Dominik / 15 grudnia 2009 o 07:46
Jestem Administratorem serwisu społecznościowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego [url="http://www.ekul.pl"]www.ekul.pl[/url]. Za pośrednictwem naszego portalu prowadzona jest akcja Uwolnij Karpia, która ma na celu uratowaniu choc kilku tych ryb. Więcej informacji o akcji znajdą Państwo na stronie portalu. Zachęcam do udziału w akcji, nie swoim, ale w imieniu tych stworzeń.
Avatar
zbyslew / 15 grudnia 2009 o 07:25
taak,im dłużej żyję tym bardziej sie dziwię i robię tzw karpia.Może chodzi o to by przy zabijaniu karpia był obecny ksiądz?Bo takie czasy że jak w Komendzie oddają po remoncie ubikację to musi być poświęcoba.Fałsz,obłuda i głupota zewsząd się dobywa i pora może zająć się konającymi po odłowach śledziami,szprotkami,łososiami itp.Prawdą jest że czasami głupota urzędnicza nie ma granic.
Avatar
Stefan / 14 grudnia 2009 o 22:22
To zapraszam do Makro tam jebia ryby caly rok po glowach rowno na oczach wszystkich ludzi. I to nie zeby raz bo jakies lamagi tam sa zatrudnione i zeby to dobrze zrobily to musza kilka razy uderzyc.
Avatar
olala / 14 grudnia 2009 o 22:08
jartor napisał:
jak swiat swiatem...karpia sie zabijalo..a teraz masz........
a jak ludzie umieraja na ulicy??.....spowszechnialo.......karp wazniejszy!!!

Nie bardzo kojarzę, co ma wspólnego zabijanie karpia do ludzi umierających na ulicy ?????????????
Avatar
ANTYHIPOKRYTA / 14 grudnia 2009 o 21:09
TIAA KARPI NAJLEPIEJ NIE ZABIJAĆ TYLKO PO ZAKUPIE WYPUŚCIĆ Z POWROTEM DO WODY.A JESZCZE WĘDLINKI I SZYNECZKI , PRZECIEŻ TEŻ SĄ Z ZABIJANYCH ŚWINEK. TYLKO NIE WIDAĆ W SKLEPACH MIĘSNYCH TEGO FAŁSZYWEGO HUMANITARYZMU. WESOŁYCH ŚWIĄT DLA POWIATOWEGO WETERYNARZA.(A SLEDZIKA TO LUBI PAN?)
Avatar
jartor / 14 grudnia 2009 o 19:42
jak swiat swiatem...karpia sie zabijalo..a teraz masz........
a jak ludzie umieraja na ulicy??.....spowszechnialo.......karp wazniejszy!!!
Avatar
~Tom~ / 14 grudnia 2009 o 19:18
Zgadzam się z zakazem zabijania na oczach ludzi. Sam jak byłem mały widziałem jak gość w jednym supermarkecie nożycami rozpruwał kapiom brzuchy okropnośććććććć . ZAkazać tego
Avatar
arek55 / 15 grudnia 2009 o 21:11
deb***izm do kwadratu.Rasizm w stosunku do ryb.Należy pamiętać również o rybach poławianych masowo po kilkadziesiąt ton jednorazowo które duszą się pod własnym ciężarem,zabronić takich połowów i łapać po kilka sztuk nie więcej.Zlikwidować PZW bo jego członkowie łapiąc ryby na haczyki kaleczą je i męczą.Albo gatunek ludzki albo zwierzęta.O świnkach i drobiu nie wspomnę.
Avatar
il / 15 grudnia 2009 o 15:36
A mnie osobiscie sie wydaje ze przed swietami powinno sie kupic wpatroszonego karpia za 10 zł kg ktos dodatokwy powinien stac i byc zatrudniony do takiej pracy Bo w drodze do domu to moze sie uwedzic a nie tylko udusic i jest to przykre
Avatar
Dominik / 15 grudnia 2009 o 07:46
Jestem Administratorem serwisu społecznościowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego [url="http://www.ekul.pl"]www.ekul.pl[/url]. Za pośrednictwem naszego portalu prowadzona jest akcja Uwolnij Karpia, która ma na celu uratowaniu choc kilku tych ryb. Więcej informacji o akcji znajdą Państwo na stronie portalu. Zachęcam do udziału w akcji, nie swoim, ale w imieniu tych stworzeń.
Avatar
zbyslew / 15 grudnia 2009 o 07:25
taak,im dłużej żyję tym bardziej sie dziwię i robię tzw karpia.Może chodzi o to by przy zabijaniu karpia był obecny ksiądz?Bo takie czasy że jak w Komendzie oddają po remoncie ubikację to musi być poświęcoba.Fałsz,obłuda i głupota zewsząd się dobywa i pora może zająć się konającymi po odłowach śledziami,szprotkami,łososiami itp.Prawdą jest że czasami głupota urzędnicza nie ma granic.
Avatar
Stefan / 14 grudnia 2009 o 22:22
To zapraszam do Makro tam jebia ryby caly rok po glowach rowno na oczach wszystkich ludzi. I to nie zeby raz bo jakies lamagi tam sa zatrudnione i zeby to dobrze zrobily to musza kilka razy uderzyc.
Avatar
olala / 14 grudnia 2009 o 22:08
jartor napisał:
jak swiat swiatem...karpia sie zabijalo..a teraz masz........
a jak ludzie umieraja na ulicy??.....spowszechnialo.......karp wazniejszy!!!

Nie bardzo kojarzę, co ma wspólnego zabijanie karpia do ludzi umierających na ulicy ?????????????
Avatar
ANTYHIPOKRYTA / 14 grudnia 2009 o 21:09
TIAA KARPI NAJLEPIEJ NIE ZABIJAĆ TYLKO PO ZAKUPIE WYPUŚCIĆ Z POWROTEM DO WODY.A JESZCZE WĘDLINKI I SZYNECZKI , PRZECIEŻ TEŻ SĄ Z ZABIJANYCH ŚWINEK. TYLKO NIE WIDAĆ W SKLEPACH MIĘSNYCH TEGO FAŁSZYWEGO HUMANITARYZMU. WESOŁYCH ŚWIĄT DLA POWIATOWEGO WETERYNARZA.(A SLEDZIKA TO LUBI PAN?)
Avatar
jartor / 14 grudnia 2009 o 19:42
jak swiat swiatem...karpia sie zabijalo..a teraz masz........
a jak ludzie umieraja na ulicy??.....spowszechnialo.......karp wazniejszy!!!
Avatar
~Tom~ / 14 grudnia 2009 o 19:18
Zgadzam się z zakazem zabijania na oczach ludzi. Sam jak byłem mały widziałem jak gość w jednym supermarkecie nożycami rozpruwał kapiom brzuchy okropnośććććććć . ZAkazać tego
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kozidrak, Cugowski, Łazuka, Urszula. Znane twarze w teledysku lubelskiego artysty
film

Kozidrak, Cugowski, Łazuka, Urszula. Znane twarze w teledysku lubelskiego artysty 0 0

Plejadę związanych z Lublinem gwiazd zobaczymy w wideoklipie do utworu „Home” lubelskiego muzyka występującego pod pseudonimem Yankee. Premiera teledysku już dzisiaj

Pacjentka szpitala znalazła gąsienicę na sałacie. "Nikt nikomu nie chce wyrządzić krzywdy"

Pacjentka szpitala znalazła gąsienicę na sałacie. "Nikt nikomu nie chce wyrządzić krzywdy" 0 3

Na zdjęciu umieszczonym w popularnym portalu społecznościowym widać, jak po sałacie chodzi robak. Szpital tłumaczy, że to „incydentalny przypadek”. A sanepid uspokaja, że to gąsienica błyszczki jarzeniówki – niegroźna dla ludzi.

STANBEST – LIDER W SPRZĄTANIU

STANBEST – LIDER W SPRZĄTANIU 0 0

Stanbest jest nowoczesną firmą, która oferuje usługi kompleksowego utrzymania czystości dla klientów indywidualnych jak i biznesowych. Jeden z punktów obsługi klienta działa na terenie Lublina i okolic.

Wakacyjne wypady weekendowe. Sprawdź koszty noclegów nad morzem i w górach!

Wakacyjne wypady weekendowe. Sprawdź koszty noclegów nad morzem i w górach! 0 0

Lato to najlepszy czas na wypoczynek i warto wykorzystać go tyle, ile tylko się da. Jeśli do urlopu jeszcze daleko, a mamy możliwość spędzenia weekendu w tak pięknych miejscach, jak polskie góry czy morze, to koniecznie trzeba z tego korzystać. Ile kosztuje taki weekend i co warto wybrać na swoją bazę wypoczynkową?

Alco Cup 11. HoopLife zgarnął wszystko

Alco Cup 11. HoopLife zgarnął wszystko 0 1

Koszykówka uliczna W sobotę w Lublinie odbył się Alco Cup 11. W imprezie rywalizowało blisko 100 zawodników. Zawody odbyły się pod patronatem Dziennika Wschodniego

Wyrzuciło go na zakręcie. Wszystko wyjaśnił alkomat

Wyrzuciło go na zakręcie. Wszystko wyjaśnił alkomat 0 0

Ponad półtora promila alkoholu w organizmie miał motocyklista, który w Klikawie (pow. puławski) zderzył się z samochodem. Trzy osoby trafiły do szpitala.

„Spotkania z opowiadaczami świata” w Lublinie. Do słuchania. W kilku językach, najlepiej ojczystym
21 czerwca 2018, 18:00

„Spotkania z opowiadaczami świata” w Lublinie. Do słuchania. W kilku językach, najlepiej ojczystym 0 0

Co Gdzie Kiedy. Światowa literatura i intymne, osobiste opowieści. Polski, włoski i francuski, bo „prawdziwa opowieść jest możliwa tylko w języku ojczystym”. Od czwartku do niedzieli „Spotkania z opowiadaczami świata”.

Wygrała milion w "Milionerach". Jak zmieniło się jej życie? [wideo]
film

Wygrała milion w "Milionerach". Jak zmieniło się jej życie? [wideo] 0 0

Maria Romanek, jako druga w historii "Milionerów", wygrała milion. Jak jej się to udało? - Najważniejsze jest szczęście - powiedziała. Jak przygotowywała się do programu?

"Dziewczynka w czerwonej sukience" wyszła z domu. Prywatna kolekcja w Muzeum Lubelskim

"Dziewczynka w czerwonej sukience" wyszła z domu. Prywatna kolekcja w Muzeum Lubelskim 0 0

Od wczoraj w muzealnych salach można oglądać obrazy do tej pory zdobiące prywatne mieszkanie. Cenną kolekcję, z zastrzeżeniem by była udostępniona na ekspozycji, przekazali Muzeum Lubelskiemu państwo Iwona i Ireneusz Hofmanowie.

Nowa wystawa w Galerii Wirydarz. Wernisaż "Wariacji"
22 czerwca 2018, 18:00

Nowa wystawa w Galerii Wirydarz. Wernisaż "Wariacji" 1 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek, 22 czerwca o godz. 18 w Galerii Wirydarz (ul. Grodzka 19) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Waldemara Jerzego Marszałka Wariacje. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną obrazy z ostatniego okresu twórczości artysty.

KS Drzewce i LKS Stróża walczą o grę w lubelskiej klasie okręgowej

KS Drzewce i LKS Stróża walczą o grę w lubelskiej klasie okręgowej 0 2

Lubelska klasa okręgowa W środę o godz. 18 zmierzą się dwaj najlepsi wicemistrzowie A klasy – KS Drzewce i LKS Stróża. Obie ekipy marzą o awansie do wyższej ligi

W jednym gospodarstwie w woj. lubelskim trzeba było zabić 1151 świń. ASF zagraża Europie

W jednym gospodarstwie w woj. lubelskim trzeba było zabić 1151 świń. ASF zagraża Europie 3 3

1151 świń trzeba była zabić tylko w jednym gospodarstwie w Świerżach w gminie Dorohusk. W tym roku w powiecie chełmskim wykryto osiem ognisk afrykańskiego pomoru świń. – To jest już stan klęski, a rząd nie ma pomysłu, co z tym zrobić – alarmował wczoraj w Brukseli marszałek województwa Sławomir Sosnowski.

Boks. Lublin lepszy od Chełma w memoriale Stanisława Zalewskiego

Boks. Lublin lepszy od Chełma w memoriale Stanisława Zalewskiego 2 0

Boks Na lubelskim Moście Kultury rozegrano XV Memoriał Stanisława Zalewskiego

"Zmiana dobra czy dojna?". Ulotki w skrzynkach mieszkańców Białej Podlaskiej
galeria

"Zmiana dobra czy dojna?". Ulotki w skrzynkach mieszkańców Białej Podlaskiej 1 15

Mieszkańcy Białej Podlaskiej w swoich skrzynkach znaleźli ulotki. Jedna z nich to apel Bezpartyjnych od stowarzyszenia Biała Samorządowa. Do drugiej - "Suwerenie, włącz myślenie" przyznają się członkowie bialskiego KOD.

Wypadł z drogi, uderzył w znak i w drzewo. 57-latek nie żyje

Wypadł z drogi, uderzył w znak i w drzewo. 57-latek nie żyje 1 3

Tragiczny wypadek w Ostrowie Lubelskim. Nie żyje 57-latek.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!