piątek, 26 maja 2017 r.

Lublin

Kto karmi uczniów na dziko

Dodano: 2 września 2003, 17:47
Autor: Ewa Stępień

Szkolne stołówki przejęte przez firmy i osoby prywatne muszą mieć pozytywną opinię sanepidu, by rozpocząć działalność. Bez niej nie mają prawa wydawać obiadów.

Tymczasem, jak mówi Elżbieta Czajkowska, kierownik Działu Higieny Dzieci i Młodzieży w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie nie wszystkie o taką opinię do sanepidu wystąpiły. Na ponad 20 szkół, w których od 1 września przekazano stołówki dzierżawcom, połowę sanepid ocenił pozytywnie. – Drugiej połowy jeszcze na oczy nie widzieliśmy – usłyszeliśmy w sanepidzie.
Wśród pozytywnie ocenionych jest Lubelska Korporacja Komunikacyjna, która wygrała przetarg na prowadzenie stołówek na zasadzie cateringu. – W Gimnazjum nr 8 jest baza, w której gotują obiady i rozwożą je do gimnazjów nr 2, 7, 9, 14, 15, 19 – mówi Czajkowska. – Bazę oceniliśmy pozytywnie. Szkoły, do których obiady będą dowożone skontrolujemy dziś lub jutro.
Pozytywne oceny dostały też stołówki: w Gimnazjum nr 17 prowadzona przez firmę PHU Relax, w I LO oraz IX LO prowadzone przez firmę Prymat, w Zespołach Szkół Ogólnokształcących nr 1 oraz nr 4 prowadzonych przez osoby prywatne. – Dziś skontrolujemy ZSO nr 5 – zapowiada Czajkowska.
Sanepid mówi, że do tej pory nie zgłosiła się do nich firma Impel, która wygrała przetargi na stołówki w V i VIII LO oraz Zespole Szkół Ekonomicznych.
– Dlaczego firma nie ma jeszcze zgody sanepidu? – pytamy Zbigniewa Jakuszko, dyrektora V LO.
– O to trzeba pytać firmę, ona za to odpowiada – odpowiada Jakuszko.
– Ale to pan odpowiada za uczniów, którzy w niej jedzą – dociekamy.
– Czy mam także odpowiadać za pizzerię, która nie ma zgody sanepidu, a w której jedzą moi uczniowie? – odpiera. – Termin uruchomienia stołówki jest wyznaczony gdzieś na 8 września – odpowiada w końcu.
Dzwonimy do Macieja Lisa z Impelu. – W V i VIII LO zaczniemy wydawanie obiadów 8 września, a w Zespole Szkół Ekonomicznych 15 – powiedział nam. – Do tego czasu uzyskamy zgodę sanepidu.
Ustaliliśmy natomiast, że firma PG Gerwazy prowadząca m.in. stołówkę w Gimnazjum nr 1 wydawała wczoraj posiłki, a jak nam powiedziano w sanepidzie zgody inspektorów nie ma. – Dziś z samego rana sprawdzę – obiecała wczoraj po południu Maria Sagan, wicedyrekor gimnazjum.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24