poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Kto skrzywdził naszą Sylwię?

  Edytuj ten wpis
Autor: Ewa Dziadosz

Sylwia Przytuła (na zdjęciu z ojcem Janem) nie dostała stypendium <br />
od premiera, choć była najlepszą
Sylwia Przytuła (na zdjęciu z ojcem Janem) nie dostała stypendium
od premiera, choć była najlepszą

Postanowiliśmy szukać sprawiedliwości w prokuraturze, skoro inaczej nie można - mówi Jan Przytuła. - Córkę najpierw skrzywdziła szkoła, a później kuratorium. Należało się jej stypendium premiera, ale przyznano je innej uczennicy.

Sylwia Przytuła do ubiegłego roku szkolnego była uczennicą Liceum Ogólnokształcącego w Sobieszynie. Od września uczy się w liceum w Michowie. W ubiegłym roku za bardzo dobre wyniki w nauce otrzymywała stypendium premiera.
- Kiedy jechałyśmy po nominację, pani dyrektor powiedziała, że tylko raz w życiu można mieć takie wyróżnienie - opowiada. - Wtedy nie wiedziałam, że to nie jest prawda i można dostawać je nawet przez cztery lata, jeśli jest się najlepszym uczniem w szkole.
Sylwia otrzymywała więc stypendium i dalej świetnie się uczyła. W ubiegłym roku szkolnym miała średnią ocen 5,1. Mimo to tym razem szkoła wytypowała do stypendium kogoś innego. Wyróżnienie od premiera przyznawane jest tylko jednemu uczniowi szkoły średniej, który uzyskał co najmniej 4,75. Tyle miała inna uczennica liceum w Sobieszynie i to jej szkoła przyznała nagrodę. W tym roku jest to 247 zł miesięcznie.
- Ona miała również inne osiągnięcia, udzielała się w pracach społecznych i startowała w olimpiadach - wyjaśnia dyrektor liceum Elżbieta Grzechnik.
W rozporządzeniu regulującym rozdział stypendiów jest furtka, pozwalająca na przyznawanie go też tym, którzy legitymują się wybitnymi osiągnięciami w jakiejś dziedzinie wiedzy. Jednak rywalka Sylwii jedynie startowała w olimpiadach, ale nie zwyciężała.
Z naszych informacji wynika, że 9 września Kuratorium Oświaty zdecydowało, iż wniosek iż szkoły"został przygotowany z naruszeniem prawa” i musi być zweryfikowany. Kuratorium dowiodło, że złamano kilka punktów obowiązującej procedury. Do kuratorium z liceum w Sobieszynie trafił nowy wniosek nominujący do stypendium Sylwię. W rozmowie z Dziennikiem pani dyrektor nie chciała potwierdzić tych informacji.
- 16 września o decyzji kuratorium powiadomił mnie pan wizytator Leon Gąsiorowski - mówi ojciec Sylwii. - Byliśmy przekonani, że wszystko jest na dobrej drodze.
Jednak nie było. Stypendia zostały rozdane kilka dni temu. Sylwia go nie dostała. Grażyna Zawadzak, dyrektor Wydziału Kształcenia Ogólnego, do której trafiły dokumenty, odmówiła rozmowy z Dziennikiem. Natomiast wyjaśnienia wicekuratora Adama Sikorskiego były dość zawiłe i niezbyt konkretne. Wynikało z nich jednak, że było już zbyt późno na zmianę decyzji.
- Czy Sylwia została skrzywdzona?
- Nie wiem - odpowiada z rozbrajającą szczerością wicekurator Sikorski.

Nagroda od premiera

Stypendium premiera dla najlepszego ucznia szkoły średniej jest przyznawane od 1997 r. - dostało je wtedy 254 uczniów z Lubelszczyzny. W tym roku otrzymało je 319 uczniów. Oznacza to, że w blisko połowie szkół średnich regionu nie było nikogo, kto spełniałby wymagane kryteria. Nie można też wykluczyć, że przynajmniej w części z nich, nie podjęto trudu przeprowadzenia procedury kwalifikacyjnej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!