niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Kto studentem jest, a kto nie jest

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 września 2008, 19:48
Autor: Dominik Smaga

Wam się to nie należy. To słyszeli lubelscy doktoranci pytając w Ratuszu o miejskie stypendia dla studentów.

Wczoraj urzędnicy obiecali, że błąd naprawią. Jak? Nie wiedzą. Bo termin składania wniosków o stypendia upływa... dzisiaj.

450 złotych co miesiąc. Taką pomoc od miasta mają dostać najlepsi lubelscy studenci. Miejski program stypendialny radni uchwalili w maju. Zdecydowali, że o stypendia będą się mogli starać studenci studiów stacjonarnych, którzy mają średnią ocen co najmniej 4,8 i że wnioski do Urzędu Miasta mogą składać do 30 września.

Tuż przed weekendem wyszło na jaw, że miejscy urzędnicy odsyłają z kwitkiem pytających o stypendia doktorantów. Wczoraj sami zadzwoniliśmy pod jeden z numerów dla kandydatów.

• Jestem doktorantem jednej z lubelskich uczelni. Słyszałem, że nie mogę się starać o miejskie stypendium. To prawda?

- Niestety, to prawda - odpowiada urzędnik.

• Dlaczego? W uchwale tego nie ma, to z jakichś innych przepisów wynika?

- Nie jest pan pierwszy, który dzwoni z takim pytaniem. To jest nowa uchwała, radni napisali ją bardzo ogólnie, ale były rozmowy z dyrekcją wydziału i ustalone zostało, że radni mieli na myśli studentów do czasu zakończenia studiów magisterskich - dodaje.

- Tak to możemy uznać, że studentom jednej uczelni stypendia się należą, a tym z innej już nie. To jakaś kpina! - irytuje się pan Darek, doktorant z KUL. - Moją legitymację w MPK honorują bez problemu. Dla nich jestem studentem. Dziwne, że dla Urzędu Miasta już nie.

- Polskie prawo jasno mówi, że studia są trzystopniowe: licencjackie, magisterskie i doktoranckie - oburza się Marcin Nowak, miejski radny PO, jeden z autorów uchwały stypendialnej. - Jeśli ludzie nie dostaną stypendiów to z przyczyn urzędników. To jest sprawa niedopuszczalna.

Miasto tłumaczy, że przepisy można interpretować dwojako. - Bo w jednym miejscu ustawa o szkolnictwie wyższym, mówi że studia są trzystopniowe, a w drugim definiując studentów wymienia tylko tych ze studiów pierwszego i drugiego stopnia - wyjaśnia Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w Urzędzie Miasta. - Ale podkreślam, że przy niczym się nie upieram.

- We wtorek rano spotkamy się z radcami prawnymi i będziemy wyjaśniać tę sprawę - zapewnia Iwona Blajerska, rzecznik prezydenta. - Będziemy się starać, żeby wszyscy, którzy ubiegali się o stypendia, nie odeszli z kwitkiem. O ile się to uda, wyprostujemy tę sytuację.

• A jak ma się to udać w ostatnim dniu przyjmowania wniosków?

- Trudne pytanie. Tylko tyle mogę powiedzieć.

Pytanie trudne, bo termin 30 września jest zapisany w uchwale Rady Miasta. I tylko rada może go zmienić. A sesję rady można zwołać z wyprzedzeniem nie mniejszym, niż 7-dniowe.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Urząd Miasta
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Urząd Miasta
Urząd Miasta (30 września 2008 o 08:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uprzejmie informuję, że jeszcze dzisiaj, tj. we wtorek 30 września wybitnie zdolni studenci, mieszkający i studiujący w Lublinie, mogą składać wniosek o stypendium ze środków budżetu miasta (stosowną informację oraz uchwałę Rady Miasta Lublin można znaleźć m.in.w Aktualnościach na stronie internetowej Urzędu Miasta).

Realizujący tę uchwałę Wydział Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta będzie przyjmował również wnioski od wybitnie zdolnych mieszkańców Lublina odbywających w Lublinie studia doktoranckie.

Powyższa informacja nie oznacza rozstrzygnięcia zgłoszonej w ostatnim czasie kontrowersji, czy wprowadzone uchwałą RM stypendia mogą być przyznawane również doktorantom. Kwestia ta, pośród innych, będzie przedmiotem oceny poprawności wniosków pod względem formalnym, co jest kolejnym etapem procedury stypendialnej.

Nie mam obecnie informacji, czy możliwe jest przedłużenie terminu składania wniosków.

/-/ Mirosław Kalinowski
Biuro Prasowe w Kancelarii Prezydenta
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!