Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 kwietnia 2013 r.
22:14
Edytuj ten wpis

Które instytucje kultury przyniosły zysk, które stratę

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 11 A A
120 tys. zł zarobił Teatr im. Andersena (Bartłomiej Żurawski)
120 tys. zł zarobił Teatr im. Andersena (Bartłomiej Żurawski)

Sześć instytucji przyniosło zysk, pięć wygenerowało straty. Taki jest bilans ubiegłorocznej działalności miejskich placówek kulturalnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Najwięcej, bo aż 337 tys. zł straty przyniosła Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego, czyli największa z należących do miasta instytucji kulturalnych. W rocznym sprawozdaniu dyrekcja biblioteki tłumaczy tak dużą stratę faktem, że dostała od miasta mniejszą dotację. Ten strumień pieniędzy stopniał o ponad 490 tys. złotych.

Drugą co do wielkości stratę przyniosła działalność instytucji, która jest druga od końca jeśli chodzi o wielkość: Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża”. Placówka zamknęła rok ze stratą sięgającą blisko 158 tys. zł. Dla porównania: w biblioteka ma 158 etatów, a "Rozdroża” tylko 7. To właśnie w tej placówce przyznane zostały największe podwyżki płac: od kwietnia wynagrodzenie wzrosło tu o 305 zł na etat.

Wynoszącą blisko 37 tys. zł stratą zamknął miniony rok Zespół Pieśni i Tańca "Lublin” im. Wandy Kaniorowej. Strata ma zostać pokryta z zysku wypracowanego przez zespół w poprzednich latach.

Pozostałe dwie instytucje, które znalazły się pod kreską, przyniosły o wiele mniejsze straty. W przypadku Dzielnicowego Domu Kultury "Bronowice” było to tylko 1919 zł. – Strata wynika z konieczności poniesienia nieprzewidzianych wydatków – wyjaśnia w sprawozdaniu dyrektor DDK "Bronowice” Aleksandra Szulc-Choma. Dodaje, że chodzi o korektę opłaty za wodę i odprowadzenie ścieków oraz rozliczenie zużytej energii elektrycznej. Z kolei niecałe 854 zł straty odnotowały Warsztaty Kultury.

Które placówki zarobiły? Największy zysk, prawie 195 tys. złotych, miało Centrum Kultury, które jest największą po bibliotece miejską instytucją kultury. 120 tys. zł zarobił Teatr im. Andersena. Niewiele mniej, 109 tys. zł miał Teatr Stary. Prawie 35 tys. zysku odnotował Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin”, 34 tys. zł zarobiła Galeria Labirynt, a Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN zamknął miniony rok z wynikiem 10,6 tys. zł na plusie.

Kultura i jej pracownicy w liczbach

• Teatr im. Andersena: 44 etaty, przeciętne wynagrodzenie brutto: 4058 zł • DDK"Bronowice”: 15 etatów, średnia 2554 zł • DDK "Węglin” 6 etatów, 3238 zł • ZPiT "Lublin” im. Kaniorowej: 26 etatów, 3144 zł • Ośrodek Brana Grodzka – Teatr NN: 41 etatów, 2345 zł • OMIT "Rozdroża”: 7 etatów, 3805 zł • Centrum Kultury: 81 etatów, 3095 zł • Teatr Stary: 13 etatów, 3592 zł • Warsztaty Kultury: 17 etatów, 3505 zł • Galeria Labirynt: 14 etatów, 3265 zł • MBP im. Łopacińskiego: 158 etatów, 2832 zł.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
stary / 5 kwietnia 2013 o 22:13
"tłumaczy tak dużą stratę faktem, że dostała od miasta mniejszą dotację"

socjalizm w najczuytszym wydaniu. Zamknąć w cholerę, a nie dokładac tysiące po to, by "istniało"!!!! Przecież za to płaca podatnicy, czyli my wszyscy!!!!!!!!
Avatar
Sarmata / 5 kwietnia 2013 o 15:28
Instytucje kultury to nie komercyjne przedsiębiorstwa. Nie mozna od nich żądać osiagania zysku - ich zadaniem jest szerzenie kultury.
Avatar
W / 5 kwietnia 2013 o 13:39
Ludzie, jakie zyski jak te instytucje utrzymuja sie z dotacji?
Avatar
mart / 5 kwietnia 2013 o 12:42
[quote name='Piotr' timestamp='1365155122' post='754976']
Ludzie, w jakim systemie my żyjemy?? Biblioteka przyniosła najwiekszą stratę, z Centrum Kultury dało zysk!!!! Do czego ten kraj i naród zmierza??
[/quote]
Biblioteka jest jedyną instytucja kultury, która nie pobiera ŻADNYCH opłat za prowadzoną przez siebie działalność. Nie ma zysku? Jakie straty? Nie rozumiem?
Avatar
Paweł / 5 kwietnia 2013 o 12:15
Całkowicie się zgadzam, wielki szacunek dla prawdziwych pracowników kultury! A propos Wojewódzki Ośrodek Kultury- 28 etatów, średnia pensja 1700 brutto
Avatar
wiesiek / 5 kwietnia 2013 o 11:59
Robić kulturę za pieniądze podatnika w formie dotacji. Pochyl głowę przed instytucjami, które nie mają miastowego, czy samorządowego cycka, płacą obligatoryjne podatki, w tym VAT, w skromnych, nisko opłacanych zespołach robią Kulturę przez duże K, sławiąc przy tym miasto i region poza granicami kraju, jak Towarzystwo Muzyczne ( festiwale, koncerty, konkursy, kursy, ogniska muzyczne, szkoły muzyczne, itp. ), inne Towarzystwa i Fundacje. Dotacja i strata . Zwiększyć dotację i po krzyku. A swoją drogą miejskim instytucjom kultury przydało by się przewietrzenie i zajęcia w szkole życia: gdzie szukać kasy na prąd, wodę, ciepło, wypłaty.
Robić kulturę za pieniądze podatnika w formie dotacji. Pochyl głowę przed instytucjami, które nie mają miastowego, czy samorządowego cycka, płacą obligatoryjne podatki, w tym VAT, w skromnych, nisko opłacanych zespołach robią Kulturę przez duże K, sławiąc przy tym miasto i region poza granicami kraju, jak Towarzystwo Muzyczne ( festiwale, koncerty, konkursy, kursy, ogniska muzyczne, szkoły muzyczne, itp. ), inne Towarzystwa i Fundacje. Dotacja i strata . Zwiększyć dotację i po krzyku. A swoją drogą miejskim instytucjom kultury przydało... rozwiń
Avatar
folkatka / 5 kwietnia 2013 o 11:48
Ja od razu pomyślałam, że takie zestawienie - instytucji prowadzacych działalnośc komercyjną, oraz biblioteki, która nie pobiera żadnych opłat, jest bez sensu. Z tym większą radoscią zapłace w Łopacińskim karę za przetrzymanie ksiązki - całe 20 zł
Avatar
Minka / 5 kwietnia 2013 o 11:45
Mam wątpliwości co do Teatru-NN
Avatar
Piotr / 5 kwietnia 2013 o 11:45
Ludzie, w jakim systemie my żyjemy?? Biblioteka przyniosła najwiekszą stratę, z Centrum Kultury dało zysk!!!! Do czego ten kraj i naród zmierza??
Avatar
ewka / 5 kwietnia 2013 o 11:13
Zrozumiałam z tego tyle, że teatr, do którego przychodzą ludzie i kupują bilety oraz dostaje dotacje przyniósł zysk, a biblioteka, gdzie ludzie nie kupują książek, a za darmo je wypożyczają - nie. Zrozumiałam też, że strata spowodowana jest zapewne nadmierną obsadą w bibliotekach, bo chyba nie chodzi to tylko o jeden budynek, a ogólnie o wszystkie budynki Biblioteki im. Łopacińskiego. Ale czy czasami, kiedy Polak nie umie zbyt dobrze mówić po polsku, kiedy jego edukacja sięgnęła bruku, to nie tylko nie powinno się zastanawiać nad zyskiem jaki ma przynieść biblioteka, ale nad tym jak zachęcić ludzi, aby z niej jeszcze częściej korzystali? Co do personelu, to powinien być on zaznajomiony z literaturą, aby umieć zachęcić i doradzić oraz żeby sprawnie książki wypożyczał. Jeżeli taki jest, a w bibliotece panuje ład i porządek, to znaczy, że chyba nie jest go za dużo. Może należałoby zorganizować akcje dobroczynne na zakup książek, komputerów i wprowadzić symboliczne opłaty roczne - 5zł. od każdego wypożyczającego pracującego i 2 zł. od emerytów, rencistów, oraz 1 zł. od bezrobotnych i studentów, pod warunkiem przeznaczenia tych pieniędzy na opłaty bieżących rachunków związanych z utrzymaniem biblioteki?
A co do Miasta, to ono i tak tylko mnoży długi, oraz wyprzedaje wszystko co miało jakąkolwiek wartość.
Zrozumiałam z tego tyle, że teatr, do którego przychodzą ludzie i kupują bilety oraz dostaje dotacje przyniósł zysk, a biblioteka, gdzie ludzie nie kupują książek, a za darmo je wypożyczają - nie. Zrozumiałam też, że strata spowodowana jest zapewne nadmierną obsadą w bibliotekach, bo chyba nie chodzi to tylko o jeden budynek, a ogólnie o wszystkie budynki Biblioteki im. Łopacińskiego. Ale czy czasami, kiedy Polak nie umie zbyt dobrze mówić po polsku, kiedy jego edukacja sięgnęła bruku, to nie tylko nie powinno się zastanawiać nad zyskiem jak... rozwiń
Avatar
stary / 5 kwietnia 2013 o 22:13
"tłumaczy tak dużą stratę faktem, że dostała od miasta mniejszą dotację"

socjalizm w najczuytszym wydaniu. Zamknąć w cholerę, a nie dokładac tysiące po to, by "istniało"!!!! Przecież za to płaca podatnicy, czyli my wszyscy!!!!!!!!
Avatar
Sarmata / 5 kwietnia 2013 o 15:28
Instytucje kultury to nie komercyjne przedsiębiorstwa. Nie mozna od nich żądać osiagania zysku - ich zadaniem jest szerzenie kultury.
Avatar
W / 5 kwietnia 2013 o 13:39
Ludzie, jakie zyski jak te instytucje utrzymuja sie z dotacji?
Avatar
mart / 5 kwietnia 2013 o 12:42
[quote name='Piotr' timestamp='1365155122' post='754976']
Ludzie, w jakim systemie my żyjemy?? Biblioteka przyniosła najwiekszą stratę, z Centrum Kultury dało zysk!!!! Do czego ten kraj i naród zmierza??
[/quote]
Biblioteka jest jedyną instytucja kultury, która nie pobiera ŻADNYCH opłat za prowadzoną przez siebie działalność. Nie ma zysku? Jakie straty? Nie rozumiem?
Avatar
Paweł / 5 kwietnia 2013 o 12:15
Całkowicie się zgadzam, wielki szacunek dla prawdziwych pracowników kultury! A propos Wojewódzki Ośrodek Kultury- 28 etatów, średnia pensja 1700 brutto
Avatar
wiesiek / 5 kwietnia 2013 o 11:59
Robić kulturę za pieniądze podatnika w formie dotacji. Pochyl głowę przed instytucjami, które nie mają miastowego, czy samorządowego cycka, płacą obligatoryjne podatki, w tym VAT, w skromnych, nisko opłacanych zespołach robią Kulturę przez duże K, sławiąc przy tym miasto i region poza granicami kraju, jak Towarzystwo Muzyczne ( festiwale, koncerty, konkursy, kursy, ogniska muzyczne, szkoły muzyczne, itp. ), inne Towarzystwa i Fundacje. Dotacja i strata . Zwiększyć dotację i po krzyku. A swoją drogą miejskim instytucjom kultury przydało by się przewietrzenie i zajęcia w szkole życia: gdzie szukać kasy na prąd, wodę, ciepło, wypłaty.
Robić kulturę za pieniądze podatnika w formie dotacji. Pochyl głowę przed instytucjami, które nie mają miastowego, czy samorządowego cycka, płacą obligatoryjne podatki, w tym VAT, w skromnych, nisko opłacanych zespołach robią Kulturę przez duże K, sławiąc przy tym miasto i region poza granicami kraju, jak Towarzystwo Muzyczne ( festiwale, koncerty, konkursy, kursy, ogniska muzyczne, szkoły muzyczne, itp. ), inne Towarzystwa i Fundacje. Dotacja i strata . Zwiększyć dotację i po krzyku. A swoją drogą miejskim instytucjom kultury przydało... rozwiń
Avatar
folkatka / 5 kwietnia 2013 o 11:48
Ja od razu pomyślałam, że takie zestawienie - instytucji prowadzacych działalnośc komercyjną, oraz biblioteki, która nie pobiera żadnych opłat, jest bez sensu. Z tym większą radoscią zapłace w Łopacińskim karę za przetrzymanie ksiązki - całe 20 zł
Avatar
Minka / 5 kwietnia 2013 o 11:45
Mam wątpliwości co do Teatru-NN
Avatar
Piotr / 5 kwietnia 2013 o 11:45
Ludzie, w jakim systemie my żyjemy?? Biblioteka przyniosła najwiekszą stratę, z Centrum Kultury dało zysk!!!! Do czego ten kraj i naród zmierza??
Avatar
ewka / 5 kwietnia 2013 o 11:13
Zrozumiałam z tego tyle, że teatr, do którego przychodzą ludzie i kupują bilety oraz dostaje dotacje przyniósł zysk, a biblioteka, gdzie ludzie nie kupują książek, a za darmo je wypożyczają - nie. Zrozumiałam też, że strata spowodowana jest zapewne nadmierną obsadą w bibliotekach, bo chyba nie chodzi to tylko o jeden budynek, a ogólnie o wszystkie budynki Biblioteki im. Łopacińskiego. Ale czy czasami, kiedy Polak nie umie zbyt dobrze mówić po polsku, kiedy jego edukacja sięgnęła bruku, to nie tylko nie powinno się zastanawiać nad zyskiem jaki ma przynieść biblioteka, ale nad tym jak zachęcić ludzi, aby z niej jeszcze częściej korzystali? Co do personelu, to powinien być on zaznajomiony z literaturą, aby umieć zachęcić i doradzić oraz żeby sprawnie książki wypożyczał. Jeżeli taki jest, a w bibliotece panuje ład i porządek, to znaczy, że chyba nie jest go za dużo. Może należałoby zorganizować akcje dobroczynne na zakup książek, komputerów i wprowadzić symboliczne opłaty roczne - 5zł. od każdego wypożyczającego pracującego i 2 zł. od emerytów, rencistów, oraz 1 zł. od bezrobotnych i studentów, pod warunkiem przeznaczenia tych pieniędzy na opłaty bieżących rachunków związanych z utrzymaniem biblioteki?
A co do Miasta, to ono i tak tylko mnoży długi, oraz wyprzedaje wszystko co miało jakąkolwiek wartość.
Zrozumiałam z tego tyle, że teatr, do którego przychodzą ludzie i kupują bilety oraz dostaje dotacje przyniósł zysk, a biblioteka, gdzie ludzie nie kupują książek, a za darmo je wypożyczają - nie. Zrozumiałam też, że strata spowodowana jest zapewne nadmierną obsadą w bibliotekach, bo chyba nie chodzi to tylko o jeden budynek, a ogólnie o wszystkie budynki Biblioteki im. Łopacińskiego. Ale czy czasami, kiedy Polak nie umie zbyt dobrze mówić po polsku, kiedy jego edukacja sięgnęła bruku, to nie tylko nie powinno się zastanawiać nad zyskiem jak... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018 Serbia – Szwajcaria 1:2. Zabójcza końcówka Helwetów

MUNDIAL 2018 Serbia – Szwajcaria 1:2. Zabójcza końcówka Helwetów 1 0

Po kapitalnym meczu i niezwykle emocjonującej końcówce Szwajcaria pokonała w Kaliningradzie Serbię i jest bardzo bliska awansu do 1/8 finału mistrzostw świata

Noc św. Jana w Muzeum Wsi Lubelskiej
23 czerwca 2018, 18:00

Noc św. Jana w Muzeum Wsi Lubelskiej 4 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na wspólne świętowanie Nocy św. Jana. 23 czerwca o godz. 18 na terenie Skansenu w sektorze Powiśle odbędzie się ciekawe wydarzenie kulturalne.

Rozpoczęcie wakacji w klubie Radość
23 czerwca 2018, 18:00

Rozpoczęcie wakacji w klubie Radość 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 23 czerwca o godz. 18 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) odbędzie się impreza na rozpoczęcie wakacji.

Powiat puławski: Potrafią oszczędzać, zarząd z absolutorium

Powiat puławski: Potrafią oszczędzać, zarząd z absolutorium 4 3

Starosta puławski Witold Popiołek i cały zarząd powiatu w środę otrzymał absolutorium. Radni nie mieli poważniejszych zastrzeżeń, ale nie wszyscy zagłosowali „za”. Część opozycji symbolicznie wstrzymała się od głosu.

Zielny smak Cieleśnicy. Spotkania, inspiracje, przepisy

Zielny smak Cieleśnicy. Spotkania, inspiracje, przepisy 0 0

W Cieleśnicy i Pratulinie odbywa się w ten weekend Święto Ziół. W piątek w pałacu w Cieleśnicy eksperci i zielarze rozmawiają o Ziemi Zielonej Planecie. W sobotę w Pratulinie czekają na was wykłady, występy muzyczne i stoiska z produktami ziołowymi zakończone puszczaniem wianków na Bugu. A w niedzielę w ogrodach i zielnikach cieleśnickiego pałacu odbędzie się wspólne gotowanie

„Dyrekcja”. Klimatyczne miasto w mieście. Reportaż o niezwykłym osiedlu
galeria

„Dyrekcja”. Klimatyczne miasto w mieście. Reportaż o niezwykłym osiedlu 1 1

Zapomniana i zaniedbana sprawa. 112 gmachów wartości z górą 20 mln zł stoi pustką i niszczeje. Martwe miasto o 22 ulicach... Niedokończone gmachy – mieszkaniem dla puszczyków.

Województwo lubelskie kupuje 11 pociągów. Z klimatyzacją, ładowarkami i WiFi

Województwo lubelskie kupuje 11 pociągów. Z klimatyzacją, ładowarkami i WiFi 30 7

11 nowych pociągów elektrycznych zamawia samorząd województwa lubelskiego. To już drugie podejście do tego zakupu - za pierwszym razem przetarg unieważniono, bo oferowane pojazdy były zbyt drogie.

Asian Street Food Festiwal w Radości
23 czerwca 2018, 12:00

Asian Street Food Festiwal w Radości 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 23 czerwca o godz. 12 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) rozpocznie się Asian Street Food Festiwal, czyli impreza dla miłośników azjatyckiej kuchni ulicznej.

Taito w Stars Disco Club
23 czerwca 2018, 21:00

Taito w Stars Disco Club 0 0

W sobotę, 23 czerwca o godz. 21 w klubie Stars Disco (Krakowskie Przedmieście 40) wystąpi popularny Taito.

Eurojackpot 22.06.2018 - wylosowane liczby. Kto wygrał 385 mln zł?

Eurojackpot 22.06.2018 - wylosowane liczby. Kto wygrał 385 mln zł? 1 0

Losowanie Eurojackpot z 22 czerwca 2018 r. Sprawdź wylosowane liczby. Czy ktoś zgarnie dziś główną wygraną w wysokości 385 mln zł?

Jest nowy kandydat na prezydenta Puław. To prezes spółdzielni mieszkaniowej
film

Jest nowy kandydat na prezydenta Puław. To prezes spółdzielni mieszkaniowej 41 35

Podczas piątkowej konferencji w puławskim hotelu "Prima" oficjalnie zaprezentowano kandydata PO, Nowoczesnej, KOD-u, SLD i Komitetu Obywatelskiego na prezydenta Puław. Został nim Mariusz Cytryński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Powiśle".

Albo zapłata za bezpłatny podręcznik albo świadectwo szkolne. Ceny zaskoczyły rodziców

Albo zapłata za bezpłatny podręcznik albo świadectwo szkolne. Ceny zaskoczyły rodziców 28 11

Nawet kilkaset złotych w ciągu kilku dni musieli wpłacić do szkół rodzice przerażeni tym, że jeśli tego nie zrobią ich dzieci nie dostaną w piątek świadectw. To opłaty za książki, z których dzieci korzystały przez minione dziesięć miesięcy.

Remonty i utrudnienia w ruchu na drodze krajowej nr 82

Remonty i utrudnienia w ruchu na drodze krajowej nr 82 5 2

Kierowcy mogą spodziewać się utrudnień na drodze krajowej nr 82. Korki są spowodowane letnimi remontami cząstkowymi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!