czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

KUL i Politechnika chcą przyjąć uchodźców na studia. Inne uczelnie się zastanawiają

Dodano: 22 września 2015, 10:30

KUL i Politechnika Lubelska przyjmą na studia uchodźców z Syrii. Inne lubelskie uczelnie też się nad tym zastanawiają. O ufundowanie takich stypendiów zaapelowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Z inicjatywą ufundowania stypendiów dla uchodźców jako pierwsze wyszły uczelnie z Warszawy i Krakowa. Pod koniec ubiegłego tygodnia Uniwersytet Warszawski ogłosił, że ufunduje 10 stypendiów Syryjczykom, którzy zostaną przyjęci przez Polskę. Przyjęcie 20 uchodźców-studentów zadeklarowała natomiast Akademia Górniczo-Hutnicza. W piątek minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska wysłała list otwarty do rektorów wszystkich polskich uczelni.

Pozytywnie na apel odpowiedziała już Politechnika Lubelska. – Jesteśmy otwarci na pomoc uchodźcom i osobom z terenów objętych wojną. Zdajemy sobie sprawę z ich bardzo trudnej sytuacji. Deklarujemy im wsparcie w postaci nauki języka polskiego i rozpoczęcia lub kontynuowania studiów. Sądzimy, że jesteśmy w stanie przyjąć kilka osób – mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy uczelni.

Podobne deklaracje składa Katolicki Uniwersytet Lubelski. Stypendia dla ośmiu uchodźców ufunduje wspólnie z Fundacją Jana Pawła II w Polsce.

– Nie wiadomo jeszcze z jakich krajów będą pochodzić – mówi Lidia Jaskuła, rzecznik KUL. I przypomina, że najstarsza lubelska uczelnia dwa lata temu udzieliła pomocy młodemu małżeństwu z dzieckiem, które trafiło do Lublina z Syrii. – Oboje podjęli studia w języku angielskim na kierunku europeistyka, które zakończyli z bardzo dobrymi wynikami. W tej chwili zamierzają kontynuować naukę w ramach studiów doktoranckich – dodaje Jaskuła.

Do pomocy uchodźcom może też przyłączyć się Uniwersytet Medyczny, który jest najbardziej umiędzynarodowioną lubelską uczelnią. – Nie wykluczamy takiej możliwości, ale na pewno dotyczyłaby ona osób, które uzyskają status uchodźcy. Do chwili obecnej nie zapadły jednak decyzje w tej sprawie – przyznaje Włodzimierz Matysiak, rzecznik UM.

Na apel ministerstwa nie odpowiedział jeszcze UMCS. – List jeszcze do nas nie dotarł, dlatego ciężko nam się do niego ustosunkować – mówi Aneta Adamska z biura prasowego największej lubelskiej uczelni.

Czytaj więcej o: Lublin UMCS uchodźcy
Gość
Gość
Studentka
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 lutego 2016 o 19:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale z jakiej racji? Co to za apele? Czy Polacy dostają gdziekolwiek na świecie stypendia za fakt, że w tym kraju panoszy się mafia i muszą opuszczać swój kraj żeby przeżyć? Precz z takimi pomysłami i cackaniem się z tymi terrorystami. Fakt- nie każdy islamista to terrorysta ale każdy terrorysta to islamista.
Rozwiń
Gość
Gość (4 lutego 2016 o 07:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czyli jednak Islamski Uniwersystet Lubelski?
Rozwiń
Studentka
Studentka (28 września 2015 o 17:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jestem coraz bliższa opuszczenia tej uczelni. Najpierw Ukraińcy teraz uchodźcy. Już niedługo żaden Polak nie dostanie stypendium ani miejsca w akademiku.... Zdają bo jak można obalać obcokrajowca, są tu na innych warunkach...
Rozwiń
Gość
Gość (23 września 2015 o 17:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
U mnie dochody przekroczyły 4 złote i ch*a dostałem, a nie stypendium. Sprzedajne władze uczelni...
Rozwiń
Gość
Gość (23 września 2015 o 10:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ojciec dziadek pradziadek i pra pra dziadem opowiadali jeden drugiemu jak bronili granic polskich przed muzelmanami teraz trzeba podtrzymywac nasz historyczny testament.

No to jesteś pan Rosjaninem jak nic. Może nie jestem dobry z historii, ale z tego co pamiętam, ostanie boje z muzułmanami  Rzeczypospolita wiodła w wieku  XVII, a Rosja do dziś wojuje z islamem. Tylko Turcja nie uznała rozbiorów Polski. Katyń, deportacje na Sybir, rzezie na Wołyniu i Galicji to bracia Słowianie, chrześcijanie nam zgotowali, nie islamiści.  Jak jakoś nie pamiętam niczego złego co by nas spotkało z ich strony poczynając od XVIII wieku. Może przypomnisz parę miejsc, gdzie ta twoja rodzina wojowała z muzułmanami?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!