niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

KUL sprzedał Pałac Potockich polsko-włoskiej spółce. Wiadomo, co będzie w środku

Dodano: 19 kwietnia 2016, 09:02

Polsko-włoska spółka Building Investment kupiła od Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Pałac Potockich. Kwota transakcji pozostaje tajemnicą

Działkę w centrum Lublina z zabytkowym, ale zaniedbanym budynkiem uczelnia po raz pierwszy wystawiła na sprzedaż w 2010 roku. KUL chciał za nią 10 mln zł, ale chętnych nie było. Potem na krótko pojawił się pomysł, by ulokować tu Centrum Dziedzictwa Kulturowego Polonii. Jednak z powodu braku funduszy na remont pomysł zarzucono i uniwersytet znów zaczął szukać nabywcy. Do przełomu doszło pod koniec listopada ubiegłego roku, kiedy zawarto wstępne porozumienie z inwestorem zainteresowanym nieruchomością. Akt notarialny podpisano wczoraj.

– Życzeniem nabywcy było, aby nie ujawniać kwoty transakcji – mówi Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL. – Środki, które zarobiliśmy na sprzedaży przeznaczymy na ulepszenie i rozbudowę infrastruktury uczelni.

Dziś budynek zostanie przekazany inwestorowi. – Jesteśmy w trakcie opracowywania ostatnich projektów – mówi Maciej Urban, wiceprezes Building Investment i syn znanego lubelskiego przedsiębiorcy, Jarosława Urbana. – Mamy też za sobą wstępne rozmowy z potencjalnymi najemcami. Do tej pory nie mogliśmy działać zdecydowanie, bo obiekt nie należał do nas.

W planach jest przywrócenie zabytkowi oryginalnego wyglądu. Pojawi się mansardowy dach, a nad wejście wrócą łukowate okna. Okna pojawią się też w miejscu tych, które dawniej zostały zamurowane. Drzewo rosnące na dziedzińcu najprawdopodobniej tam pozostanie. Inwestor planuje też nowe nasadzenia i wybudowanie alejek. Na tyłach budynku będzie parking.

Po gruntownym remoncie w Pałacu Potockich będą m.in. apartamenty, restauracja i centrum szkoleniowo-edukacyjne. – Jeśli nie zdarzy się nic nieprzewidzianego, to prace rozpoczniemy w tym roku. Potrwają one ok. dwóch lat – mówi Urban.

Spółka prowadzi rozmowy z jednym z przyszłych najemców, który jest zainteresowany otwarciem tutaj piwnego ogródka już tego lata. – Ale umowa nie została jeszcze podpisana – podkreśla Urban.

Stary kryminał

Pałac zwany był starym kryminałem, gdyż między 1792 a 1826 rokiem pełnił rolę więzienia (które potem przeniesiono na zamek). Po 1918 r. mieścił się tu Główny Komisariat Policji Państwowej. Po II wojnie światowej budynek nadal nie miał dobrej sławy – był siedzibą Milicji Obywatelskiej, konkretnie ZOMO.

Historia budowli sięga 1719 roku, kiedy pałac był siedzibą Jerzego Potockiego, starosty grabowieckiego. Przechodził w rodzinie z rąk do rąk, tracił na swej świetności, by w końcu, w 1789 roku Jan Nepomucen Potocki przekazał go na rzecz Skarbu Państwa.

Stając się więzieniem zabytek stracił sporo okien, które zamurowano. Obniżono mu też dach. Dawny ogród typu włoskiego zamieniono na dziedziniec. W połowie lat 90. ubiegłego wieku zabytek trafił w ręce KUL.

(na podstawie www.teatrnn.pl)

Czytaj więcej o: Lublin Pałac Potockich
Gość
AUTYŚCI (z)BAWIENIA
Gość
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 kwietnia 2016 o 08:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sukienkowi górą!
Rozwiń
AUTYŚCI (z)BAWIENIA
AUTYŚCI (z)BAWIENIA (19 kwietnia 2016 o 18:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

PEDOgogiczna ROLA KOŚCIOŁA czyli CZARNY FASZYZM GŁOSI (z)BAWIENIE JAK KURIA JEGO MAĆ:

Chcąc mieć pełny obraz należy korzystać ze wszystkich istniejących stron związkowych FACEBOOK'a:

1) kz nszz solidarnosc organistow

2) kz nszz solidarnosc organistow 2

3) kz nszz solidarnosc organistow 3

4) kz nszz solidarnosc organistow 4

Każdy też będzie mógł nawiązać kontakt e-mailem:

kznszzsolidarnoscorganistow@gmail.com

W przeciwieństwie do Kuriewnych okienek kontaktowych wymagających szczegółowych danych interesanta e-mail związkowy jest anonimowy.

CZARNI, czyli AXCELENCJE, księŻULE, ZAKONNICE i wszelkie inne ŚW.(irnięte) WOLONTARIATY powinny zdawać sobie sprawę, że WSZYSTKO, CO NAPISZĄ MOŻE BYĆ UŻYTE... przeciwko Nim!!!, czyli tak jak do tej pory ha ha ha...

Jak się (z)BAWIĆ, to się (z)BAWIĆ!!!

NIEDOJRZAŁOŚĆ EMOCJONALNĄ i wszelkie inne NIEDOJRZAŁOŚCI PSYCHO - SPOŁECZNE CZARNEGO BETONU z wszelkimi podległymi Kółkami Różańcowymi i Partiami Politycznego (z)BAWIENIA widać gołym okiem!

Jednym słowem polskiego proroka z lat 1980 – tych: „DOROSŁE DZIECI MAJĄ ŻAL ZA KIEPSKI przePiS NA TEN ŚWIAT...”!

Nieograniczona władza - zdaniem CZARNEGO BETONU - pokazała jedynie od lat skrywaną CHOROBĘ PSYCHICZNĄ CZARNEJ MAFII (z)BAWIENIA, a związek nie nadąża z przykładami, dowodami i innymi pier...dołami (z)BAWIENIA jak KURIA JAEGO MAĆ, ha ha ha...

Tylko w kwietniu internetowa prasa podała o CUDACH PEDOgogicznej ROLI KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA, a wcześniej też nieźle cudowali (patrz archiwum fejsa):

1) „NEWSWEEKz dn. 18.IV.2016 r. w artyKULe: „„Tomasz Lis.”. Ks. Kazimierz Sowa: ONR-owcy w katedrze to jest dzień hańby polskiego Kościoła [RELACJA] oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

2) „SUPEREXPRESSz dn. 18.IV.2016 r. w artyKULe: 26 mln zł dla Rydzyka od PiS. Opozycja podliczyła "dług wdzięczności"oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

3) „FAKT24.PLz dn. 18.IV.2016 r. w artyKULe: „Duchowny: Kara śmierci dla Tuska? To zasadne". Do Watykanu zabrał 12 uchodźcówoPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

4) „ECHO DNIAz dn. 18.IV.2016 r. w artyKULe: Trudny wybór komunijnego prezentuoPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

( … ) RESZTA NA FACEBOOK ‘ u.

NIE WIERZYSZ? - zobacz!

Wszystkich księŻULI należy uznać za DEALRÓW, a Lud Boży za ĆPUNÓW!

Więcej info po wpisaniu w google hasła: =K.Z. =N.S.Z.Z.= S.O.L.I.D.A.R.N.O.Ś.Ć. =O.R.G.A.N.I.S.T.Ó.W= oraz z KROPKAMI między literami i z OPUSZCZONYMI kropkami - czytać należy WPISY Związkowe.

Dawno minęły czasy gdzie księŻULE BŁYSZCZAŁY INTELIGENCJĄ – teraz ino błyszczy GŁUPOTA księŻULI na tle inteligencji.

Z wdzięczności za WYMROŻONE DZIECI w 1994 r. i inne CUDA...

ZOSTAŃCIE Z B.(L).O.G.I.E.M., a będziecie (z)BAWIENI...

(PODPISANO: =K.Z. =N.S.Z.Z.= S.O.L.I.D.A.R.N.O.Ś.Ć. =O.R.G.A.N.I.S.T.Ó.W= i ASC )

Rozwiń
Gość
Gość (19 kwietnia 2016 o 14:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czas rozliczyć tych panów w sukienkach co rozkradają nasz narodowy majątek w majestacie prawa !!

Rozwiń
Gość
Gość (19 kwietnia 2016 o 12:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W czasie okupacji hitlerowskiej koszary ss.
Rozwiń
Gość
Gość (19 kwietnia 2016 o 12:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W tym budynku UB realizowało swoją politykę wobec przeciwników nowego moskiewskiego ustroju w Polsce. Piwnice dużo tam widziały.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!