niedziela, 30 kwietnia 2017 r.

Lublin

Lasy zagrożone pożarami

Dodano: 7 maja 2002, 16:01
Autor: ld, mal, zof

We wszystkich nadleśnictwach na Lubelszczyźnie ogłoszono trzeci – najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Oznacza, to że ściółka jest bardzo sucha. – W lesie pod żadnym pozorem nie należy palić papierosów – ostrzegają strażacy. – Nie wolno grillować, ani wjeżdżać samochodami, a najlepiej w czasie suszy w ogóle zrezygnować z wchodzenia do lasu.

W wolny weekend, gdy tysiące ludzi szukało wypoczynku poza miastem, wybuchły groźne pożary. Ponad 20 hektarów lasu spłonęło w niedzielę koło wsi Tybory Uszyńskie w gminie Kulesze Kościelne (woj. podlaskie). W akcji uczestniczyły dwa samoloty i ponad trzydzieści jednostek straży pożarnej. 8 ha lasu spłonęło w Osuchach pod Biłgorajem. W Lubence (pow. bialski) pożar obejmujący prawie 5 hektarów lasu gasiło 52 strażaków. Młode drzewa liściaste płonęły w Lebiedziewe
(0,8 ha) w tym samym powiecie.
W Kościeniewiczach na Podlasiu w porę ugaszono pożar traw zagrażający terenowi leśnemu.
– Z każdym dniem wiatr
i upały pogarszają sytuację. Wilgotność maleje. Rozważane jest wprowadzenie zakazu wstępu do lasu na tym terenie – mówi nadleśniczy Paweł Ligaj z nadleśnictwa w Białej Podlaskiej.
Natomiast piloci Lotniczego Przedsiębiorstwa Usługowego Heliseco ze Świdnika pracują w 7 polskich bazach leśnych na północy kraju. Robią opryski, wypatrują i gaszą pożary w lasach. – Wygraliśmy przetargi na patrolowanie lasów z terenu regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, Toruniu, Katowicach i Szczecinku – mówi pilot Andrzej Kruszona, kierownik operacyjny Heliseco.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24