czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Lekarze drzew ratują cenne okazy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 listopada 2003, 16:51

Przycięte korony drzew, oczyszczone pnie, zabezpieczone konary przed ułamaniem – to terapia jaką przechodzą od początku października najcenniejsze okazy drzew. Koszt leczenia wyniesie 100 tys. zł. Akcja ma zakończyć się do 5 grudnia.

– Są dwa powody, dla których zajmujemy się leczeniem drzew, podobnie jak z dwóch powodów ludzie udają się do lekarza. Chodzi o profilaktykę lub uśmierzenie rozwiniętej już choroby – tłumaczy Piotr Wrona, kierownik ds. pielęgnacji zieleni w Miejskim Inspektoracie Ochrony Środowiska.
Profilaktyka w przypadku drzew to usuwanie suchych gałęzi, zabezpieczanie pnia przed próchnicą, przycinanie korony. – Te drzewa mają od 100 do 300 lat i zależy nam aby jak najdłużej były w dobrej kondycji – wyjaśnia Wrona.
Poważniejsze zabiegi przechodzą drzewa uszkodzone mechanicznie czy w wyniku oddziaływania aury. – Całe szczęście, że jesień była spokojna. Ale sporo drzew uszkodziły wiosenne i letnie wiatry oraz burze – dodaje Wrona.
W tym roku do leczenia wytypowano m.in. zabytkowe drzewa na cmentarzu obok kościoła św. Agnieszki na Kalinowszczyźnie. Specjaliści dokończą po trzech latach pielęgnację wiekowych drzew w parku na Felinie. Leczeniem objęto też drzewa przy ośrodku Marina nad Zalewem Zemborzyckim oraz w przy kościele garnizonowym.
Najwięcej drzew, którymi zajmą się specjaliści, znajduje się jednak w dzielnicy Dziesiąta. – To rejon z najpiękniejszymi starymi okazami w mieście – zapewnia Wrona.
Wśród leczonych drzew najwięcej jest lip, które zdaniem specjalistów MIOŚ należą do najcenniejszych okazów w mieście. Kuracji zostały poddane także topole, jesiony, klony, graby, wiązy i buki.
Akcja leczenia drzew jest organizowana co roku. Pieniądze pochodzą z budżetu miasta i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Tam też uratują

Na pomoc dla drzew mogą liczyć właściciele prywatnych posesji, na których znajdują się wiekowe okazy. – Przecież te drzewa produkują tlen, z którego korzysta nie tylko właściciel ale znaczna część dzielnicy. Neutralizują też zanieczyszczenia na czym korzysta każdy z nas – tłumaczy Wrona.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!