sobota, 29 kwietnia 2017 r.

Lublin

Lekarze pomagają rodzicom

Dodano: 28 sierpnia 2001, 14:52
Autor: Ewa Stępień

Pod mikroskopem wprowadza się do komórki jajowej plemnik. Zarodek rozwija się w warunkach laboratoryjnych. Po kilku dniach przenosi się go do macicy matki. Tym sposobem urodziło się w Lublinie pięcioro dzieci.

Centrum Leczenia Niepłodności AB OVO przy ul. Bocianiej w Lublinie rozpoczęło działalność w czerwcu ubiegłego roku. Zgłosiło się już do niego około 500 niepłodnych par. - Najtrudniejszym momentem jest przyznanie się, że nie mogą mieć potomstwa - mówi Katarzyna Trynkiewicz, położna z centrum. - Wstydzą się. Ale potem, gdy rodzą się im dzieci radość jest wielka.


A takich, dzięki specjalistom z centrum, przyszło na świat już pięcioro, w tym dwa razy bliźniaki. Trzy małżeństwa leczące się od lat na niepłodność, są szczęśliwymi rodzicami. To nie cuda, ale nowoczesna medycyna.


- Od kobiety pobieramy komórki jajowe, od mężczyzny najbardziej żywotne plemniki - dr Lechosław Putowski opisuje zapłodnienie metodą in vitro, czyli poza organizmem matki. - Pod mikroskopem łączymy jedno z drugim. Małą pipetą wkłuwamy do komórki jajowej plemnik. Powstały zarodek rozwija się przez kilka dni w warunkach laboratoryjnych. Po pewnym czasie zarodek przenosimy do macicy przyszłej matki.


Do macicy wszczepia się zwykle trzy zarodki. Dla pewności. Trzeba się liczyć z tym, że słabsze zginą. Gwarancja, że zapłodnienie zakończy się ciążą i urodzeniem dziecka jest 30-procentowa. Jeżeli nie uda się raz, procedurę można powtórzyć.

Koszt jednorazowego zapłodnienia to około 8 tys. zł.

W Polsce co piąta para nie może mieć dziecka. O niepłodności można mówić wtedy, gdy po roku regularnego współżycia bez stosowania środków antykoncepcyjnych kobieta nie zachodzi w ciążę. Wbrew powszechnemu stereotypowi, który zakłada, że niepłodność to głównie kobiecy problem przyczyna leży często po stronie mężczyzny. - W przypadku niepłodności kobiecej najczęstszymi jej przyczynami są niedrożne lub uszkodzone jajowody oraz zaburzenia hormonalne - dodaje dr Putowski. - U mężczyzn niepłodność spowodowana jest zmniejszoną liczbą plemników, ich małą ruchliwością lub wadami narządów.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24